Метаданни
Данни
- Серия
- Приключенията на Дейн Мадок (3)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Elementals, 2017 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Радослав Христов, 2019 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 3 (× 1 глас)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Автор: Дейвид Ууд; Шон Елис
Заглавие: Стихиите
Преводач: Радослав Христов
Година на превод: 2019
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: ИК „Бард“ ООД
Град на издателя: София
Година на издаване: 2019
Тип: роман (не е указано)
Националност: американска
Печатница: „Алианс Принт“ ЕООД
Редактор: Евгения Мирева
ISBN: 978-954-655-969-2
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/14014
История
- — Добавяне
12.
Тъй като въздушният транспорт беше твърде оскъден в Антарктида, хеликоптерът, който ги беше докарал до мястото на разкопките, се беше върнал в станция „Макмърдо“ и нямаше да се освободи в продължение на няколко часа. Куин и партньорът му Къртис Джонсън — общителен човек с усмивка голяма, колкото на тиквен фенер за Хелоуин — започнаха да избутват с булдозера ледените стърготини обратно в издълбаната дупка, както за да погребат наново Грейс, така и за да върнат поне частично околността в предишното й състояние. Междувременно Кисмет последва съвета на Роуз и се зае да прави цифрови копия на дневника и на странната карта таро.
Роуз разпозна веднага изображението върху картата, като потвърди и допълни първоначалното определение, дадено от Кисмет.
— Това е карта Магьосник от тесте Таро Тот, които са създадени от Алистър Кроули — обясни тя, като уголеми изображението върху екрана на таблета на Кисмет. — Или поне някаква нейна версия. Има няколко разлики.
— Тот е бил египетски бог, нали? — попита Мадок.
— Богът на мъдростта и познанието — кимна Роуз.
— Тот не е ли също египетската версия на Хермес?
— Древните също са направили тази връзка, въпреки че, строго казано, богът на тази карта представлява Меркурий.
— Същата работа — промърмори Боунс.
— Има сходства, но двамата не са един и същи бог — настоя Роуз. — Кроули е бил много взискателен, когато подбирал изображенията за това тесте от карти и по-конкретно за тази карта. За голямо разочарование на първия си сътрудник, лейди Фрида Харис, не останал особено доволен от първите няколко опита. Накарал я да нарисува поне четири различни версии, преди най-накрая да се спре на една, която изглеждала горе-долу като тази. Въпреки това не я нарекъл Магьосника. Името, което избрал за тази карта, било Жонгльора, което съвпада по-добре със символиката, използвана в по-раншните колоди, в които Магьосника е не толкова чародеец, колкото умел изпълнител на трикове. Решението му да покаже божествена фигура вместо човешка предизвикало доста противоречиви отзиви сред окултистите от онова време. — Роуз спря за секунда, преди да добави ключовата информация — Джон Едуард Грейс изчезва през 1912 г. Кроули започнал работата по колодата си карти таро едва през 1938 година.
— Как е възможно това? — запита Джейд.
— Магия, много ясно! — сви рамене Боунс.
Кисмет се взря с подновен интерес в изображението на екрана.
— Споменахте, че този образ не е съвсем същият като картата на Кроули.
— Ако тук имахме безжичен интернет, щях да ви ги покажа една до друга.
— Възможно ли е Кроули и Грейс да са се познавали?
— Ако приемем, че Грейс и Адам Гарал са един и същи човек, бих казал, че е много вероятно. Движили са се в едни същи среди и нямам предвид само окултизма. Кроули е бил известен планинар и пътешественик по света. Освен това широко разпространено е мнението, че е работил за британското разузнаване. Онази история, която ни разказахте за нощта, която Гарал прекарал в Хеопсовата пирамида — Кроули твърди, че също го е правил. Може би и двамата са го правили, а може би просто е заел историята от Гарал. Във всеки случай не мисля, че е съвпадение.
Мадок видя накъде отиват нещата.
— Значи е възможно Гарал-Грейс да е показал на Кроули картата през 1900 и някоя си година, а три десетилетия по-късно Кроули се е опитал да я възстанови по спомени.
— Все пак си е магия — настоя Боунс. — Но ако яйцето се е появило преди кокошката, откъде изобщо леденият човек е взел картата?
— Рисуваните на ръка тестета таро са били разпространени още от петнайсети век. Представлявали са колекционерска ценност за ентусиастите по окултизъм през деветнайсети и началото на двайсети век. Но както казах, изображението на Магьосника в колодата на Тот е уникално.
— Който е рисувал тази карта, е знаел за Апекса. И за сферата от Аванпоста.
— Джон Дий! — възкликна Джейд.
— Правилно е да се каже Яхтзи — вметна Боунс.
Джейд го игнорира.
— Грейс сигурно е намерил картата в онази книга „Либер нещо-си“ по същия начин, по който я намерихте в дневника му.
Кисмет наклони глава към нея.
— Всичко се връзва. А ако Дий наистина е бил ясновидец, може би е видял Апекса и сферата в някое от виденията си.
— Дий не е имал видения — поправи го Джейд. — Кели е имал видения. Дий просто записвал всичко! — Осъзна, че всички я гледат в очакване, и направи гримаса. — Чух го някъде. Но това, което исках да кажа, е, че ги е видял — обърна се към Кисмет. — Помниш ли ръкописа, в който се споменаваха храмовете на стихиите? Пирамиди! Прадядо ти е намерил Апекса в Хеопсовата пирамида в Египет. Мадок откри сферата в пирамида под леда.
— Значи другите два също са в пирамиди — заключи Мадок. — Но къде?
— Не. — Джейд поклати глава. — Дий вече е имал едното парче от пъзела. Димното огледало от храма в Тескатлипока. Който е бил ацтекска пирамида!
— Обсидиан — замисли се Кисмет. — Той би представлявал елемента на земята.
— И освен това е оформен като диск — добави Джейд.
Боунс тръсна глава.
— Само на мен ли ми се струва, че тези заключения са… малко пресилени? Имаме ацтекски артефакт, който е най-вероятно на… колко, няколкостотин години. След това имаме нещо друго от египетска пирамида, което може да бъде на пет хиляди години. И тази сфера… кой изобщо я е сложил там? И въпреки това този изперкал дърт мистик някак си ги е видял всичките.
Допреди десет години Мадок щеше да се съгласи от все сърце, но сега не искаше толкова бързо да отхвърли привидно невъзможното.
— Няма да бъде най-странното нещо, което съм виждал — обади се той и добави с кисела усмивка: — Може да са извънземните. Може да е пътуване във времето.
Боунс мигновено се вкопчи в предложението, а скептицизмът му изчезна.
— Извънземни! Разбира се.
— Огледалото на Дий се намира в Британския музей — каза Кисмет. — Виждал съм го. И съм готов да се обзаложа, че Адам Гарал също го е виждал. С негова помощ е стигнал до Апекса, а после го е отвело тук. — Вдигна очи към останалите. — Има само едно липсващо парче. Мечът. Но къде е?
Боунс потърка брадичката си в престорена замисленост.
— Мисля, че може би е в някоя пирамида. Роуз? Какво мислиш?
— Не гледайте мен — сви рамене тя. — Прочела съм няколко книги за Кроули, но не съм експерт по окултната материя.
Джейд им хвърли загадъчна усмивка.
— Мисля, че трябва да погледнем в огледалото.