Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Chain, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
няма

Информация

Сканиране, корекция и форматиране
Еми (2020 г.)

Издание:

Автор: Ейдриън Маккинти

Заглавие: Веригата

Преводач: Ирина Денева-Слав

Година на превод: 2019

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо (не е указано)

Издател: Анишър (Егмонт България ЕАД)

Град на издателя: София

Година на издаване: 2019

Тип: роман (не е указано)

Националност: английска (не е указано)

Печатница: „Инвестпрес“ АД, София

Редактор: Радка Бояджиева

Коректор: Милена Александрова

ISBN: 978-954-27-2303-5

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11272

История

  1. — Добавяне

65

Гимназия „Инсмут“. Джинджър участва в Деня на кариерата.

— Е, каква мислиш да станеш, Маргарет?

— Искам да стана агент във ФБР, като баща си.

— Това е похвално, миличка, но ще трябва да се постараеш повече по някои предмети.

— Кои?

— По английски си отличничка, но по математика и точните науки ще трябва да поработиш повечко. Брат ти ще ти помогне, не се съмнявам.

— Да, той много си пада по тези неща.

Оливър помага на Джинджър с домашното в голямата порутена къща на дядо им до брега на Ин. Отворени врати, капани за мравки и буболечки през лятото. Печки на дърва, студ и керосинови печки през зимата.

Даниъл учи близнаците да ловуват из тъмните кътчета на долината Мискатоник. После учи близнаците как да дерат, опушват и съхраняват месото. Разказва на децата стари полицейски истории. Стари военни истории.

Джинджър и Оливър работят усърдно и двамата ги приемат в Бостънския университет. Даниъл се гордее с тях. Оли учи софтуерно инженерство. Джинджър учи психология.

И двамата се справят много добре. Единствената лъжичка катран в кацата с меда са парите, които се е наложило да вземат назаем за висшето си образование. Даниъл не е богат и те са израснали в бедност.

След завършването обаче на Оливър му предлагат работа в половин дузина чисто нови фирми от Силициевата долина, а на Джинджър й предлагат работа във ФБР, ЦРУ и Агенцията за контрол на тютюневите изделия, огнестрелните оръжия и експлозивите. Джинджър започва работа в Бюрото. Там я посрещат много топло — още помнят баща й с добро. Такава загуба, да си отиде толкова млад…

Джинджър работи здраво и се издига бързо. Създава си връзки._ Познавах баща ти. Беше страхотен агент. Двамата с него някога…_

Джинджър работи денонощно. Бавно се издига по йерархията. Понякога се чуди дали прави всичко това за себе си, или за да зарадва дядо си, или пък може би като реакция на отношенията с баща си.

Ходи на курсове в Отдела за поведенчески анализ в Куонтико, където им преподават всякакви психолози и детективи, които могат да й помогнат да стигне до отговорите на въпросите, които я вълнуват, стига да поиска. Един от преподавателите им цитира немския поет Новалис: „Навътре сочи пътят, изпълнен с тайни“. Цитатът й харесва и й се приисква някой ден да тръгне по този път навътре и да открие причината защо е такава, каквато е, но това пътуване ще направи сама. Никога няма да довери миналото или мислите си на някакъв психолог.

Оливър се мести в Калифорния, където работи първо в „Епъл“, после в „Юбер“, и накрая за няколко по-високорискови фирми, в които е и частичен собственик. „Стига и една да направи удар и ще станем милионери.“

Стига и една да направи удар… Две от фирмите, в които работи, фалират една след друга.

Това няма значение.

Джинджър е измислила друг начин за печелене на пари.

Големи пари. Голяма власт.

Джинджър чува за братята Халиско някъде около 2010.

Братята Халиско са внесли на север от границата с Мексико напълно нов метод за дистрибуция на хероин. Картелите и бандите са прекалено страховити за средната класа на Америка. Братята Халиско са разбрали това и са осъзнали, че съществува огромен нов пазар за продукта им, стига да подходят към клиентите по правилния начин.

