Метаданни
Данни
- Серия
- Синият аметист (1)
- Включено в книгата
- Година
- 1968 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,7 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- moosehead (2021)
Издание:
Автор: Петър Константинов
Заглавие: Синият аметист
Издание: второ (не е указано)
Издател: Издателство „Христо Г. Данов“
Град на издателя: Пловдив
Година на издаване: 1977
Тип: роман
Националност: българска (не е указано)
Печатница: Печатница „Димитър Благоев“
Редактор: Никола Джоков
Художествен редактор: Веселин Христов
Технически редактор: Найден Русинов
Художник: Здравко Захариев
Коректор: Трифон Алексиев; Бети Леви; Ева Егинлиян; Донка Симеонова
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/14351
История
- — Добавяне
6.
Листата прошумяха в горната част на градината, над салаша. Посипаха се дребни камъни.
Борис скочи, измъкна пистолета под възглавницата и приклекна до прозореца, откъдето се виждаше най-добре достъпната отвън част на градината.
Чуваше се как птиците прелитат в клоните на дърветата. Храсталаците бяха оредели, но въпреки това нищо не можеше да се види в дъното на градината.
Изведнъж се чу късо изсвирване. А след пауза — и удар с два камъка.
Беше Търнев. Борис удари с пръсти по стъклото на прозореца, условния знак, че е разбрал, но не прибра пистолета, докато между клоните не се появи сухата фигура на ханджията. След него вървеше друг човек — по-висок, светъл, също приведен под ниския свод на клоните. Грозев наблюдаваше внимателно втория. Когато минаха последните дървета, двамата се изправиха и той го позна изведнъж.
— Анатолий Александрович — извика неволно Борис. Рабухин се усмихна и махна с ръка. Беше потъмнял, обгорял, но почти непроменен.
Грозев излезе отвън и го посрещна.
— Откъде идвате? — попита Борис, като въвеждаше госта си в тясната стая на салаша.
— Отдалеч — усмихна се Рабухин. Остави връхната си дреха на единствения стол и седна уморено на миндера. — И най-важното, повечето път изминах пеш — погледна той Грозев със светналите си, винаги смеещи се очи.
— Хасково стигнахте ли?…
Търнев извади от платнената торба увита храна, мълчаливо я остави на масата и излезе.
— Стигнах — кимна с глава Рабухин. — Слязох дори до Ортакьой[1], но с хора от четите не можах да се срещна. Изглежда, че са навътре в планината. През юли, когато Сюлейман е прехвърлял войските си от Дедеагач, те са действували по самата железопътна линия, на две места са я прекъснали, но после наново са се прибрали в планината.
Борис отиде до одъра и оправи сламеника.
— Ако сте уморен — каза той, — може да починете…
— Благодаря — отвърна руснакът, — чувствувам се дори бодър. Вашият бай Христо ме подкрепи чудесно.
Грозев взе кесията тютюн, която лежеше под възглавницата му, извади няколко цигарени книжки от джоба на сакото си и ги сложи на сандъка пред миндера. После разтвори кесията пред руснака. Рабухин мълчаливо започна да свива цигара.
— Ще бъдете изгнаник с мен в тоя салаш — каза Борис и погледна шеговито госта си.
— Дано не ни оставят дълго да скучаем… — усмихна се руснакът и очисти тютюна от краищата на цигарата си.
Двамата мълчаливо запушиха.
— Сега важното е да изчакаме — продължи след малко руснакът — прегрупирането на нашите сили, удара върху Плевен и тогава вероятно часът на Тракия ще дойде отново.
— На нас ни липсва нещо изключително важно — поклати глава Грозев. — Връзка, сигурна, постоянна връзка с фронта или организиращ център. Тази, която имахме досега, колкото и несигурна да беше, е провалена. Арестуването на Блъсков и куриера ни, за което ви е казал Търнев, разкриването на нашата дейност ни поставя в още по-неблагоприятни условия. Сега дори достъпът до града е труден за нас…
Рабухин го погледна продължително:
— Връзка ще установим.
— Как? — попита Грозев. — Виждате, никой от нашите хора не може да напусне града…
— Може би сте чували — каза Рабухин, — че след въстанието първите сведения за турските жестокости в Тракия идваха до кореспондентите в Цариград по тайнствен път. По това време аз бях в Цариград с намерение да проникна в пострадалите области. Въпреки всички усилия не успях да се сдобия с разрешение. Не успя и княз Церетелев от Одрин. Същевременно обаче в Цариград пристигаха най-точни описания на събитията. В Европа ги публикуваха. На няколко пъти говорих с хора от нашата легация, но и те бяха в неведение по отношение на това кой изпраща сведенията. Връзката с Тракия беше прекъсната изцяло. Вън от съмнение сведенията пристигаха с дипломатическата поща. Ясно беше също така, че източникът е опитен човек, който знаеше, че руската легация по това време е под усилено наблюдение и затова насочваше съобщенията си в друго направление.
Месеци наред този тайнствен човек остана за нас неизвестен. Предполагахме, че е австрийският консул, че може да бъде и лице, изпратено от американските мисионери в Самоков, но това бяха само предположения. Нищо сигурно не знаехме за него. Едва тази пролет, малко преди обявяването на войната, когато преминавах през България и се срещнах с вас в Пловдив, можах да открия лицето, което доставяше тези сведения. И знаете ли каква голяма беше изненадата ми, когато го открих.
— Вероятно някакъв кореспондент — каза Грозев.
— Не. Представете си, не беше нито кореспондент, нито специално обучен човек. Най-обикновен, съвсем незначителен служащ в едно консулство.
— Тук, в града?
— Да, в града…
— Чудно — вдигна вежди Борис, — аз не зная, че българин работи в тукашните консулства.
— Не е българин. Доколкото знам е хърватин.
— Как се казва?
— Илич… Работи като архивар в австрийското консулство.
— Хърватин, казвате… Чудно защо не съм го виждал досега.
— И да сте го виждали — отвърна Рабухин, — едва ли ви е направил впечатление. Той е съвсем невзрачна личност. Самият аз останах изненадан от външния вид на този човек, чиято мълчалива дързост сложи началото на политическата буря в Европа. И това ме кара да вярвам, че връзката, установена чрез него, ще бъде бърза и сигурна…