Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Федерация на династронавтите (1)
Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
Оценка
5,2 (× 6 гласа)

Информация

Сканиране
sivkomar (2016)
Корекция и форматиране
ventcis (2016)

Издание:

Хаим Оливер

Федерация на династронавтите

 

Роман

За начална и средна училищна възраст

 

Редактор: Емилиян Станев

Художник: Борис Димовски

Художествен редактор: Тончо Тончев

Технически редактор: Лазар Христов

Коректор: Елена Иванова

 

Дадена за набор на 15.XII.1962 година.

Излязла от печат на 20.VIII.1963 година

Формат 1/16 65/92. Тираж 16 000. Поръчка №67

Печатни коли 10,75. Издателски коли 10,75.

Книжно тяло 0,48 лв. Твърда подвързия 0,15 лв

Цена 0.63 лв

 

„Народна младеж“ — издателство на ЦК на ДКМС, София, 1963

Държавен полиграфически комбинат „Д. Благоев“

История

  1. — Добавяне

6. Тревога

Може би някой ще каже, че виновник е Сашо Кобалтовия юмрук или Фани, или слабата професионална квалификация на астронавтите, или може би дори гълъбите… Тъй или иначе, през следващите дни станаха събития, които пречупиха нормалния ход на нещата и насочиха дейността на Съзвездието към неподозирани хоризонти.

Всичко започна с Фани. Шести ден вече тя седеше горе, пред таванското прозорче, наблюдаваше околността със сигналното въженце в ръка и само от време на време си играеше с гълъбите. Беше неспокойна. Раздвижването в неприятелския лагер ставаше все по-явно. От три дни насам откъм „Цар Крум“ се показваха разузнавачи на Сашо Кобалтовия юмрук. Първия път, когато забеляза Мишо Еквилибриста, дясната ръка на Кобалтовия юмрук, тя веднага дръпна въжето. Долу дежурният Рони Дато едва не се препъна, но веднага се сети, че това е тревожен сигнал, и даде бойна тревога. Всички изоставиха работата и се пръснаха по предварително определените за отбрана места. Врагът обаче не се появи.

Късно следобед дойде втори, още по-тревожен сигнал. Фани забеляза трима от отряда на Кобалтовия юмрук: Мишо, Игор и Вихра. Те напредваха от различни страни — двама откъм улица „Цар Крум“, а Игор, който беше мъничък и слаб, се промъкваше през оградата на двора. Тя веднага дръпна въжето, а долу Наско мигновено даде тревога. Отново чакаха десет минути и отново нищо.

— Тая горе ще ни подлуди! — изръмжа Наско Нето. — Сигурно вижда призраци.

Третия път Фани видя самия Сашо Кобалтовия юмрук. Замалко не припадна от страх. Сашо вървеше начело на цялата си банда. Те дори не се криеха. Движеха се спокойно напред. Сашо с прочутата си зелена риза на квадрати, след него Вихра — висока, руса, със смел профил и още по-смели очи, после Игор, Аглая…

В панически ужас Фани дръпна въжето веднъж, два, три пъти. Дърпаше, дърпаше и искаше да извика, но устата й се беше схванала. Дръпна още веднъж, хвърли въжето и закри очи с ръце, макар отлично да съзнаваше, че това не е достойно за един кандидат-астронавт.

Долу настъпи невъобразима паника, тревогата завари строителите в момент на пълна забрава в работата: Наско тъкмо инсталираше прозорците против космически лъчи, а капитан Димчо прикрепваше телата на моторите към външните дюзи.

И този път чакаха цели тринайсет минути. И пак нищо.

Вечерта изправиха Фани пред съда на Съзвездието. Запалиха огън пред ракетата, седнаха в кръг. Фани стоеше осветена от червените пламъци.

— Защо ни излъга? — грубо попита Наско Нето.

— Ама аз наистина ги видях! — отвърна Фани.

— И трите пъти?

— И трите пъти.

— Лъжеш! — каза Наско Нето. — Ти виждаш само призраци, защото си играеш с гълъбите.

Сълзи изпълниха очите на Фани. Тя се обърна към другите, търсейки помощ, но те мълчаха.

— Вярно ли е, че си си играла с гълъбите? — строго попита майор Димчо.

— Вярно е — прошепна тя, — ама малко.

— Добре, върви си сега. Утре ще узнаеш съдбата си — каза Димчо, като се стараеше да говори дебело.

На другия ден Рони Дато прочете следното решение:

„Съзвездието Стрелец, след като обсъди поведението на кандидат-астронавта Фани, на която бе възложена отговорната задача да наблюдава врага, констатира: а) кандидат-астронавтът Фани не изпълнява с ентусиазъм своите задължения на наблюдател, б) кандидат-астронавтът Фани, вместо да наблюдава с ентусиазъм вражеската територия, предпочита да си играе с гълъби; в) кандидат-астронавтът Фани, след като си е играла с гълъби, е дала лъжлива тревога, поради което е станала причина да се прекъсне процесът на конструиране на ракетата.

Като се има предвид всичко това, а също и загдето е отказала да скочи в празно пространство, Съзвездието Стрелец реши: а) отнема се на кандидат-астронавта Фани званието кандидат-астронавт. Отсега нататък тя ще се нарича само Фани; б) Фани има право само да мете ракетния център; в) Фани няма вече да наблюдава вражеската територия; г) Фани няма вече да лети нито до Марс, нито до Алфа, нито доникъде.

Ракетен център Нептун, Съзвездие Стрелец, Епоха на Голямата подготовка.“

Както ще видим по-нататък, извършена бе не само въпиюща несправедливост спрямо един честен член на Съзвездието, но и грешка с големи последици за астронавтите.