Метаданни
Данни
- Серия
- Земя за прицел (1)
- Включено в книгата
- Година
- 1983 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5,8 (× 24 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- Диан Жон (2010)
- Разпознаване и начална корекция
- chiche (2014)
- Допълнителна корекция и форматиране
- zelenkroki (2014)
- Допълнителна корекция
- moosehead (2023)
Издание:
Свобода Бъчварова. Земя за прицел
Българска. Първо издание
Издателство на БЗНС, София, 1984
Рецензенти: Цветана Тодорова, проф. Тончо Жечев
Редактор: Нели Чилингирова
Художник: Петя Генова
Художник-редактор: Зоя Ботева
Технически редактор: Васил Стойнов
Коректори: Мария Начева, Лидия Ангелова
Код №29-95362 / 5605–68–84
Издателски №8/1984 г.
Дадена за набор на 11 октомври 1983 г.
Подписана за печат на 7 март 1984 г.
Излязла от печат м. май 1984 г.
Формат 84 х 108/32.
Изд. коли 16,38.
УИК 14,60.
Печатни коли 19,50.
Тираж брошура 30250
Цена брошура 1,54 лв.
Тираж твърда подвързия 6000
Цена твърда подвързия 1,96.
Издателство на Българския земеделски народен съюз 1000, София, ул. „Янко Забунов“ №1
Печатница на Издателството на Българския земеделски народен съюз
Поръчка 1684/1984 г.
История
- — Добавяне
- — Корекция на слепени абзаци и правописни грешки
Глава шестнадесета
Първите дни след завръщането в Женева Скарлатов бе напрегнат. Очакваше всеки момент старият Щерн да предприеме нещо. Симон, напротив, бе весела и спокойна, напълно доволна от живота, който водеше.
— Не се тревожи! Папа няма да предприеме нищо прибързано.
— Откъде си сигурна?
— Бои се от обществен скандал и, доколкото го познавам, сега само обмисля как да постъпи.
Полека-лека Скарлатов се успокои. Той усилено се готвеше за изпитите и още в първата седмица от сесията взе два. Симон, която бе първи семестър, нямаше изпити и се занимаваше с домакинството. Общо взето и двамата избягваха да се показват заедно на публични места, където околните можеха да ги познаят. Но след двата изпита отидоха с Брезов на вечеря в „Петте бора“.
Както винаги, в таверната бе топло, тихо и уютно. Италианците ги посрещнаха като роднини. Там имаше известна промяна. Притежателите бяха настанили двама свои сънародници — възрастен мъж и едно дете, което му беше син. Това бяха пътуващи певци, с каквито Швейцария бе пълна. Те трудно си изкарваха хляба от случайните дребни монети, които хората — повечето чужденци — им даряваха. Зимният сезон за тях бе най-тежкото време, така както е за пойните птици. В италианците още не бе загубено чувството на общност и взаимопомощ, каквито вече по-рядко се срещаха при швейцарците, немците и французите. Италианците се държаха помежду си като близки роднини, както само бедните по цял свят си помагат като братя. В знак на благодарност бащата и синът пееха в таверната, като създаваха тая неповторима италианска южна обстановка в една студена страна с навъсено небе. С присъщата им чувствителност, още щом тримата приятели влязоха, те веднага схванаха, че Симон и Борис са влюбена двойка. Мъжът изрази с прочувствени думи, че в таверната влиза една красавица, една мадона и те се прекланят пред нея, затова ще изпеят в нейна чест една канцонета за любовта… това вечно и най-прекрасно чувство!… След тази малка блестяща реч двамата настроиха инструментите. Мъжът свиреше на китара. Беше слаб, с мустаци и скулесто лице. Момченцето нямаше повече от десет години — недорасло и недохранено, — но с чист, ясен дискант. То свиреше на мандолина. И след встъпителните звуци, в които накратко бе изсвирена темата, те запяха, като си акомпанираха. Гласът на възрастния беше баритон, малко хрипкав, но с онова непосредствено и топло чувство, което винаги ще отличава италианското пеене.
Симон се взираше в детето. Неговите огромни черни очи също я гледаха. Когато свършиха, тя отиде при него, прегърна го и го целуна. После извади от чантичката си една сребърна монета и му я подаде. Малкият музикант я взе и все я гледаше с огромните си черни очи.
— Да Ви благослави Мадоната! — каза момченцето.
Скоро им поднесоха яденето. Както винаги, беше изобилно и вкусно. Скарлатов поръча и за италианците, а също и кана вино. Трогнати, двамата изпяха още една канцонета. Симон бе щастлива. От виното лицето й се зачерви, а сините й очи блестяха. Смееше се непрекъснато. Брезов беше бодър и весел, както всякога. Само Борис не можеше да се отпусне напълно. Все още не бе наясно пред самия себе си какво трябва да прави по-нататък. Затова разговорът им след вечерята прие неочакван обрат. Брезов простичко запита:
— Какво смятате да правите?…
Отговори Симон.
