Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Sphynx, 2010 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Милена Радева, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 4 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- Еми (2015)
Издание:
Т. С. Лърнър. Сфинксът
Английска. Първо издание
ИК „СофтПрес“, София, 2011
Гл. редактор: Димитър Риков
Редактор: Слави Димов
Коректор: Лилия Анастасова
Предпечатна подготовка: Мая Яначкова
Корица: Радослав Донев
ISBN: 978-954-685-948-8
История
- — Добавяне
Исторически бележки
Суецката криза. На 29 октомври 1956 г. Великобритания, Франция и Израел започват неуспешна военна кампания, с цел да задържат Суецкия канал, след като Насър обявява решението си да го национализира, тъй като Великобритания и САЩ са оттеглили предложението си да финансират изграждането на Асуанския язовир.
Египетската революция. През 1952 г. крал Фарук I е свален от трона с военен преврат и е установена република, управлявана на социалистически принцип. Голяма част от колониалния елит губи богатствата си и напуска страната.
Европейската диаспора в Александрия. До революцията, ръководена от Насър, в града живеят и работят представители на петдесет и две националности. Сред тях има италианци, гърци, сирийци, евреи, арменци, англичани, французи и ливанци.
Мирната инициатива на президента Садат. На 20 ноември 1977 г. египетският президент Садат изненадва света и Египет, като посещава израелския парламент — Кнесета. Това е жест на помиряване, след като страната му е воювала с Израел два пъти — през 1967 и през 1973 година. Година по-късно президентът Ануар Садат и израелският министър-председател Менахем Бегин получават Нобеловата награда за мир. Три години по-късно Садат става жертва на атентат. На 17 септември 1978 г. ръководителите на двете държави в присъствието на президента Картър подписват в Белия дом споразумението от Кемп Дейвид. Това споразумение води до подписването на израело-египетския мирен договор през 1979 година.
Нектанебо II управлява Египет от 359/358 до 342/341 година преди Христа. Той е последният независим египетски фараон. През по-голямата част от управлението си Нектанебо води битки с персите, докато накрая мистериозно изчезва, най-вероятно намира смъртта си в Нубия. Гробницата му остава празна и това дава повод за възникването на много митове и легенди. По онова време много египтяни са вярвали, че Нектанебо, който успява да разшири територията на страната си като завзема части от Сирия и Кипър, ще се върне и ще освободи Египет от персийските завоеватели. Оказва се обаче, че Александър Велики е този, който освобождава египтяните от персите и така се заражда легендата, че самият Александър е син на Нектанебо, а не на Филип Македонски. Нектанебо е известен като велик магьосник, защото по време на управлението си построява огромен брой храмове в опита си да възвърне самочувствието на египетския народ и да възкреси славата на ранните египетски династии.
Механизмът от Антикитера. Открит близо до Родос през 1901 година, Механизмът от Антикитера, датиращ от първи век от новата ера, е най-сложният механичен артефакт от античността, достигнал до наши дни. Той е поставен в рамка, която прилича на кутия, и се предполага, че е бил използван за изчисляването на движението на слънцето, луната и петте планети, както и за изобразяване на орбитите на тези небесни тела. Състои се от не по-малко от трийсет зъбчати колела и толкова сложен механизъм не е бил изработен чак до Средновековието. Начинът на функционирането му все още е предмет на изследване. Доколкото ми е известно, до този момент не е открит негов предшественик.