Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1979 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,6 (× 5 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Господин Василев Свещаров
Биология за всички
Народност българска. Издание първо.
Формат 12×16
Държавно издателство „Земиздат“ — София
История
- — Добавяне
Магнитното поле в медицината и фармакологията
Специалистите от различни области на медицината също се интересуват от лечебното действие на магнитното поле. В Съветския съюз са правени успешни опити за лекуване на епидермофитията — вид кожна болест. В 70% от случаите са заздравявали рани и язви, на които е било въздействувано с магнитно поле. При отделни случаи чрез магнитотерапия е постигнато зарастване на счупена кост на ръката, която с метода на консервативното лекуване не зараствала в продължение на около една година.
Фармаколозите също получиха окуражителни данни при въздействие на някои лекарствени средства с магнитно поле. Така например установено било, че опитни мишки, на които е давано предварително обработено в магнитно поле сънотворно средство, спели по-малко време, но имали значително по-здрав сън и много по-бързо се връщали в бодро състояние. Предполага се също така, че магнитната обработка на други лекарства (от типа на сърдечно действуващите глюкозиди и други невротропни вещества) може да доведе до предотвратяване на сензибилизиращото им въздействие върху организма на някои болни (под сензибилизация се разбира повишена чувствителност на организма към някои вещества, особено лекарствени, което състояние може да доведе до тежък анафилактичен шок).
От казаното в последните няколко реда не трябва да се вади заключение, че експериментите, които се правят от медици и фармаколози днес, са дали вече възможност за разработването на съвършено нови методи за лекуване на някои тежки болести и да се смята, че с тях се постигат чудеса и до масовото им внедряване в болнични заведения има само няколко крачки. Предстоят още много сериозни теоретични и експериментални изследвания, които окончателно ще дадат отговор на множество все още неизяснени въпроси около теорията за общото въздействие на магнитното поле върху живите организми и магнитотерапията.
Теоретичните разработки на магнитобиологията придобиват все по-голямо значение. В последно време учените се стремят да установят дали магнитното поле не е онзи загадъчен и в действителност толкова „стартов“ механизъм на много процеси в живия организъм. Защото е установено например, че семена, намиращи се в потопена дълбоко подводница, упорито „отказвали“ да покълнат. Може би стоманеният корпус на подводницата екранирал напълно магнитното поле на земята и на растенията е липсвал един толкова важен импулс?
Нека да се надяваме, че биолози, медици, физиолози, химици и физици ще ни дадат в най-скоро време отговор на редица загадки, които все още стоят около въздействието на магнитното поле върху живите организми.