Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Сборник
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
4,9 (× 7 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
filthy (2012 г.)

Издание:

Светослав Славчев, Йордан Костов. Инспектор Стрезов решава

Българска, първо издание

Редактор: Дочка Русева

Художествен редактор: Димитър Чаушов

Художник: Стоян Шиндаров

Технически редактор: Катя Бижева

Коректор: Мария Бозева

Дадена за набор на 10.II.1981 година

Подписана за печат на 25.IV.1981 година

Излязла от печат на 30.V.1981 година

Формат: 1/32 84/108

Издателство на ЦК на ДКМС „Народна младеж“ — София, 1981 г.

Държавен полиграфически комбинат „Д. Благоев“ — София, 1981 г.

История

  1. — Добавяне

А сега — да погледнем отговорите!

Науката

1. Случаят на границата

Подозрителната вещ не е в багажника. Зад задното стъкло има три книги. Едната от тях е „Лазери“, с означена година 1960. Книги за това съвременно откритие се появиха значително по-късно. Очевидно книгата е преподвързана и вероятно микрофилмът е скрит във фалшивата подвързия.

2. Тайнственият пожар

За пожара е виновна стъклената ваза. Подобни вази действат като фокусиращи лещи. На масата е имало горливи стари ленти и слънчевата светлина, фокусирана като от лупа, ги е запалила.

3. Японският павилион

Жената на търговеца не казва истината при разследването, защото през жълтите стъкла на японския павилион тя въобще не би могла да види синя кола. Синята кола през жълтото стъкло би се виждала като зелена.

4. Осуетената кражба

Инспектор Стрезов вижда по дланите на Варадин черни петна и се досеща, че са причинени от допира със сребърен нитрат. Замисълът на осуетената кражба е бил следният: Първоначално сребърният нитрат бил прехвърлен в чувал за чилска селитра. Стрезов се усъмнява в общия работник, защото външен човек не би имал време да прехвърля съдържанието от един чувал в друг, без да бъде забелязан.

5. Причина за пожар

Студентът е намазал фитила на свещта с разтвор на фосфор в серовъглерод. Разтворителят бързо се изпарява, а фосфорът се окислява от кислорода на въздуха и се самовъзпламенява. За всичко сторено Стрезов се досетил по специфичната миризма на серовъглерод и по светещия надпис в стаята на студента.

6. Истината

При хлъзгането си по покрива керемидата ще получи такова ускорение, че няма да падне отвесно надолу, а по парабола. В такъв случай главата на пострадалия трябва да бъде не точно под стряхата, а значително по-навън. Оттук инспектор Стрезов стига до заключението, че твърде е вероятно пострадалият да е ударен от друг човек.

7. Шофьор на такси

Панайотов лъже, защото ако той вижда в огледалото на колата мъжа, който е опрял пистолет в гърба му, в никакъв случай не би могъл да види действията на жената, а още по-малко — че е разтворила куфарчето на коленете си и че е извадила оттам откраднатата скъпоценност.

8. В зимната вечер

Николаев наистина се заблуждава. Той е видял номера в страничното огледало, следователно — обърнат. Действителният номер е ХА 80–88.

9. Обир в Малиново

Пълната луна не е светела в прозореца на счетоводството, защото той има северно изложение. Така че Ангелов не е можел да разгледа толкова добре мъжа, както твърди. Затова Стрезов се съмнява, че Ангелов е съучастник в обира.

10. Само сняг и следи от диви зайци

При такъв голям студ водата в шишето би замръзнала, а самото шише би се счупило. Явно, някой е живял в заслона през последните дни и се е отоплявал.

11. Иманяри

На 15 октомври слънцето изгрява в 6 ч. и 30 минути, следователно в пет часа сутринта е още много тъмно. Нито „слънцето е изскочило на баира“, както твърди Жълтицата, нито Бостанджията може да види „отдалеч“ кои са хората и да ги познае в тъмнината.

12. Измамникът и контрабандистът

Дончев разказва за Амстердам, който наистина е столица на Холандия, но съвсем не знае, че правителството й е в Хага! Това е една особеност: столицата не съвпада със седалището на правителството.

13. Алиби

Доцент Василев е пристигнал от Загреб не в шест часа без 15 минути, а в 7 ч. без 15 мин. Той просто е забравил да нагласи часовника си по българско време. Така той, без да иска, създава алиби на Савов, или, по-точно, спомага за разкриването му.

14. Обискът

Теофилов разказва, че е убил тигър със собствените си ръце. В Африка няма тигри и инспектор Стрезов подозира, че тигровата кожа има някакво отношение към контрабандата.

15. Гривната с брилянти

Стрезов забелязва, че писмото е от 1923 година. До 1925 година столицата на Норвегия се нарича Християния, а не Осло.

16. Древният ръкопис

Стрезов констатира, че годината, отбелязана на първата страница с латински букви, не може да бъде година на изданието, тъй като е преди пътешествието на Марко Поло. Следователно изданието е фалшиво.

17. Ръкописът

Стрезов съобразява, че в Исландия няма отровни змии.

18. Диаманти за Марикян

Инспектор Стрезов се сеща как става изнасянето на диамантите от лабораторията по книгите, запазени от инж. Пеев в библиотеката — първите срички на заглавията дават думата „осцилограф“.

19. В купето

През XIII век Европа не познава пауните. Те са пренесени на нашия континент от Америка, три века по-късно.

20. Професионална чест

В северните територии на Канада и изобщо в Арктика пингвини няма.

21. Хобито на инспектор Стрезов

Бартоломео Кристофори не е известен майстор на цигулки, а откривателят на фортепианото. Подобна грешка един професионален музикант не би допуснал.

22. Тежък случай

Гърбът на истинската икона не може да бъде идеално гладък, а трябва да е с леки грапавини и неравности, получени при ръчната обработка със сравнително примитивни инструменти. През XIV век не е била позната машинната обработка на дървото.

23. Гравюра от Дюрер

Гравюрата е фалшива, защото по времето на Дюрер Европа не е познавала картофите.

24. На гости при приятел

Абсидата на всяка църква е ориентирана на изток, така че стаята на Пешунов има западно изложение. Следователно слънцето не може да грее рано сутрин в прозореца, както твърди Джафков.