Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Legacy of Ashes: The History of the CIA, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
5,5 (× 2 гласа)

Информация

Корекция и форматиране
VeGan (2018)

Издание:

Автор: Тим Уайнър

Заглавие: Наследство от пепелища

Преводач: Борис Шопов

Издание: първо

Издател: Оксиарт

Година на издаване: 2009

Тип: документалистика

Националност: американска

Печатница: „Багра“

Редактор: Татяна Рашкова

Коректор: Виолета Борисова

ISBN: 9789547040242

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/4985

История

  1. — Добавяне

5. „Богат слепец“

По време на Втората световна война Съединените щати обединяват силите си с комунисти, за да се борят с фашистите. По време на Студената война ЦРУ използва фашисти, за да се противопоставя на комунистите. Патриотични американци предприемат тези действия в името на Съединените щати. „Не може да се управляват железниците — изразява се неудачно Алън Дълес, — без да вземем на работа някои членове на нацистката партия.“[1]

Повече от два милиона души се намират на произвола на съдбата в американската окупационна зона в Германия. Много от тях са отчаяни бегълци от растящата сянка на съветското господство.[2] Франк Уизнър изпраща офицерите си право в бежанските лагери, за да ги набират за мисия, която самият той определя като „насърчаване на съпротивителни движения в съветския свят и осигуряване на контакти с нелегалната съпротива“.[3] Той настоява, че ЦРУ трябва да „използва бегълците от съветския свят за защита на националните интереси на Съединените щати“.

Въпреки възраженията на директора на Управлението той иска да изпраща оръжие и пари на тези хора. Според Управлението съветските бежанци се търсят много „като резерва за възможна военна извънредна ситуация“, въпреки че са „безнадеждно разделени на групи с противоположни цели, философии и етнически състав“.[4]

Заповедите на Уизнър водят до първата от паравоенните мисии на Управлението — първа от многото, които изпращат хиляди чужди агенти към смъртта им. Цялата лъжа започва да се разкрива сама по себе си в история на ЦРУ, която излиза на бял свят през 2005 г.[5]

„Колкото по-малко говорим за този законопроект, толкова по-добре“

Амбициите на Уизнър срещат огромно препятствие в началото на 1949 г. Управлението няма правомощия да провежда чайни действия срещу която и да е държава. Няма одобрен от Конгреса устав и законно утвърден бюджет за такива мисии. Все още действа извън законите на Съединените щати.

В началото на февруари 1949 г. директорът на разузнаването провежда частен разговор с Карл Винсън, демократ от Джорджия и председател на Комисията за въоръжените сили на Конгреса. Хиленкьотер го предупреждава, че Конгресът трябва да изработи колкото може по-скоро закони, които да уредят съществуването на ЦРУ и да го снабдят с бюджет. Управлението е затънало до шията в операции и се нуждае от законно прикриване на действията си. След като доверява тревогите си на още няколко конгресмени и сенатори, Хиленкьотер им предлага за разглеждане Закона за Централното разузнавателно управление от 1949 г. Срещат се тайно за около половин час, за да го обсъдят.

„Просто трябва да кажем на Конгреса, че трябва да приемат преценката ни и че не можем да отговаряме на твърде много въпроси, които могат да ни бъдат зададени“ — казва Винсън на колегите си. Дюи Шорт от Мисури, водещият републиканец в Комисията за въоръжените сили на Конгреса, се съгласява, че би било „най-висша глупост“ законът да се обсъжда публично — „Колкото по-малко говорим за този законопроект, толкова по-добре ще бъде за всички ни.“[6]

Законът за ЦРУ е прекаран набързо през Конгреса на 27 май 1949 г. С приемането му Конгресът дава на ЦРУ най-широката възможна власт. Поколение по-късно става модно да се осъждат американските шпиони за престъпления срещу Конституцията. Но по време на двайсет и петте години между гласуването на Закона за ЦРУ и пробуждането на церберския дух в Конгреса, на ЦРУ е забранено единствено да действа като тайна полицейска сила в Съединените щати. Законът дава на Управлението възможност да върши почти всичко, каквото поиска, поне докато Конгресът предоставя всяка година торбата с парите. За посветените одобряването на тайния бюджет от малка подкомисия към Комисията за въоръжените сили означава легална санкция за всички тайни операции. Един от гласувалите „за“ конгресмени ще резюмира това мълчаливо съгласие години по-късно, когато вече е президент на Съединените щати. „Ако е тайно, е законно“ — казва Ричард М. Никсън.

Сега Управлението е без юзди: недокументираните фондове — и непроследимите пари, заровени под фалшиви разходни пера в бюджета на Пентагона — означават всепозволеност.