Раздават безплатен хероин пред клиниките за ветерани, метадоновите клиники и аптеките, за да си изградят клиентела. Хиляди лекари предписват оксиконтин без реална причина, което е създало огромна потребителска база от хора, пристрастени към опиати и обезболяващи, които в момента са на ръба на паниката, след като Агенцията по контрол на наркотиците най-сетне е започнала да ограничава употребата на наркотични вещества.

Хероиновата смола запълва нововъзникналата празнина. Хероинът действа по-добре от оксиконтина и метадона и е безплатен, поне в началото. Освен това момчетата, които го раздават, не са страшни. Дилърите не носят оръжия и щедро раздават усмивки.

В рамките на две години картелът на Халиско вече обслужва над един милион клиенти. Бизнесът се разраства в други престъпни области.

Джинджър се озовава в екип за разследване на картела. Проучва връзките на Халиско с бостънската мафия. Благодарение на информация, споделена от доносници, и на работата на ФБР кланът Патриарка залязва, но картелът на Халиско изгрява.

Джинджър попада на схема за отвличания, разработена от картела, при която те отвличат длъжниците си и ги държат, докато семейството им не плати дълга. В схемата съществува и хуманен елемент: друг член на семейството може да заеме мястото на длъжника. Този модел на Халиско работи с минимална употреба на насилие, но видяла в него неизползван потенциал, Джинджър се замисля дали не може да модифицира модела за собствените си цели.

Спомня си колко ефективни са били верижните писма от детството й. Обсъжда въпроса с Оли. С помощта на гениалния му мозък на програмист Веригата се ражда в Бостън през 2013. Успехът не идва мигновено. В началото има известни проблеми. Веригата е малко прекалено кървава.

Тъй като трябва да се дистанцират от мокрите поръчки, те използват биячи от картела на Халиско и от Тихуана, които отчаяно се нуждаят от пари. Не знаят кой е работодателят им. Тайнствената жена, която дърпа конците, е известна сред тях като Mujer Roja или Muerte Roja[1]. Говори се, че е жена на шеф на картел. Говори се, че е янки, но последователка на Nuestra Senora de la Santa Muerte[2].

Биячите на Халиско и онези от Тихуана малко прекалено си падат по насилието. Не разбират, че операциите в Съединените щати изискват финес. В ранните дни на схемата убийствата са прекалено много. Цялото нещо е на ръба на провала.

Джинджър разкарва мексиканските убийци и използва контактите си в умиращия клан Патриарка. Те разбират американския начин на убиване. Занимавали са се именно с него десетилетия наред. Накрая Веригата започва да работи като добре смазана машина.

Нещата започват да улягат. Убийците на Патриарка са елиминирани и Веригата започва да се саморегулира. Джинджър праща писмата.

Джинджър се обажда по телефона.

Джинджър поръчва отвличанията.

Веригата се разраства до схема за милиони долари, включваща изнудване, отвличания и тероризъм, но се управлява като семеен бизнес от Оливър и Джинджър.

— Това — казва Оли — е шибаният „Юбер“ на отвличанията. Клиентите вършат по-голямата част от работата.

Ако можеха да излязат с фирмата си на борсата, казва той, сигурно ще струва десетки милиони. Но и така им харесва. Изплащат си студентските заеми. Забогатяват. Отварят си банкови сметки в Швейцария и на Каймановите острови. Веригата работи без грешка и е подсигурена отвсякъде.

Оливър е провел няколко задълбочени анализа на риска от срив във Веригата и е открил само три области, в които хипотетично биха могли да се появят проблеми.

На първо място е често ленивият подход на Джинджър към работата. Оли й е казал да използва различен уикр профил, нов телефон еднодневка и нов биткойн акаунт за всеки нов етап от Веригата. Но сестра му невинаги следва съвета му. Това отнема много време и усилия, затова тя обикновено сменя профилите и акаунтите веднъж месечно. Освен това й е казал никога да не се обажда на мишените на Веригата от работното си място или от къщата си в Бак Бей, или от къщата на Даниъл на брега на Ин.

