Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Научен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,6 (× 5 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2012 г.)
Разпознаване и корекция
Ripcho (2012 г.)

Издание:

Господин Василев Свещаров

Биология за всички

Народност българска. Издание първо.

Формат 12×16

Държавно издателство „Земиздат“ — София

История

  1. — Добавяне

Техническият прогрес и замърсяването на планетата

Научно-техническият гений на човечеството създаде машините, топлоелектрическите централи, промишлените предприятия, двигателите с вътрешно горене, построи големите градове и събра в тях милиони хора, откри атомното оръжие, синтезира и произвежда инсектициди… В резултат на ефективното внедряване на науката и техниката промишлеността, особено в някои страни, нарасна извънредно много. С разширяването на промишлените предприятия и едностранното използуване на техниката за получаване на високи печалби в много високоиндустриализирани страни замърсяването на околната жизнена среда взема застрашителни размери. Милиони тонове вредни за живота вещества ежедневно се изхвърлят в атмосферата, водите и почвата. Повишеното съдържание на въглероден двуокис и нарасналото замърсяване на атмосферата с прах в бъдеще може да окаже влияние на климата на планетата. Глобални екологични нарушения предизвикват масовата употреба и отравянето на природната среда с устойчиви пестициди и тежки метали, както и замърсяването на Световния воден и въздушен океан от нефта и неговите продукти. Същото се отнася и за използуването на изкуствените торове и, по-точно, употребените в излишък или без нужда количества.

Оказа се обаче, че природата не може да бъде бездънен резервоар за отпадъци. Биологичното равновесие в нея започва да се нарушава и вече взема застрашителни размери (фиг. 27). Все пак изучаващите проблемите на биосферата учени смятат, че човечеството все още притежава резерви от незасегнати или слабо засегнати природни екологични системи, на които дори и високо развитите страни дължат много от успехите в развитието на икономиката си и особено на селското стопанство.

biologija_za_vsichki_f28_otpadyci.jpgФиг.27. Край големите градове израснаха планини от отпадъци.

Проблемът за жизнената среда стана не само здравен, но и икономически. От национален за някои страни, той стана международен. В капиталистическите страни научно-техническата революция не смекчи, а дори изостри социалната и екологичната криза, обусловена от индустриализацията. За всички е ясно, че само „мирното съвместно съществуване“ между човека и природата ще запази хармонията на живота. Специалистите всестранно проучват възможностите, как науката и техниката да защитят природата. Периодът на равнодушие вече се заменя с особена грижа и активност за опазване на природната среда (фиг. 28). Строят се различни съоръжения за пречистване на замърсените води, въвеждат се в действие прахоуловители, конструират се приспособления за охрана на атмосферния въздух, съсредоточава се вниманието върху двигателите с вътрешно горене, децентрализират се промишлените източници на замърсяване. Разработват се регионални схеми от съоръжения, управлявани с помощта на електронноизчислителни машини и т.н.

biologija_za_vsichki_f29_zamyrsen_vyzduh.jpgФиг.28. Демонстрация срещу замърсяването на въздуха в градовете.

Всички средства на науката, техниката и общественото съзнание се впрягат за поправяне на допуснатите от човека грешки, които предизвикаха нарушаване на равновесието в природата. Вече все по-рядко се забравя, че най-съвършената хармония — тази на природата, създавана в продължение на милиони години — не може да се постигне от никакви програми, модели или технически средства. Съвременната цивилизация трябва да намери сили да докаже жизнеността си, особено когато се опира на творческата мощ на всички трудови хора по света.