Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Здравейте, ученици!
или за първия учител - Година
- 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Мемоари/спомени
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5,4 (× 21 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Корекция и форматиране
- Диан Жон (2010)
Книгата е предоставена от автора и се публикува в „Моята библиотека“ с неговото съгласие. Можете да закупите книгата като се свържете с автора на адрес: [email protected]
Издание:
Соня Георгиева Рачева. Здравейте, ученици!
Стара Загора, 2010
Предпечатната подготовка и оформление на корицата: Мариан Делчев
Корекция: доц. Пенка Гарушева
История
- — Добавяне
За трансфера на знания или… за децата дипломати
Началният учител поставя основите, гради детския колектив и това съзиждане е подчинено на системните му изисквания, което е изключително важен компонент в създаване на ценности, навици за учене и труд. Мисля, че при децата от начален етап не е целесъобразно да влизат повече от 2–3 преподаватели.
Във връзка с това си спомням как колежката, която преподаваше Човекът и природата, влязла при тях афектирана от друг клас преди това. Започнала да изпитва за същите неща и в нашия клас, но и там се очертал същия проблем. Това много я ядосало и тя започнала масово да пише двойки. Тогава Сашо, като видял накъде духа вятърът, помолил да отиде до тоалетната и стоял там до свършването на часа с избиването на звънеца.
Когато влязох аз, дежурният ученик ме уведоми, че всички в класа, с изключение на Сашо, имат двойки по Човека и природата. Но не за това, че е знаел повече от другите, а защото е постъпил доста съобразително за възрастта си. Не оправдавам постъпката му за това, че е излъгал за тоалетната и е стоял там до края на часа. Но ако разгледаме поведението му в социален аспект, като казус на спасяване и оцеляване при трудни обстоятелства, Сашо би получил оценка Отличен (6).
Тази наглед твърде обикновена училищна случка ме накара да си задам доста сериозни въпроси като:
1. Защо в училище приоритет имат отличните оценки по учебните дисциплини, а в живота нерядко успяват хора, които не са били отличници в училище?!
2. Кое всъщност определя успеха на човека в живота — количеството натрупани знания или умението да си служи с тях гъвкаво и целесъобразно?
3. Докога на децата ще се предлагат учебници с несъобразено за възрастта им учебно съдържание, написано на стил, трудноразбираем за тях?
4. Защо да не се структурира учебното съдържание там, където е възможно, на базата на житейски ситуации като ролеви игри?
5. Защо се губи логическата връзка на учебното съдържание между 4-ти и 5-ти клас?
6. Защо при изготвянето на учебници съставителите не се позовават на последните постижения в психологията като например: ефективността на ученето на базата на емоционалната интелигентност на децата?