Тя обещава да се постарае повече, макар да й е трудно да си върши работата в Бюрото, да учи за доктората си и да управлява сложно престъпно предприятие едновременно. И все пак между тях и Веригата има няколко нива на криптиране. Криптиране, Фарадееви кафези, фалшиви профили…

Втората област, която предизвиква тревога, е склонността на Джинджър да използва Веригата за лични цели. Правила го е вече три пъти (доколкото знае Оли). В идеалния случай личното и бизнесът никога не бива да се смесват, но при наличието на човешки същества в схемата границата между тях неизбежно се размива. Установяването на правила за избягването на това размиване от своя страна неизменно би се приело като условно и само препоръчително от създателя на схемата.

Някои от личните цели, за които Джинджър използва Веригата, се преплитат с третата област, която притеснява брат й: сексуалния живот на Джинджър.

Оли разбира, че по отношение на интимните връзки е малко особен. Никога не е имал сериозна приятелка и никога не се е влюбвал. Интроверт е и не обича сбирките и физическия контакт с други хора. Може би хипитата наистина са объркали химическите процеси в мозъка му в ранното детство?

Джинджър, от друга страна, е много отворена към света. Двамата биха били много подходяща двойка във всяко изследване на близнаци. Имала е гаджета в гимназията и в университета, а откакто започна работа в Бюрото, е излизала с дузина различни мъже, двама от които женени.

Сексът е важен. Оли разбира това с разума си. Сексът е жокерът, който поддържа ДНК на бозайниците в състояние на постоянна промяна, за да е винаги на крачка пред всички вируси и патогени, опитващи се да заличат животинския вид от лицето на Земята. Оли разбира това на научно и математическо ниво. Но сексът си остава явление с твърде много непредвидими последици, а любовта — да пази господ — има още повече непредвидими последици.

Властта води до развала, а абсолютната власт води до абсолютна развала. А когато смесиш властта със секса, е, тогава се получава това, което Джинджър няколко пъти е правила с Веригата. Няколко пъти я е хващал да използва информация от базите данни на ФБР за цели, несвързани с Веригата. Подозира, че има и други случаи, за които така и не е разбрал.

Това не е добре.

Той трябва да я накара да прекрати всичко това.

Оливър седи в кабинета на дядо си с бележника на Ерик Лонрот в ръце. В камината гори огън. През прозореца се вихрят снежинки.

Внимателно разглежда бележника. Изглежда като копие на предишен бележник. Дори може би няколко бележника. Ерик е работил доста време по тази задача. Оли знаеше, че някой проучва Веригата, и подозираше, че този някой може да е именно Ерик. Този човек успя да се изплъзне на твърде много „опашки“ пратени от Веригата, за да е невинен, а и много резултати от търсенето в интернет и анализите водят право към компютри в МТИ.

Не успяха да намерят лаптопа или телефона на Ерик, но бележникът беше у него.

Ерик си е направил труда да запише повечето си наблюдения с шифър. Оли не се притеснява от това кой знае колко. Няма шифър, създаден от човек, който да не може да бъде дешифриран. Освен това горкият стар Ерик явно се е размекнал в последните седмици на живота си, защото вместо да шифрова внимателно всичките си записки, той просто ги е записвал на руски или иврит. Сякаш това ще попречи на някого да ги прочете. Клетият заблуден глупак!

Оли разглежда тези последни записки и не се впечатлява. Ерик не е стигнал далече в работата си. Не е набелязал заподозрени, не е открил връзката с братята Халиско, размислите му се лутат във всякакви посоки.

Няколко от последните записки са просто случайни думи и имена. Споменава се някакво приложение, разработено от него, но не се казва какво е предназначението на въпросното приложение. Последната записка очевидно е направена съвсем скоро — може би само преди няколко дни.

Тя гласи следното: simvoli.png

Дума, която означава „овца“ на иврит.

Дума, която на английски е „Рейчъл“.

Оли въздъхва и поглежда през прозореца.

Марти, новото гадже на Джинджър, има бивша жена на име Рейчъл, нали така?

Тази малка семейна сбирка ще се окаже доста по-интересна, отколкото е очаквал. Оли взима телефона си и пише на сестра си: „Джинджър, ще ми направиш ли услугата да дойдеш да поговорим, когато ти се отвори възможност?“.

Бележки

[1] Червената жена или Червената смърт. — Б.пр.

[2] Нашата господарка Светата смърт. Култ в Мексико към смъртта като божество, смесващ християнски с предхристиянски вярвания. — Б.пр.