Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1986 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5,5 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция и форматиране
- trooper (2014 г.)
Издание:
Петър Берон. Пет месеца в Нова Гвинея
Българска. Първо издание
Редакционна колегия: Симеон Недялков, Николай Йовчев, Николай Георгиев, Николай Хайтов, Елка Константинова
Водещ редактор: Емил Кръстев
Рецензент: Мартин Франц Гловня
Редактор: Виолета Ивановска
Библиотечно оформление: Жеко Алексиев
Художник на корицата: Текла Алексиева
Художник на илюстрациите: Мария Ангелова
Художник-редактор: Петър Кръстев
Технически редактор: Анна Михова
Коректор: Емилия Вутова
Държавно издателство „Земиздат“, София, 1986
Дадена за набор на 14. VII. 1986 г.
Подписана за печат на 12. XII. 1986 г.
Излязла от печат на 19. XII. 1986 г.
Формат 84/108/32. Печатни коли 11 + 1. Издателски коли 9,24 + 0,84. УИК 8,86 + 0,95. Тираж 8500 + 100 Поръчка на издателството № 327/86
Цена 0,91 лв.
История
- — Добавяне
Какво стана после?
Прибрах се в София в края на декември, разпределих донесения на гръб материал и все си мислех какво ли е станало с багажите, които отпътуваха за Англия. Дойде май 1976 г., отлетях за Нигерия и сърцето ми се свиваше при мисълта за ценния материал, който сигурно се търкаля между денковете с екипировка в някое мазе. Стрясках се насън при мисълта за изпочупени епруветки и изсъхнали свръхценни обитатели на финимтелските пещери.
Един ден в Нигерия пристигна писмо от колегата ми Стоице Андреев с новината, че основните материали са получени в София и ми ги изпраща в град Джос. Започнах да проверявам в пощата, но все нямаше и нямаше. В това време живеех в един резерват на 300 км от града. При поредното си посещение пак запитах за дългоочаквания колет.
— А, хич не го чакайте! — отговори ми момчето. — Тези дни имаше голям пожар в пощата в Лагос и всички колети изгоряха.
Щях да припадна. За този пожар наистина бяха писали вестниците. Все пак с отчаяние помолих учтивия младеж да потърси по рафтовете. След малко той се появи с едно желязно сандъче в ръце.
— Сър, имали сте късмет! Дошло е с последната пратка преди пожара.
Качих сандъчето на джипа, откарах го в моя резерват и започнах да разпределям драгоценните материали. Скоро десетина колета се разлетяха към специалистите по отделни групи животни. Някои се върнаха в България, други заминаха за САЩ, Италия, Франция, Чехословакия, Канада, Англия. Най-интересен беше случаят с бръмбарите бегачи (Carabidae), които, след като направиха една и половина обиколки на Земята, се озоваха в Австралия при д-р Мур и след обработката се върнаха на постоянно местожителство в Националния природонаучен музей в София. Заваляха описанията на нови родове и видове. Над 40 вида паяци и още толкова стоножки диплоподи се оказаха нови за науката. Два нови рода бръмбари бегачи, единият от които (Speagonum) наподобява по форма европейските пещерни карабиди. Множество нови изоподи, опилиони и други новогвинейски твари очакват да видят бял свят изпод перата на най-видните съвременни специалисти. Особено приятно е, че между тях са и българи — д-р Т. Маринов, Ст. Андреев, К. Кумански, В. Георгиев. Фактът, че нашите колеги успешно разработват материали от такава далечна и непозната фауна, говори за качествено новото равнище на българските таксономи. Обработката на материала още не е привършила, но вече е ясно, че нашата експедиция даде основата за опознаването на новогвинейската пещерна фауна. С допълненията и новите материали, събрани от французи, австралийци и други колеги, Нова Гвинея вече не е напълно бялото петно на биоспелеологичната карта на света, което беше през 1975 г. А за нас, които прекарахме невероятните пет месеца в джунглите на тази страна, експедицията ще си остане мярка за всички следващи.
Само с екипировката нямах късмет. Разкошните якета и специалните костюми си бях скатал по български в багажа, за да си ги имам новички в Европа, а си ходех със старите пещерни комбинезони. Багажът ми се върна нов-новеничък в Англия и… беше продаден от моите приятели при ликвидирането на експедиционното имущество. Оказа се, че експедицията има да изплаща направените дългове. Останаха ми спомените, около 200 разкошни диапозитива и десетина стрели, които Пол Еверет ми донесе в България — малка част от колекцията ми. Сега тези стрели събират праха в хола и ме връщат в миговете, когато заедно с техните собственици бродехме по пътеките на Великото Неизвестно.
Ем тасол![1]