Един от важните параграфи в закона от 1949 г. позволява на ЦРУ да вкарва сто чужденци годишно в САЩ в името на националната сигурност, като им се предоставя „постоянно пребиваване, без да се обръща внимание дали са допустими според Закона за имиграцията или на някой друг закон“. В деня, в който президентът Труман превръща с подписа си Закона за ЦРУ от 1949 г. в истински закон, Уилард Уайман, четиризвездният генерал, ръководещ в момента Службата за специални операции, заявява на американските имиграционни служители, че украинец на име Микола Лебед[7] е „оказал ценно съдействие на това управление в Европа“. Съгласно новоприетия закон ЦРУ вкарва тайно Лебед в Съединените щати.

Собствените досиета на Управлението описват украинската групировка, ръководена от Лебед, като „терористична организация“. Самият Лебед е бил в затвор заради убийството на полския вътрешен министър през 1936 г., като избягва при германското нападение над Полша три години по-късно. За него нацистите са естествени съюзници. Немците образуват от хората му два батальона, сред тях и прословутия Славей, които се бият в Карпатите, оцеляват след края на войната и остават в гористите местности на Украйна, откъдето възбуждат въображението на секретаря по отбраната Форестол. Лебед се е установил като самозван външен министър в Мюнхен и предлага своите украински партизани на ЦРУ като изпълнители на мисии срещу Москва.

Американското Министерство на правосъдието твърди, че той е военен престъпник, избил хиляди украинци, поляци и евреи. Но всички опити да бъде депортиран спират, след като Алън Дълес лично пише на федералния комисар по имиграцията, че Лебед е „от неоценима стойност за това управление“ и че сътрудничи в „операции от първостепенна важност“.[8]

ЦРУ „разполага с малко методи за събиране на разузнавателна информация за Съветския съюз и е принудено да използва всяка възможност, независимо от малката вероятност за успех или отблъскващата природа на агента“, според секретната история на Управлението за украинските операции.[9] „Емигрантските групи, дори и такива със съмнително минало, често са единствената алтернатива пред бездействието.“ Ето защо „понякога отвратителната военна репутация на много емигрантски групи се замъгли, щом станаха важни за ЦРУ.“ Към 1949 г. Съединените щати са готови да работят с почти всеки негодник срещу Сталин. Лебед чудесно се вписва в тази обстановка.

„Не искахме да се захващаме с нея“

Също толкова чудесно се вписва и генерал Райнхард Гелен.[10]

По време на Втората световна война се е опитвал да шпионира Съветите от Източния фронт като ръководител на Абвера, военното разузнаване на Хитлер. Гелен е властен и лукав човек, който се кълне, че разполага с мрежа от „добри немци“, които да шпионират в руския тил за Съединените щати.

„От самото начало — казва Гелен — бях движен от следните убеждения: противопоставянето между Изтока и Запада е неизбежно. Всеки немец е задължен да даде своя принос, та Германия да е в положение да изпълни възложената й мисия за общата защита на западната християнска цивилизация.“ Съединените щати се нуждаят „от най-добрите немци като сътрудници… ако западната култура трябва да бъде запазена“. Разузнавателната мрежа, която предлага на американците, е група от „изключително надарени немци, които са добри немци, но са и идеологически на страната на западните демокрации“.

Армията, неспособна да контролира организацията на Гелен, въпреки че щедро финансира операциите й, няколко пъти се опитва да я пробута на ЦРУ Много от офицерите на Ричард Хелмс имат враждебно отношение към нея. Един от тях документира отвращението си от работата с „хора от СС, с добре известни нацистки прояви“. Друг предупреждава, че „американското разузнаване е богат слепец, който използва Абвера като куче — водач.[11] Проблемът е, че каишката е прекалено дълга“. Лично Хелмс формулира основателното си опасение, че „без съмнение руснаците знаят, че тази операция се осъществява“.[12]

„Не искахме да се захващаме с нея — казва Питър Зихел, тогава началник на немските операции в ЦРУ.[13] — Нямаше нищо общо с морала или етиката, но имаше много общо със сигурността.“

Ала през юли 1949 г., под непреклонния натиск на армията, ЦРУ поема групата на Гелен. Настанен в бивша нацистка служебна постройка извън Мюнхен, Гелен приема с отворени обятия десетки изтъкнати военнопрестъпници в своя кръг. Точно както Хелмс и Зихел се боят, източногерманското и съветското разузнаване проникват на най-високите равнища в групата на Гелен. Най-опасната „къртица“ излиза на светло дълго след като въпросното обединение се е превърнало в разузнавателната служба на Западна Германия. Шефът на контраразузнаването е работил, оказва се, за Москва от самото начало.

