Метаданни
Данни
- Серия
- Джесика Балзано и Кевин Бърн (1)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Rosary Girls, 2005 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Венцислав Венков, 2008 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 4,3 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Ричард Монтанари. Момичета с броеници
Американска. Първо издание
ИК „Колибри“, София, 2008
Коректор: Любов Йонева
ISBN: 978-954-529-627-7
История
- — Добавяне
28.
Вторник, 18:30 ч.
Саймън Клоуз не можеше да откъсне очи от предната страница на „Рипорт“, явила се гордо на екрана на неговия апъл пауърбук.
КОЙ Е МОЛИТВЕНИЯТ УБИЕЦ?
Има ли нещо по-хубаво от това да видиш името си като автор под едно набиващо се на очи провокативно заглавие?
Сигурно има поне едно, най-много две, реши Саймън. Но и за двете трябваше да плаща, а това тук пълнеше джоба му.
Момичетата с броениците.
Негова собствена идея.
Беше попрехвърлил още няколко идеи за заглавие.
Това го хвърли в музиката.
Саймън обожаваше тази част от нощния живот — кипренето, предхождащо гонитбата на жертвата. И през деня се обличаше добре за работа — винаги с риза и вратовръзка, понякога с блейзър и прав панталон. Нощем обаче минаваше на европейска вълна: италианска изработка, фини платове. През деня носеше „Чапс“, но нощем — „Ралф Лорен“.
Пробвал бе „Долче и Кабана“, пробвал бе и „Прада“, но си купуваше „Армани“ и „Пал Зилери“. Благодаря ти, Господи, за полугодишните разпродажби в „Бойд“.
Погледна се в огледалото. Неотразим. Коя щеше да му откаже? Вярно, във Филаделфия имаше куп добре облечени мъже, но малцина успяваха да се докарат със замах до европейския стил.
Жените обаче си оставаха най-важният фактор.
Когато след смъртта на леля Айрис Саймън тръгна сам да си търси късмета, поживя за известно време в Лос Анджелис, Маями, Чикаго и Ню Йорк Сити. Макар и за кратко, поблазни се дори от мисълта да живее в Ню Йорк, но само след няколко месеца се върна обратно във Филаделфия. Ню Йорк бе прекалено забързан, истинска лудница. А момичетата на Филаделфия — които не отстъпват по сексапил на манхатънските — имат и още нещо, което никога няма да срещне в Ню Йорк.
Филаделфийките ти дават шанс.
Едва успя да постигне идеална вдлъбнатост във вратовръзката „Дзеня“, когато някой почука на вратата. Прекоси малкия апартамент и отвори.
Анди Чейс — безбрежно щастливият и ужасно рошав Анди.
На главата му имаше обърната назад мръсна бейзболна шапка и тъмносиньо яке „Мембърс Оунли“[1] (Ама някой наистина ли още произвежда „Мембърс Оунли“? — не можеше да повярва Саймън), комплект с еполетите и затварящите се с цип джобове.
Посочи собствената си червена жакардова вратовръзка и попита Анди:
— Прекалено много гей ли е?
— Не — отвърна Анди, докато се просна на дивана, награби списанието „Ман Уърлд“ и захапа една едра японска ябълка. — Но напълно достатъчно.
— Глей си работата.
Анди сви рамене:
— Не мога да си обясня как можеш да харчиш толкова много за дрехи, след като не можеш да носиш повече от един костюм на гърба си. Какъв е смисълът?
Саймън се врътна и направи „дефиле“ през всекидневната. Завъртя се на пета, направи стойка:
— И след като ме гледаш си в състояние да ми зададеш подобен въпрос? Стилното поведение носи отплата само по себе си, mon frere[2].
Анди му отвърна с превзета прозявка и отхапа от ябълката.
Саймън си сипа няколко глътки курвоазие. За Анди отвори кен с милър лайт.
— Сори. Свършиха ми фъстъците.
Анди поклати глава:
— Подигравай се ти, подигравай се. Но фъстъците са далеч по-готини от лайняния „фоагра“[3], дето го ядеш.
Саймън се направи, че запушва ушите си с длани от и възмущение. Анди Чейс го отвращаваше на клетъчно ниво.
Осведомиха се взаимно за станалото през деня. Саймън отчиташе подобни беседи като режийни разходи, съпътстващи сделките му с Анди. След като се уточниха кой кому какво дължи, бе време да тръгват.
— Та как е Кити? — зададе Саймън дежурния въпрос с всичкия фалшив ентусиазъм, който успя да събере. Ситната кравичка, както я наричаше наум. Когато Анди се влюби в нея, Кити Брамлет бе дребна, почти хубавичка касиерка в „Уол март“. Но това бе преди трийсет кила и три брадички време. Междувременно Кити и Анди бяха навлезли в средната възраст и се бяха примирили с бездетния кошмар на брака по навик: претоплени в микровълновата фурна вечери, рождени дни в „Олив Гардън“[4], сношаване два пъти месечно, докато гледат Джей Лено.
Предпочитам смъртта, Господи — рече си Саймън.
— Не е мръднала и на йота. — Анди захвърли списанието и се протегна, а Саймън забеляза безопасната игла, с която бе закопчан панталонът му. — Неизвестно защо все още смята, че трябва да се събереш със сестра й. Сякаш по този начин ще има някаква връзка и с теб.
Ронда, сестрата на Кити, приличаше на издължена версия на Уилърд Скот[5], но не толкова женствена.
— Смятай, че скоро ще й се обадя — рече Саймън.
— Както кажеш.
Продължаваше да вали. На Саймън му се налагаше да развали целия си външен вид с изящния, но ужасно функционален шлифер „Лондон Фог“ — единственото нещо в гардероба му, което плачеше са спешна подмяна. Все пак по-добре с него, отколкото дъждът да направи петна по костюма на „Зилери“.
— Айде, нямам повече време за глупости. — Саймън посочи вратата на Анди. Онзи схвана намека, стана и тръгна да излиза. Огризката от ябълката остана върху дивана.
— Няма да успееш да ми развалиш настроението — добави Саймън. — Изглеждам добре, мириша прекрасно, материалът за първа страница се пече, а животът е dolce[6].
— Dolce ли? — направи гримаса Анди.
— Божичко — рече Саймън. Бръкна в джоба, извади стотачката и я подаде на Анди.
— Благодаря, че ми се обади — каза Саймън. — Продължавай в същия дух.
— По всяко време, бро — отвърна Анди. Прибра банкнотата, излезе и се отправи към стълбите.
Бро, помисли си Саймън. Ако това е само чистилището, какъв ли ужас ще е раят.
Погледна се за последно в огледалото цял ръст в дрешника.
Идеално.
Градът бе в краката му.