— Ще се оженим!
Борис се ядоса, че тя така лесно решава един въпрос, по който той си бие мозъка от толкова време.
— Странно нещо е човекът… — въздъхна той. — Как може едновременно да са в него и доброто, и лошото!
— Не те разбирам, Борис…
— Защо, Симон, искаш официален брак? Отговори честно!
— Защото те обичам!
— Не казваш истината. Защото искаш да бъда твоя собственост. Да си сигурна! Да имаш права над мене, ти и никой друг! Това е недоверие към чувствата на партньора…
— Но нали ти ме обичаш!
— Ами ако ти се промениш, ако станеш друга, а не тая, която сега обичам? Пак ли съм длъжен да бъда с теб?
— Но това означава неразбория в… отношенията между мъжа и жената!
— Напротив! Пълно доверие между двама души! Тогава край на жестокото робство на пола! Чак тогава би могло да се говори за истинска свобода! Та тя не е нищо друго, освен свобода на волята, когато сам решаваш да направиш или не направиш нещо, особено да не направиш!…
— Аз… аз… не мисля така… — колебливо каза Симон.
— Мила швейцарко!… Като тебе мислят почти всички мъже и жени, включително и социалистите!
— О, ти измести въпроса!
— Но ти наистина ли не виждаш, че предстои коренен поврат и в пола? Няма ли да е добре, ако това се ускори?!
Брезов се намеси.
— Може би, но само когато обществото стане друго!
— Социалистическо? Не съм убеден. Социална революция още не значи морална революция! Ето тук е моето противоречие с останалите социалисти.
— Но какво лошо искам? Искам да си мой мъж!…
— С помощта на някаква хартийка с печат? Или с помощта на църквата? На държавата? На властта?
— А с какво?
— С революция вътре в човека — най-страшната, но и най-великата!…
Симон се обиди и млъкна. Борис мислеше, че ще получи подкрепа на мислите си от Брезов. Но и той мълчеше. Тогава не се стърпя и го попита:
— Е, Марате, не разбрах докрай твоето мнение?…
Всъщност малкото име на Брезов бе Марат[1]. Родителите му го бяха избрали и записали под това име. Брезов не го обичаше. Смяташе, че за да носиш това славно име, трябва да си като този, който тъй високо го е носил в най-великата революция досега.
— Моето мнение за брака не съвпада с твоето — спокойно отговори Брезов.
— Това ясно почувствах, но не чух обясненията ти.
— Те са твърде лични и едва ли интересни за вас…
— Напротив!
— Родителите ми са прекрасни хора… Много добри и вече много стари. Безкрайно честни и вярващи в социализма като в религия… И двамата са учители. Скитат от село в село и от град в град… Те са едни от първите социалисти в България, разказвал съм ти. А да си бил на времето социалист е било по-страшно, отколкото да си прокажен!… Осмивани, гонени, преследвани… единствената им опора са били другите приятели — социалисти и вярата!… Аз съм им единствено дете. И те като тебе са вярвали в теорията. Затова може би са ме нарекли така глупаво с такова неподходящо за мене име… Марат!… Все пак добре, че не съм Робеспиер[2]… — усмихна се той.
— Сърдиш ли им се? — попита Борис.
— Не, разбира се. Те ме обичат, аз ги обичам… И все пак в душата ми остана някакво чувство на негодувание от тях… Те не са се оженили. Не ме разбирай криво! Баща ми не е погледнал друга жена в живота си, а майка ми също. Те все още са нежни един към друг, но не са се оженили…
Брезов спря и запали цигара, нещо, което си позволяваше твърде рядко.
— Не разбирам какво искаш да кажеш…
— Става дума за мене… Щом те нямат официален брак, значи аз съм незаконно дете, разбираш ли? А понякога децата са много зли… В училище ми викаха копелето. Биех се с всеки и с всички по всяко време! Бях се превърнал в малко зверче. И мечтаех, само как мечтаех да отидат двамата в черква, заедно с мене, и се венчаят в присъствието на всички хора!…
— Аз смятам, че не са сгрешили! — каза Борис.
— Не ги осъждам, но какво са виновни децата? И знаеш ли как може да страда едно дете?… Нищо по-късно не е в състояние да изтрие споменът от болката…
Брезов млъкна. Явно не искаше да продължи по-нататък. Очите на Симон се насълзиха.
Този разговор, колкото и да беше неприятен, внесе някакво успокоение в душата на Борис. Защото тази вечер в „Петте бора“ той окончателно реши, че трябва да има официален брак със Симон. Добре, че в Швейцария гражданските бракове се признават и няма да има нужда да се влачим при поповете, помисли си той.