Стив Танер, млад офицер от ЦРУ, тогава базиран в Мюнхен, твърди, че Гелен е убедил американските разузнавачи, че може да осъществява мисии, насочени към центъра на съветската власт. „Като се има предвид колко трудно ни беше — размишлява той, — изглеждаше глупаво да не се опита.“[14]

„Няма да кротуваме“

Танер е ветеран от армейското разузнаване, току-що завършил Йейл, привлечен от Ричард Хелмс през 1947 г., един от първите двеста офицери на ЦРУ, положили клетва. В Мюнхен задачата му е да вербува агенти, които да събират за Съединените щати информация оттатък Желязната завеса.

Почти всяка важна националност от Съветския съюз и Източна Европа има поне една смятаща се за много важна емигрантска група, която търси помощ от ЦРУ в Мюнхен и Франкфурт. Някои от хората, проучвани от Танер като потенциални агенти, са източноевропейци, които са били на страната на Германия срещу Русия. Според него сред тях има „хора с фашистко минало, които се опитват да спасят положението си, ставайки полезни за американците“ — и с такива той е много внимателен. Според същия свидетел нерусите „мразят ужасно руснаците и автоматично се оказват на наша страна“. Други пък, които са избягали от граничните републики на Съветския съюз, преувеличават силата и влиянието си. „Главната цел на емигрантските групи беше да убедят американското правителство във важността си и в това, че са способни да му помогнат, така че да получат подкрепа под една или друга форма“ — разказва той.

Без указания от Вашингтон, Танер съставя свои: за да получат подкрепата на ЦРУ, групите трябва да са създадени на родна земя, а не в някое мюнхенско кафене. Те трябва да имат контакти с антисъветските среди в страната си. Не трябва да са компрометирани от близко сътрудничество с нацистите. През декември 1948 г. след дълго и внимателно обмисляне Танер решава, че е открил група украинци, които заслужават подкрепата на ЦРУ. Те се наричат Върховен съвет за освобождението на Украйна. Членовете му в Мюнхен са политически представители на бойците от страната. Върховният съвет е морално и политически здрав, докладва на началниците си Танер.

Той прекарва пролетта и лятото на 1949 г. в приготовления за внедряването на поверените му украинци зад Желязната завеса. Хората са пристигнали преди месеци от Карпатските планини като куриери, носещи послания от украинското нелегално движение; документите са написани на тънка хартия, съшита и нагъната на пачки. Тези хартийки се разглеждат като знаци за съществуването на силно съпротивително движение, което може да предостави разузнавателна информация за събитията в Украйна и предупреждаващи сведения за съветска атака срещу Западна Европа. В главната квартира надеждите са още по-големи. ЦРУ вярва, че „съществуването на това движение може да има ефект върху развоя на евентуален открит конфликт между Съединените щати и СССР“.

Танер взема при себе си и екипаж от отчаяно смели унгарски пилоти, които са отвлекли търговски самолет от страната си и са отлетели с него в Мюнхен няколко месеца по-рано. Генерал Уайман, шефът на специалните операции в ЦРУ, формално одобрява мисията на 26 юли. Танер надзирава обучението на агентите на морзова азбука и работа с оръжие и планира да спусне с парашут двама от тях, тъй че ЦРУ да може да поддържа контакт с партизаните. Но в Мюнхен ЦРУ няма никого с опит в изпращането на агенти парашутисти в тила на неприятеля. Най-накрая Танер намира човек: „Сръбско-американски колега, който бе скачал с парашут в Югославия по време на Втората световна война, научи хората му как да скачат и да се приземяват. Цялата работа беше щурава! Как можеш да се преметнеш презглава при приземяване, и то с карабина, която ти е завързана отстрани?“ Но точно такъв тип операции са направили ССО прочута.

Танер предупреждава, че не бива да има големи очаквания: „Разбирахме, че в горите на Западна Украйна те не могат да разберат какво мисли Сталин, какви са големите политически проблеми. Но поне можеха да вземат документи, всекидневни дреболии, дрехи, обувки.“ Защото за да създаде истинска мрежа от шпиони в Съветския съюз, ЦРУ трябва да ги снабди с елементи на дегизировка — отломки от съветското всекидневие. А дори и да не добият важна информация, според Танер мисиите ще имат важна символична стойност: „Показваха на Сталин, че няма да кротуваме. А това беше важно, понеже до момента не бяхме провели нито една операция в страната му.“

На 5 септември 1949 г. в самолет C-47, управляван от унгарците, долетели до Мюнхен, хората на Танер потеглят. С бойна песен те скачат в мрака над Карпатите и се приземяват близо до Лвов. Американското разузнаване е проникнало в Съветския съюз.

