Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Il Milione, 1985 (Пълни авторски права)
- Превод от италиански
- Божан Христов, 1985 (Пълни авторски права)
- Форма
- Мемоари/спомени
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 4,2 (× 5 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Корекция
- vasko_dikov (2011 г.)
- Корекция
- NomaD (2012 г.)
Издание:
Марко Поло. Милионът
Държавно издателство „Отечество“, 1986
Редактор: Лъчезар Мишев
Художествено оформление: Юли Минчев
Художествен редактор: Йова Чолакова
Технически редактор: Иван Андреев
Коректор: Елисавета Караминкова
Пътепис
Версия на съвременен италиански език и бележки от Джорджо Тромбета-Панигади
История
- — Добавяне
12. Марко Поло — посланик на Великия хан
Макар да бил отскоро в двореца на Великия хан, Марко Поло скоро научил обичаите на татарите, техните езици[1] и писменост, станал прозорлив и внимателен младеж, надарен, какъвто си бил, с мъдрост и способности.
Когато Великият хан забелязал необикновените склонности на този младеж, решил да го изпрати като свой посланик в една провинция на империята, отстояща на шест месеца труден и уморителен път.
Със завръщането си Марко успял да докладва умно и убедително не само за резултатите от мисията си, но и други подробности, за разлика от другите посланици, които не можели да докладват нищо друго освен онова, което засягало посланичеството им. Затова Великият хан ги смятал за глупави, защото в действителност повече го интересувало да научи нравите и обичаите на другите народи, отколкото да бъде осведомен само по въпросите, засягащи мисиите им. Марко, който бил разбрал това, внимавал да научи всяко нещо, за да може после да го докладва на Великия хан.
Със завръщането си Марко направил изчерпателен доклад не само за нещата, за които бил изпратен като посланик, но и за всичко ново и интересно, видяно от него.
Това негово поведение се харесало много на Великия хан и благородниците от двора; всички похвалили способностите и ловкостта му, убедени, че би могъл да се издигне много.
След това му пътуване Великият хан го назначил за разпоредник на всички дипломатически мисии, който пост Марко запазил през цялото време, докато останал в двора на Великия хан, тоест в продължение на седемнадесет години. През тези години той само пътувал, натоварен с различни задачи от императора, благодарение на отличните резултати, които постигнал с първото си посланичество. А Великият хан му засвидетелствувал толкова почести и признателност, че другите благородници и велможи изпитали към него завист и ревност.
Благодарение на всички тези пътувания Марко Поло успял да опознае повече неща и народи от всеки друг човек на света.