Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Jesus — unsere Chance!, 2006 (Пълни авторски права)
- Превод от немски
- Емилия Бочева, 2009 (Пълни авторски права)
- Форма
- Религиозен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Разпознаване, корекция и форматиране
- Стаси 5 (2020)
Издание:
Автор: Вилхелм Буш
Заглавие: Иисус нашият шанс
Преводач: Емилия Бочева
Година на превод: 2009
Език, от който е преведено: немски
Издание: второ (не е указано)
Издател: Верен
Град на издателя: София
Година на издаване: 2014
Тип: беседи
Националност: не е указана
Редактор: Юлиана Балканджиева
Художник: Здравко Ненов
ISBN: 978-619-7015-50-8
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10492
История
- — Добавяне
Прекъснатият празник
Изгубеният син се е завърнал у дома от голяма нищета. Бащата го приема сърдечно. Дори организира празненство в негова чест. Изведнъж в залата влиза един слуга. Той прошепва нещо на бащата. Каква вест носи? „Вън стои по-големият ти син. Той е сърдит и на теб, и на брат си и не иска да влезе“. Тогава бащата става…
Когато Господ Иисус разказвал това, се случвало точно същото. Кои били Неговите слушатели? Нека погледнем още веднъж началото на главата. Там се казва: „А всичките бирници и грешници се приближаваха при Него… А фарисеите и книжниците недоволстваха, като казваха: Този приема грешниците и яде с тях“ (Лука 15:1-2). Около Спасителя се тълпели изгубени синове. Те виждали от опит, че при Господ Иисус „има покой за бедното, уморено сърце…“.
Но този радостен празник бил прекъснат от негодуванието на фарисеите. И тогава Господ Иисус разказал нашата история. Той разказва за изгубения син, попаднал в нищетата. „За нас говори“ — мислят си бирниците. Иисус разказва как изгубеният син се завръща у дома и признава: „Аз съгреших“. „Така си беше! — мислят си грешниците около Иисус, — трябваше да си признаем.“ После Иисус разказва за отворените обятия на бащата. „Твоите обятия са това“ — мислят си грешниците и поглеждат с радост към Спасителя. След това Господ Иисус разказва за по-големия брат. „Аха! — мислят си фарисеите, — това сме ние.“ Господ Иисус разказва, че по-големият брат се сърди. „Ние също!“ — мислят си фарисеите. После той продължава разказа как това се съобщава на бащата. „Тогава бащата става. Музиката замлъква. Всички затаяват дъх. Бащата излиза навън и…“ — „… и нахоква големия син“ допълват тихомълком фарисеите. „Сега ще ни смъмри“ — мислят си те. Но Господ Иисус продължава: „А баща му излезе и започна да го моли“. И поглежда враговете Си. Тогава те осъзнават: „Значи сега Той ни моли да влезем в царството на милостта. Моли нас, своите врагове!“. Дали това не ги е разтърсило из основи?
Всички истински християни познават това състояние на прекъснатото тържество. В душата им напира буйна радост от подареното спасение. Но те не могат да се радват докрай, защото вън все още стоят техни братя и сестри — пред вратата на царството на милостта. И Спасителят трябва да излезе навън, и те също трябва да излязат навън и да молят, да увещават и да канят: „Ела при Спасителя…“.
Не може да настане мир,
преди Иисус с любов да победи,
и докато тази земна шир,
не падне пред краката Негови…