Разсекретената през 2005 г. история на ЦРУ обобщава стегнато случилото се след това: „Съветите бързо елиминират агентите.“

„Какво сбъркахме?“

При все това операцията отприщва истинска вълна от ентусиазъм в командния център на ЦРУ. Уизнър започва да съставя планове за изпращането на още хора, които да изградят мрежа от опоненти на режима, да създадат подкрепяни от Съединените щати съпротивителни сили, да изпратят на Белия дом ранно предупреждение за съветско военно нападение. ЦРУ изпраща още десетки украински агенти по въздуха и по суша. Почти всички са заловени. Съветските разузнавачи използват пленниците, за да връщат обратно дезинформация — всичко е наред, изпращайте още оръжия, още пари, още хора. След това ги убиват. След пет години „безплодни опити — както се твърди в историята на Управлението — ЦРУ прекратява този подход“.

„В края на краищата — заключва текстът, — опитът на Управлението да проникне отвъд Желязната завеса, използвайки украински агенти, се оказва обречен на провал и трагичен.“ Уизнър обаче е неустрашим. Той започва нови въоръжени авантюри из цяла Европа.

През октомври 1949 г., четири седмици след първия полет до Украйна, Уизнър се обединява с британците, за да вкара бунтовници в комунистическа Албания — най-бедната и най-изолирана държава в Европа. За него тази гола балканска скала е добра почва, която ще приеме съпротивителна армия от емигранти роялисти и неорганизирани лоялисти в Рим и Атина. Отплавал от Малта кораб превозва девет албанци за първата десантна мисия. Трима души са убити незабавно, а тайната полиция залавя останалите. Уизнър обаче няма нито време, нито пък склонност към самоанализ. Той изпраща още и още албански доброволци в Мюнхен за парашутна тренировка, след това ги предава на атинската резидентура, която има свое летище, самолетен парк и няколко корави полски пилоти.

Хората скачат в Албания и се приземяват направо в ръцете на тайната полиция. С всяка провалена мисия плановете стават все по-безумни, обучението все по-небрежно, албанците все по-отчаяни, а залавянето им — по-сигурно. Оцелелите агенти биват пленени, а съобщенията им до атинската резидентура се контролират от неприятеля.

„Какво сбъркахме?“ — чуди се Джон Лаймънд Харт от ЦРУ, който се занимава с албанците в Рим.[15] Нужни са години, преди ЦРУ да разбере, че Съветите са знаели всеки аспект на операцията от нейното начало. Тренировъчните лагери в Германия се оказват инфилтрирани. Албанските емигрантски общности в Рим, Атина и Лондон гъмжат от предатели. А Джеймс Дж. Енгълтън — човекът в центъра, отговорен за сигурността на операциите, стражата на ЦРУ срещу двойни агенти — е координирал всичко с най-добрия си приятел от британското разузнаване: съветския шпионин Ким Филби, свръзката на Лондон с Управлението.

Филби работи за Москва от безопасна стая в Пентагона, съседна на Обединения комитет на началник-щабовете. Приятелството му с Енгълтън е скрепено от студената целувка на джина и топлата прегръдка на уискито. Той е изключителен пияч, който гаврътва пинта на ден, а Енгълтън е на път да стане един от първенците алкохолици на ЦРУ, титла, която трябва да се отстоява срещу тежка конкуренция. За повече от година, преди и след редица от течни обеди, Енгълтън дава на Филби точните координати на зоните за приземяване на всеки агент, спуснат с парашут от ЦРУ над Албания. В резултат към двеста от чуждите агенти на ЦРУ загиват. Почти никой в американското правителство не знае за това. То е нещо изключително секретно.

Когато всичко свършва, Енгълтън е издигнат до шеф на контраразузнаването. Държи службата двайсет години. Вече пиян след обяда, умът му е непроходим хаос, а кабинетът му — черна дупка; той произнася присъдата си над всяка операция и всеки човек, които ЦРУ смята да използва срещу Съветите. От един момент започва да вярва, че съветски заговор контролира американските възприятия за света, както и че той и само той разбира степента на измамата. Така Енгълтън натиква дейностите на ЦРУ срещу Москва в тъмен лабиринт.

„Принципно лоша идея“

В началото на 1950 г. Уизнър разпорежда ново нападение срещу Желязната завеса. Работата се пада на друг випускник на Йейл в Мюнхен, човек на име Бил Кофин, ново попълнение с особената антикомунистическа разпаленост на убеден социалист. „Целите невинаги оправдават средствата — говори Кофин за годините си в ЦРУ.[16] — Но те са единственото нещо, което ми е позволено.“

Кофин пристига в ЦРУ по семейна линия, привлечен от шурея си Франк Линдзи, оперативния офицер на Уизнър за Източна Европа. „Когато дойдох в ЦРУ, им казах: Не искам да се занимавам с шпионаж, а с нелегална политическа работа — спомня си той през 2005 г. — Въпросът беше: могат ли руснаците да действат в нелегалност? И навремето това ми изглеждаше съвсем приемливо от морална гледна точка.“ Кофин е прекарал последните две години от Втората световна война като служител за свръзка на американската армия със съветски командири. Бил е част от ужасния следвоенен процес на насилствено репатриране на съветски войници. Остава обременен с тежко чувство на вина, което повлиява на решението му да постъпи в ЦРУ.

