Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1979 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,6 (× 5 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Господин Василев Свещаров
Биология за всички
Народност българска. Издание първо.
Формат 12×16
Държавно издателство „Земиздат“ — София
История
- — Добавяне
Живите организми и магнитното поле
Преди няколко месеца срещнах на улицата един мой съученик от гимназията. Съобщи ми, че скоро се е завърнал от Париж. Целият му вид говореше за успех в кариерата и блестящо здраве. Заинтересувах се защо носи на лявата си китка гривна — може би подражава на изпълнителите от известен естраден състав или пък такава е последната парижка мода? Съученикът ми се засмя снизходително и каза: „Нито едното, нито другото, драги приятелю. Ти просто си поизостанал от съвременните медицински знания. Тази гривна е магнитна и има наистина чудодейни свойства — лекува какви ли не болести. Аз слава богу съм здрав, но я нося с превантивни цели, тъй като гривната предпазва притежателя си от болести“.
Опитах се да възразя на съученика си, но той бързо се сбогува с мен и не ме остави да се доизкажа. Моят съученик по всяка вероятност не знаеше, че такива магнитни гривни се произвеждат във Франция още от началото на XX в. и че до ден днешен учените водят спорове за тяхното лечебно действие. През 1964 г. по време на XVIII летни олимпийски игри японските индустриалци направиха великолепен бизнес, като успяха с помощта на ловка реклама да продадат главно на чужденците над 1 000 000 магнитни гривни, огърлици и дори пояси. Ако се съди от придружаващите ги проспекти, тези модерни „аксесоари“ към тоалета предпазвали притежателите им от заболявания и помагали за нормализиране на кръвното налягане. Мнозина наистина компетентни специалисти по магнитобиология в Съветския съюз и САЩ изразиха недоверие към „чудодейните“ гривни и колани, които притежават сила на магнитното поле в границите между 200 и 500 оерщеда.
В интерес на истината трябва да кажем, че съгласно древните летописци магнитът е помагал при лекуването на някои болести. Магнитотерапията е била любим лечебен метод на древнокитайската, арабската и римската медицина. Така например на страдащи от заболяване на черния дроб, подагра, чревни разстройства и главоболие препоръчвали да поглъщат прах от стрит магнитен „камък“ (магнетитна руда). Авицена, Гален, Парацелз и по-късно Уйлям Джилбърт — основател на съвременното учение за магнетизма, — както и техните ученици, препоръчвали и използували магнита при лекуване на редица болести. През миналия век в трудовете на авторитетни медици от цял свят, сред които личат имената на руснака Боткин и на французина Шарко, можем да прочетем, че магнитът може да възстанови нарушената чувствителност на кожата или на очната ретина, да лекува парализи и спазми, да успокоява болки от различен произход или, напротив, да предизвиква обща слабост, главоболие и сънливост.