Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1979 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,6 (× 5 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Господин Василев Свещаров
Биология за всички
Народност българска. Издание първо.
Формат 12×16
Държавно издателство „Земиздат“ — София
История
- — Добавяне
Краун-галата — един уникален случай в канцерологията
Краун-галата е действително един растителен тумор, който се образува в резултат на заразяване с една бактерия. Бактерията е наречена Агробактериум тумефациенс и е открита от патолога Е. Смит през 1911 г. Всеки лесно може да си припомни, че е наблюдавал върху лози и овощни дръвчета (ябълки, кайсии и череши) обемисти гали, имащи форма на яка, откъдето произлиза и името им краун-гали. Много тревисти растения са също чувствителни към този тумор и той често се появява върху цвеклото, хризантемите, хмела и др. От гали, израснали върху растения от род Антемис (подрумиче), Смит е успял да изолира Агробактериум тумефациенс. Тя е организъм, който живее сапрофитно в почвата и прониква в тъканите на растенията само след някакво нараняване. Смит инокулирал щамът, който изолирал от подрумичето, върху стотина растения с най-различен произход: тютюн, рицин, ябълки, хмел и много други. Само едносемеделните растения се оказали неподатливи.
Доказателствата за туморната природа на краун-галите бяха дадени от Ф. Уайт и А. Браун. През 1942 г. те успяха да култивират ин витро при асептични условия тъкани от краун-гали на нападнат от бактерии слънчоглед. Тези тъкани след многобройни пасажи ин витро са били трансплантирани върху здрави растения. Те образували тумори, идентични с тези, които се образуват от бактериите. Тези опити показват, че действието на бактериите се състои в едно действително трансформиране на клетката.
Работите на Браун доказват, че става преминаване на една самовъзпроизвеждаща се единица в туморната клетка. Това е въпрос, който през последните години много изследователи се опитват да изяснят. Възможно е тази единица да представлява нуклеинова киселина, която следва да се установи и изследва било директно, било с помощта на новата информация, която тя внася в трансформираната клетка.
Изучаването на галите по растенията има и друг аспект. Известно е, че много страни по света закупуват големи количества шикалки, защото в тях се съдържа 80% повече танин, отколкото в дъбовите листа. А танинът е извънредно ценно вещество. От него приготвят лекарства за стомашно-чревни болести, използуват го при щавене на кожи, той придава на виното тръпчив вкус, с него оцветяват вълнени и копринени платове. Други гали пък съдържат повишено количество алкалоиди. Така че растителните тумори могат да станат източник за получаване на допълнителни количества лекарствени вещества.
Тук се разглеждат само някои страни от голямата и сложна проблема за рака при растителните организми. Искаме да обърнем внимание на обстоятелството, че тумори с различна степен на злокачественост са установени при почти всички многоклетъчни организми — растения, безгръбначни и гръбначни животни и хора. Този факт идва да ни докаже, че ракът не е само медицинска, а преди всичко общобиологична проблема, за решаването на която са необходими солидни общобиологични познания и задълбочени изследвания върху организми, намиращи се в еволюционната стълбица на различна степен на развитие. В това отношение растенията се очертават като особено благодарни за изследване обекти, с помощта на които ще могат да се разберат редица механизми и причини, играещи важна роля при злокачественото израждане на клетките.
На фитоонколозите от цял свят предстоят още много интересни и пълни с напрежение изследвания върху тайнствения свят на злокачествено изродените растителни клетки. Няма съмнение, че техните изследвания ще подпомогнат усилията на биолози и медици за освобождаване на хората от една от най-тежките болести — рака.