„Бях видял, че понякога пред Сталин Хитлер прилича на бойскаут. Бях много антисъветски, но проруски настроен.“

Уизнър дава парите си на Солидаристите — руска група, която стои възможно най-крайнодясно в след Хитлерова Европа. Само шепата хора от ЦРУ с познания по руски като Бил Кофин могат да работят с тях. ЦРУ и Солидаристите най-напред разпространяват листовки в съветски казарми в Източна Германия. След това пускат балони, натоварени с хиляди памфлети. После изпращат групи от по четирима парашутисти в самолети без отличителни знаци, които летят на изток чак до покрайнините на Москва. Един по един агентите кацат плавно на руска територия; един по един тях ги преследват, залавят и убиват. Още веднъж ЦРУ предава агентите си на тайната полиция.

„Това беше принципно лоша идея — казва Кофин дълго след като напуска ЦРУ и става известен като преподобния Уилям Слоун Кофин, капелан на Йейл и един от най-страстните антивоенни гласове в САЩ през 60-те години. — Ние бяхме доста наивни относно употребата на американска сила.“ Ще мине почти десетилетие, преди Управлението да признае, по собствените му думи, че „подкрепата, оказвана на емигрантите във връзка с вероятността от война със СССР или революция там, е била нереалистична“.[17]

Стотици от чуждите агенти на ЦРУ са изпратени на смърт в Русия, Полша, Румъния, Украйна и балтийските страни през 50-те години. Гибелта им остава неотбелязана; не са водени отчети и не са налагани наказания за провал. Мисиите се смятат важни за националното оцеляване на Съединените щати. Смятат се за важни, тъй като часове преди хората на Танер да излетят за първи път през септември 1949 г., самолетен екипаж, излетял от Аляска, е открил следи от радиоактивност в атмосферата. Докато резултатите от наблюдението биват анализирани, на 20 септември ЦРУ заявява с увереност, че Съветският съюз няма да създаде атомно оръжие поне през следващите четири години.[18]

Три дни по-късно Труман заявява пред света, че Сталин притежава бомбата.

На 29 септември шефът на научното разузнаване на ЦРУ докладва, че службата му е неспособна да изпълни задачата си. Тя няма способност да проследява усилията на Москва в създаването на оръжия за масово унищожение. Служителят докладва, че работата на Управлението върху съветските атомни оръжия е била „почти пълен провал“ на всяко равнище; шпионите му нямат научни или технически данни за съветската бомба, а анализаторите му са се опирали на догадки. Той предупреждава, че „катастрофални последици“ очакват Съединените щати като резултат от посочения провал.

Пентагонът трескаво нарежда на ЦРУ да разположи агентите си в Москва, за да откраднат военните планове на Червената армия. „По това време — разсъждава Ричард Хелмс — възможността за вербуване и използване на подобни източници на информация беше невероятна, точно толкова възможна, колкото и внедряването на резиденти на планетата Марс.“

Тогава, без предупреждение, на 25 юни 1950 г. Съединените щати са изправени пред изненадваща атака, която изглежда като началото на Трета световна война.

Бележки

[1] Richard Helms with William Hood, A Look over My Shoulder: A Life in the Central Intelligence Agency (New York: Random House, 2003), p. 82.

[2] През 1948 г. американският офицер Джон Макдоналд служи като окръжен прокурор във Франкфурт при американския окупационен режим, когато се сблъсква с ЦРУ в действие. Той разказва историята така:

Полицията бе заловила престъпна група от осемнайсет човека. Лице номер едно беше поляк с фамилията Полански, бежанец. Той беше изработил блестящо плочи за отпечатване на петдесетдоларови американски банкноти. Заловихме го със сто хиляди долара фалшиви пари, с пресите, плочите и мастилото — всичко, което можеше да поиска човек. Той имаше и американска армейска униформа. Имаше и карта за самоличност, и пистолет 45-и калибър, и карта за американски военен магазин. Цялата тази работа. Ето защо си мислех, че това е нещо голямо. Трябваше да отиваме в съда с цялата група, когато бях посетен от някакъв майор, който дойде в кабинета ми.

