Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
5,5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране, корекция и форматиране
trooper (2014 г.)

Издание:

Петър Берон. Пет месеца в Нова Гвинея

Българска. Първо издание

Редакционна колегия: Симеон Недялков, Николай Йовчев, Николай Георгиев, Николай Хайтов, Елка Константинова

Водещ редактор: Емил Кръстев

Рецензент: Мартин Франц Гловня

Редактор: Виолета Ивановска

Библиотечно оформление: Жеко Алексиев

Художник на корицата: Текла Алексиева

Художник на илюстрациите: Мария Ангелова

Художник-редактор: Петър Кръстев

Технически редактор: Анна Михова

Коректор: Емилия Вутова

Държавно издателство „Земиздат“, София, 1986

 

Дадена за набор на 14. VII. 1986 г.

Подписана за печат на 12. XII. 1986 г.

Излязла от печат на 19. XII. 1986 г.

Формат 84/108/32. Печатни коли 11 + 1. Издателски коли 9,24 + 0,84. УИК 8,86 + 0,95. Тираж 8500 + 100 Поръчка на издателството № 327/86

Цена 0,91 лв.

История

  1. — Добавяне

Лае — новозеландско гостоприемство

„Северната столица“ Лае (или Леи, както се произнася на английски) ни посреща, потънала в зеленината на знайни и незнайни дървета. По мащабите на Нова Гвинея това е вече голям град, над 40 000 жители, с асфалтирани улици и всички удобства. Настанявам се в красивата къща на Джордж и тръгвам да разглеждам града. Напълно разрушен през войната, Лае е построен малко по-навътре в сушата. Летището му е най-голямото по обем на превозите в цялата страна — не напразно Лае е възникнал главно благодарение на самолетния бум покрай златотърсачите в 20-те години. Посещавам гробището, където в прави редици са наредени паметниците на 2782 загинали в битката срещу японците, а също така забележителната ботаническа градина с великолепна колекция от орхидеи. Една от главните забележителности на Лае е Технологичният университет, основан през 1967 г. През първата година в него са се обучавали само 34 местни жители, през 1972 г. — повече от хиляда. Университетът е много модерен и аз почти с изумление обикалям неговите просторни читални, добре обзаведени с литература. Студентите папуаси пристъпват тихо и искат от библиотекаря необходимите им книги. А като си помисли човек, че през 1970 г. само петима местни жители са имали висше образование! Скокът, който прави Нова Гвинея в областта на образованието, беше високо оценен от ЮНЕСКО — на 10 септември 1979 г. в Париж на Новогвинейския институт по лингвистика беше връчена първата Международна награда за разпространяване на грамотността. Университетите в Порт Морсби и в Лае вече изкараха няколко випуска специалисти в различни области. Всички студенти имат квартири към университетите.

На другия ден реших да посъбирам материал в огромната гора, която зеленееше току до самия град. И наистина, на пет метра от асфалта започваше блатиста джунгла, пълна с комари. Вечерта се завърнах подут от ухапванията им (наброих над 130). В низината се работи по-трудно и неприятно, отколкото на Финим тел, да не говорим за много по-голямата опасност от змии и други гадории.

От Лае се виждат огромните хребети на полуостров Хюон със своите четирихилядници и многообещаващ високопланински карст. С моите средства обаче не мога да мисля за пътуване там. Не мога да отида дори до Маданг или до Бонгу, за да видя местата, където се е подвизавал Маклай. Имам пари точно колкото да прелетя до Порт Морсби, но не ме напуска съкровеното желание да видя Нова Британия и Нова Ирландия — в края на краищата Майк Бърк ме е поканил в Рабаул. Дотам да стигна, пък ще преживея някак. Да стигна, но как? Трябват ми поне 50 кини, които няма откъде да взема. Седя умислен под въртележката в уютния новозеландски дом и слушам радио. По едно време се заслушвам: съобщават графика на движение на корабите, които обслужват околните пристанища. Разбирам, че корабът „Манутеа“ ще бъде довечера в Лае и утре заран ще отплава за Рабаул. Научавам и името на капитана. Защо пък да не опитам да се кача?

Когато Джордж се връща от работа, споделям с него идеята. Той я одобрява и без забавяне се понасяме към пристанището. Едно красиво корабче с непознато на мен знаме (както се оказа, фиджийско) се поклаща до кея. Нисък, набит човек с навъсено лице и късо подстригана бяла коса тъкмо слиза на брега и подхвърля някакви резки нареждания на чернокожите моряци. Явно е, че това е капитан Бут. Любезно му предлагаме транспорт до града. Вероятно е съжалил, че се е качил, защото Джордж веднага го „притиска“:

— Капитане, това е Питър от България! (Никаква реакция.) Той е участник в една голяма експедиция (изсумтяване), която го чака в Рабаул. Търси много евтин превоз — можете ли да му помогнете?

Капитанът мълчи, а мен сърцето ми се свива. Спираме на посочения адрес, старият морски вълк слиза и троснато казва:

— Утре вечер, в шест часа, на кораба. Имам една кабина свободна, нищо няма да плаща. Тя е на механика, а той е в отпуск. Лека нощ.

Чувствувах се вече нещо средно между капитан Бугенвил и Уйлям Демпиър.