Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Mayan Codex, 2010 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Владимир Зарков, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 4,7 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Ейдриън д’Аже. Кодексът на маите
Американска. Първо издание
ИК „Бард“, София, 2011
Редактор: Милко Стоименов
ISBN: 978-954-655-210-5
История
- — Добавяне
28.
Ватикана, Рим
Салваторе Феличи не погледна отдалите му чест швейцарски гвардейци, когато мина през бронзовата порта на Апостолическия дворец, мислеше само за предстоящата среща. Устреми се енергично към асансьора, с който щеше да се качи в личната библиотека на папата на четвъртия етаж.
Влизащият не можеше да не се вторачи в картината на Перуджино „Възкресението на Христос“, окачена точно срещу входа. Електронният проектор, подготвен за информацията от ЦРУ, изглеждаше неуместно до двете стени с внушителни библиотечни шкафове от шестнайсети век — в тях бяха всички папски енциклики, както и пълните събрани съчинения на църковните отци. На масичка също от шестнайсети век бе отворено много старо издание на библията. Държавният секретар и другите поканени кардинали вече бяха дошли. Феличи им кимна любезно, преди да се обърне към Хауърд Уайли.
— Радвам се да те видя отново. Надявам се, че дългият полет не те е изморил прекалено.
— Салваторе, дори с реактивен самолет на ЦРУ пак се налага да търпим летищата. — Усмивката на Уайли беше формална, сивите му очи таяха безпокойство. — Предполагам, че познаваш нашия старши представител в Рим Ричард Снайдър?
— Разбира се. Здравейте, Ричард.
Един от личните секретари на папата влезе ненатрапчиво в библиотеката и обяви, че Светият отец идва. Малко по-късно се появи и папата, следван от още един секретар.
— Ваше Светейшество, позволете да ви представя синьор Хауърд Уайли, заместник-директор по операциите в ЦРУ. Вече познавате синьор Ричард Снайдър.
— Добре дошли във Ватикана — усмихна се сърдечно папата и протегна ръка, за да целуне Уайли пръстена му. Говореше английски с отчетлив баварски акцент. — Благодаря ви за информацията, която ще споделите, синьор Уайли. Централна Америка като че ли не е толкова стабилен регион, колкото би ни се искало — подхвърли той и седна.
— Наистина е така и това е повод за известна загриженост — започна Уайли и на екрана светна карта на Централна и Южна Америка. — Скорошните избори в Никарагуа, Бразилия, Еквадор и Венецуела показаха, че тази част от Америка се ориентира много наляво в политическия спектър. Съединените щати следят внимателно тези процеси. Както ви е известно, бившият католически епископ Фернандо Луго бе избран за президент на Парагвай. Той е първият свещеник, избиран някога за президент. Луго е явен привърженик на „теологията на освобождението“. Освен това е първият парагвайски президент след 1946 година, който не принадлежи към консервативната партия Колорадо.
Феличи се опитваше да отгатне отношението на папата. След избирането на Луго мнозина очакваха, че щом папата отказа да приеме оставката му като епископ, директно ще лиши от свещенически сан човека, известен навсякъде в Парагвай като „поп на бедните“. Изражението на папата си оставаше неразгадаемо.
— Луго няма намерение да се премести в президентския дворец — продължаваше Уайли. — А наскоро заяви, че Парагвай нямало вече да търпи намесата на която и да било държава, колкото ще да е голяма. Такива изявления също ни тревожат, защото поставят под съмнение възможността да използваме военната си база в Парагвай, която създадохме през 2005 година в Марискал Естигарибия, на 200 километра от границата с Боливия.
— А какво е военното ви присъствие там? — уточни папата.
— След като Парагвай ни гарантира защита от съдебно преследване както от местните съдилища, така и от Международния наказателен съд, разположихме там оборудване и персонал с численост около 500 души. Базата може да побере 16 000 военнослужещи. За нас е важно, Ваше Светейшество, поради огромните запаси от природен газ в страни като Боливия, да запазим влиянието си в този регион. Имаме и крайбрежна база в Манта, Еквадор, но откакто там избраха за президент левичаря Рафаел Кореа, ползата от нея също стана съмнителна.
— Ваше Светейшество — вметна Феличи, — може би е време да заемем по-твърда позиция спрямо Луго или дори да обмислим отлъчването му от църквата?
— Ваше Светейшество — намеси се държавният секретар на Ватикана, — отлъчването му от църквата би имало твърде сериозни последствия. Минали са векове, откакто Светата църква е стигала до толкова крайни мерки срещу един от своите епископи. Дори да се влияе прекалено от теологията на освобождението, популярността му сред бедните прослойки е толкова голяма, че само ще отслабим собственото си влияние.
— Отстъпчивостта пред Хитлер не ни донесе нищо добро, няма да ни помогне и в отношенията с Луго и Централна Америка — отсече Феличи.
Вторачи се неприязнено в държавния секретар, който обаче го изгледа присмехулно. Все пак ветеранът на дипломацията не напомни на Феличи каква горчива ирония е вложил неволно в думите си заради ролята на собствения му баща в позорното съглашателство с нацистите.
— Всички тези доводи и обстоятелства трябва да бъдат обмислени задълбочено — авторитетно изрече папата, за да покаже недвусмислено на всички, че не би позволил да го тласкат към прибързано решение.
— Господин Уайли, имате ли подобни причини за безпокойство и в другите държави от Латинска Америка?
— Уви, да. Ако позволите да напомня, Ваше Светейшество, там има и немалко заплахи за църквата — добави Уайли в усилие да подкрепи Феличи. — Например Уго Чавес във Венецуела не само е яростен противник на Съединените щати и на нашите усилия да подпомагаме демокрацията в региона, но е настроен крайно критично и към католическата църква.
— А в същото време се обявява публично за християнин и твърди, че Христос е бил най-великият социалист в историята на човечеството! — възмутено добави Феличи.
Уайли кимна.
— Всички знаете за неприятния инцидент в столицата Каракас, когато поддръжници на Чавес нахълтаха в резиденцията на архиепископа и изгониха епископ Хесус Гонсалес де Сарате на улицата. За щастие кардинал Веласко не е бил там в този момент.
— Те изтъкнаха като повод — каза папата, — че ние сме подкрепяли опита за преврат срещу Чавес през 2002 година, но се заблуждаваха.
Феличи и Уайли се спогледаха крадешком.
— Ваше Светейшество — продължи заместник-директорът на ЦРУ, — повечето правителства в Латинска Америка се ориентират към лява политика. Ево Моралес в Боливия, Мишел Башле в Чили, Табаре Васкес в Уругвай, Лула да Силва в Бразилия и онзи сандинист Даниел Ортега в Никарагуа. В много от държавите там парламентите подготвят узаконяване на абортите. Не е изключено да последват примера на Испания, където разрешиха хомосексуалните бракове. Още през първата година над 4500 хомосексуални двойки в Испания се възползваха от новия закон и сега могат да отглеждат деца също като хетеросексуалните партньори. Тази тенденция се разпространява къде ли не, както ни убеждава примерът на Калифорния.
— Тъжни времена за църквата в Испания и Съединените щати — отбеляза папата.
Феличи наблюдаваше с одобрение, докато лазерният показалец в ръката на Уайли се плъзгаше по картата, а заместник-директорът обясняваше колко е опасна всяка от държавите за снабдяването на Щатите с петрол и природен газ, както и за католическата църква. Но в стаята присъстваше и държавният секретар на Ватикана, затова Феличи отложи откровеността си за вечерята насаме с Уайли.