Разговорът протече така:

„Аз съм Овърт (в превод от английски — открит).“ „Майор Овърт, удоволствие е да се запозная с вас.“ „Не, не разбирате. Аз съм Овърт като обратното на Прикрит.“ „Кой сте вие?“ „Аз съм член на ЦРУ.“ „Какво мога да направя за вас?“ „При вас в затвора е този поляк, По-лански. Той е от нас.“ „Какво имате предвид, че е един от вас?“ „Ние му плащаме. Той е част от ЦРУ.“ „Откога ЦРУ използва фалшификатори на американски долари?“ „Не, не, не. Той е свършил това в личното си време.“ „Така че то няма значение, правилно ли разбирам?“ „Е, да, няма значение. Той е най-добрият ни майстор на документи, паспорти и всякакви неща, които използваме, за да пътуваме на Изток.“ „Е, това е чудесно, но той е извършил престъпление и изобщо не ми пука за кого работи.“

Макдоналд продължава: „Посочих му вратата. На следващия ден някакъв полковник дойде да ме посети за същия случай и имахме точно същата дискусия. Не бях впечатлен. След два дни ме посети един генерал-майор. Тогава това си беше голямото добрутро. Личеше си, че е много сериозно. Но той бе по-умен от предишните двама и каза: «Както знаете, този човек работеше за нас. Ние му дадохме униформата, пистолета 45-и калибър, личната карта и тъй нататък. Бих бил много признателен, ако оттеглите обвиненията, тъй че да не сме публично притеснени.» Аз обаче продължих и след седмица, или след това, отидохме на процеса, и, разбира се, получихме присъдата от десет години, което беше максимумът според немския закон за фалшифицирането. Но аз не забравих майор Овърт. Първата ми среща с ЦРУ не бе твърде обнадеждаваща.“ Устна история на Макдоналд, FAOH.

[3] Уизнър, цитат в Kevin С. Ruffner, „Cold War Allies: The Origins of CIA’s Relationship with Ukrainian Nationalists“, Central Intelligence Agency, 1998.

[4] „U.S. Policy on Support for Covert Action Involving Emigres Directed at the Soviet Union“, December 12, 1949, FRUS, 1969–1970, Vol. XII, document 106.

[5] Ruffner, „Cold War Allies“.

[6] И двете изказвания са от Изслушвания пред конгресната Комисия за въоръжените сили, разсекретени, 81-ви конгрес, 1 сесия, 1949 г.

[7] Norman J. W. Goda, „Nazi Collaborators in the United States“, in U.S. Intelligence and the Nazis, National Archives, pp. 249–255. Офицерите от военното разузнаване вече са създали някаква как да е изградена връзка с украинците, използвайки ги, за да опитат да събират информация за Съветската армия и за съветските шпиони в следвоенна Германия. Първият им наемник в Мюнхен е Мирон Матвиенко, агент на немското разузнаване през войната, впоследствие убиец и фалшификатор. Скоро възникват подозрения, че той е къртица на Москва; последвалото му бягство в Съветския съюз потвърждава опасението.

[8] Писмата на Дълес и Уайман са в Националните архиви, документална група 263, поименна папка Микола Лебед, направена общодостъпна през 2004 г. След като Лебед е допуснат в Съединените щати, Управлението поддържа с неговите украинци оперативна връзка, която се оказва един от най-устойчивите му съюзи с антикомунистически емигрантски групи. Неговият Върховен съвет за освобождение на Украйна се обръща към по-малко смъртоносни форми на съпротивителна дейност. ЦРУ създава издателска къща за Лебед в Ню Йорк през 50-те години. Той ще доживее да види разпадането на Съветския съюз и Украйна свободна да определи собствената си трудна съдба.

[9] Ruffner, „Cold War Allies“.

[10] Алън Дълес изказва решаващото мнение за Гелен: „В шпионажа има няколко архиепископи. Той е на наша страна и това е всичко, което има значение. Освен това не се налага да го каните в клуба си.“ Основната причина американците да рекрутират нацистки шпиони е ясна за хора като армейския капитан Джон Р. Бокър — младши още през лятото на 1945 г. „Това беше идеалното време за събиране на информация за Съветския съюз, ако изобщо смятахме да го правим“ — твърди Бокър, опитен специалист по разпитите, с германски корени, който започва да души за нацисти дни след капитулацията. Бокър открива своя човек в Райнхард Гелен. Американският капитан гледа на немския генерал като на „златна мина, която сме открили“. И двамата са съгласни, че скоро ще има нова война със Съветите и че държавите им могат да се съюзят срещу комунистическата заплаха. Бригаден генерал Едуин Л. Сайбърт, шеф на армейското разузнаване в Европа и скорошен бъдещ помощник-директор на тайните операции на ЦРУ, се хваща на въдицата и решава да наеме Гелен и шпионската му група. Той обаче не съгласува решението си със своите началници — генералите Дуайт Д. Айзенхауер и Омар Брадли — поради разумното допускане, че те ще го отхвърлят. Според нареждането на Сайбърт генерал Гелен и шестима от немските му шпиони отлитат за Вашингтон с личния самолет на бъдещия директор на разузнаването генерал Уолтър Бидъл Смит. Немците са проучени и дават пълен отчет за дейността си в течение на 10 месеца в тайна военна база във Форт Хънт, край Вашингтон, преди да бъдат върнати в родината си и да работят срещу руснаците. Това е раждането на дългото партньорство между американските разузнавачи и провалените шпиони на Хитлер. Джон Р. Бокър — младши, „Доклад за началните контакти с организацията на генерал Гелен“, 1 май 1952 г. Този отчет и много документи на ЦРУ за организацията на Гелен са събрани в Създаване на разузнавателно партньорство: ЦРУ и началото на БНД, издадено от Кевин С. Рафнър от Историческото поделение на Оперативния директорат на ЦРУ, Европейско поделение, и са разсекретени през 2002 г. Документите включват твърденията на Гелен, приложени към писмото на Джеймс Кричфийлд (шеф на резидентурата в Карлсруе) до началника, FBM, CIA HQ, 10 февруари 1949 г.; „Доклад за интервю с генерал Едуин Л. Сайбърт за организацията на Гелен“, 26 март 1970 г.; „Служители в СС с известно нацистко минало“, действащ началник, оперативна база Карлсруе, до началника, FBM, 19 август 1948 г.

[11] Началникът на оперативната база в Мюнхен до действащия началник на резидентурата в Карлсруе, 7 юли 1948 г.

[12] Helms to ADSO, Colonel Donald Galloway Хелмс до полковник Доналд Галоуей, 19 март 1948 г.

[13] Интервю на автора със Зихел.

[14] Интервю на автора с Танер. Танер, който се пенсионира от ЦРУ през 1970 г., добавя и следния написан в трето лице разказ към неразказаната преди история на украинските партизани на Управлението: Танер открива само една група, съответстваща на критериите му, по-точно Върховния съвет за освобождението на Украйна. За негова изненада нито една руска емигрантска група не успява да покрие критериите. Върховният съвет не само има куриерска връзка с Украинската въстаническа армия в Карпатите, но получава някои отчети от Украйна чрез куриери — католически свещеници, плюс инцидентни пътници и бегълци.

Главният интерес на Върховния съвет и на ЦРУ, изглежда, съвпада: и двете организации отчаяно се нуждаят от радиовръзка с центъра на партизаните „зад вражеската линия“. Важните политически клечки във Вашингтон одобряват формулата, която е работила добре във военновременна Франция, Италия и Югославия.

В продължение на девет месеца двама куриери са обучени под надзора на Танер за радисти, в шифроване на кодове, скачане с парашут и стрелба по мишена за самоотбрана. Спускат се с парашут на планинска поляна над Лвов през нощта на 5 септември 1949 г. Този първи парашутен скок и следващият от 1951 г. водят до радиовръзка, но не и до смайваща информация. Последните две мисии са напълно компрометирани поради инструктажа на Енгълтън до Филби и нещастните куриерски групи са арестувани на място от „комитети по посрещането“ на съветското НКВД.

Първата въздушна мисия повдига много духа на украинските националисти в СССР и довежда до преувеличени очаквания. Както и да е, към средата на 1953 г. Съветите са преодолели ефикасно въоръжената партизанска съпротива.

Четири грешки и върховни глупости от следвоенния период се запечатват в ума на Танер. Първо, в края на Втората световна война съюзниците репатрират насила съветски граждани. Когато откриват, че ще бъдат върнати на руснаците, много се самоубиват. Предадените никога не достигат съветска територия, а са разстреляни или обесени в Източна Европа от екзекуторски взводове на службите за сигурност.

Второ, прикритието на персонала на мюнхенската база на ЦРУ е премахнато от грешка в телефонния указател на американската армия за 1949 г.: имената, напечатани без обозначение на поделение, принадлежат на хора от ЦРУ. Все едно армията е поставила звездичка до имената им.

Трето, след Втората световна война опитните парашутисти и треньорите напускат ССО, тъй като вече няма нужда от услугите им. Резултатите са два: един американски сърбин, ветеран от ССО, който е скачал с парашут във военновременна Югославия, обучава двамата украински куриери да се премятат презглава назад при докосването на земята въпреки четирифутовите карабини, привързани на хълбоците им. Освен това за спускането през септември 1949 г. Вашингтон съветва да се използват парашути с погрешната издръжливост на тежест, поради което сандъкът с 1400 фунта екипировка се разбива на малки парчета при приземяването.

Четвърто, което е най-лошото, Джеймс Енгълтън информира Ким Филби, съветската къртица в британското разузнаване, за програмата РЕДСОКС (усилието да се внедрят бивши съветски граждани и чужденци зад Желязната завеса).

[15] Убедителната критика на Енгълтън от Джон Лаймънд Харт се намира в посмъртния му мемоар The CIA’s Russians (Annapolis, MD: Naval Institute Press, 2002), особено с. 136–137. Харт е повикан от пенсия през 1976 г., за да оцени вредата, която Енгълтън е нанесъл на ЦРУ като шеф на контраразузнаването му. За албанската операция: устна история на Маккаргар, FAOH; Michael Burke, Outrageous Good Fortune (Boston: Little, Brown, 1984), pp. 140–169. Уизнър подбира Майкъл Бърк, за да обучи албанците. Бърк, по-късно президент на Ню Йорк Янкис, е ветеран от ССО и харесва живота под прикритие. Той подписва договор като агент за 15 000 долара на година и е в Мюнхен, когато се среща с албанските политически фигури в квартира в един работнически квартал на града. „Като най-младия човек в стаята, представител на млада и богата страна, привлякох вниманието им“ — пише Бърк. Той вярва, че той и изгнаниците са се разбрали. Албанците виждат нещата различно: „Американците, които подготвяха хората ни за тези мисии, не знаеха нищо за Албания, албанския народ или манталитета му“ — твърди Кемал Лачи, албански монархист, който набира хора за делото в Германия. Операцията е толкова напълно компрометирана от началото, че е неясно къде са най-дълбоките причини за провала. Маккаргар, добър приятел на Енгълтън, заключава: „Албанската общност в Италия беше толкова проникната не само от италианците, но и от комунистите, че според мен именно оттам руснаците получаваха информацията си, както и албанските комунистически власти“.

[16] Интервю на автора с Кофин.

[17] Това ретроспективно наблюдение се намира в „U.S. Policy on Support for Covert Action Involving Emigres Directed at the Soviet Union“.

[18] Разузнавателен меморандум №225 на ЦРУ, „Оценка на положението с атомното въоръжаване в СССР“, 20 септември 1949 г., препечатано в Michael Warner (ed.), CIA Cold War Records: The CIA Under Harry Truman (Washington, DC: CIA History Staff, 1994). Пълният текст: „Най-ранната възможна дата, към която може да се очаква СССР да произведе атомна бомба, е средата на 1950 г., а най-вероятната дата е средата на 1953 г.“ Помощник-директорът на Службата за научно разузнаване (СНР) на ЦРУ Уилард Макъл докладва на директора на разузнаването Хиленкьотер, че работата на Управлението върху съветските атомни оръжия е била „почти пълен провал“ на всяко ниво. Шпионите „не са успели въобще“ да съберат научни и технически данни за съветската бомба и анализаторите на ЦРУ са се ориентирали към „геологични размишления“, основани на вероятните преценки на способността на Съветите да добиват уран.

В паметната бележка на Макъл до Хиленкьотер — „Неспособност на СНР да изпълни мисията си“, с дата 29 септември 1949 г. — той се оплаква, че „се оказа трудно да се открият лица с приемливи качества, които могат да бъдат убедени да приемат работа в Управлението“. Паметната бележка на Макъл е в George S. Jackson and Martin P. Claussen, Organizational History of the Central Intelligence Agency, 1950 1953, Vol. 6, pp. 19–34, DCI Historical Series HS-2, CIA Historical Staff, 1957, Record Group 263, NARA.

Вътрешният историк на ЦРУ Робърта Кнап отбелязва, що се отнася до септември 1949 г.: „Официалното съгласувано твърдение за съветското изработване на атомно оръжие може да се открие в преценката, която дава три различни дати — 1958, 1955 и «между 1950 и 1953 г.» — всичките погрешни.“ Това, заключава тя, „е ясно свидетелство за безпорядък“. Като следствие Службата за доклади и прогнози на ЦРУ (СДП) е „осъдена“ според друг историк на ЦРУ, Donald P. Steury, „How the CIA Missed Stalin’s Bomb“, Studies in Intelligence, Vol. 49, №1, 2005, CIA/CSI. Тази вътрешна история отбелязва, че много анализатори в СДП са ядрени физици и инженери от Проекта Манхатън, които имат оптимистичната представа, че могат да проследят прогреса на съветската ядрена програма с четене на публикувани научни доклади, допълнени с информация от секретни източници. Към 1948 г. няма полезна информация в несекретната литература, излизаща от Съветския съюз. Но от 1947 г. немски източник в бившия комплекс „И. Г. Фарбен“ (производители, между другото, на газове за нацистките лагери на смъртта) е докладвал, че Съветите внасят от завода трийсет тона дестилиран метален калций месечно. Количеството чист калций, което е било използвано за рафиниране на уранова руда, е приблизително осемдесет пъти годишната продукция на САЩ. Твърдението на източника е независимо потвърдено. То би трябвало да предизвика тревога. Но не предизвиква.