Метаданни
Данни
- Серия
- Ледоразбивачът (1)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Ледокол. Кто начал Вторую мировую войну? (Неофантастическая повесть-документ), 1994 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- , 1996 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
-
- Адолф Хитлер
- Втора световна война
- Йосиф Сталин
- Теория на конспирацията
- Условно-алтернативен сюжет
- Фашизъм — комунизъм — тоталитаризъм
- Шпионаж
- Оценка
- 5,2 (× 32 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
- divide (2011 г.)
Издание:
Виктор Суворов. Ледоразбивачът
Трето издание
Превод: Борис Мисирков, Надя Чекарлиева
Художник: Михаил Танев
Формат: 32/84/108
Печатни коли: 23
Издателство „Факел експрес“, 2001 г.
ISBN: 954-7772-10-1
История
- — Добавяне
6
Между обикновените съветски армии за нахлуване (един механизиран, два стрелкови корпуса и няколко самостоятелни дивизии) срещаме и недотам обикновени армии за нахлуване. Те са три: 6-а, 9-а и 10-а. Във всяка от тях имало не по три корпуса, а по шест: два механизирани, кавалерийски и три стрелкови. Всяка от тях е максимално приближена до границата, при което, ако границата има издатина към противника, необичайните армии за нахлуване се намират именно в тези издатини. Всяка от трите е въоръжена с най-ново оръжие, например 6-и механизиран корпус от 10-а армия освен останалите има 452 най-модерни танка Т-34 и КВ, а 4-ти механизиран корпус от 6-а армия освен останалите има 460 танка Т-34 и КВ. Авиационните дивизии на тези армии имали стотици най-модерни самолети Як-1, МиГ-3, Ил-2 и Пе-2.
След пълното си комплектуване всяка от тези три армии трябвало да има в състава си 2500 танка, 698 бронирани коли, над 4000 оръдия и миномети, повече от 250 000 войници и офицери. Освен основния си състав всяка от тези армии трябвало да получи допълнително 10–12 тежки артилерийски полка, части от НКВД и още ред неща.
Не знам как да нарека тези армии, но ако използваме формално наименованията им: 6-а армия, 9-а, 10-а, ще влезем в капана, заложен от съветския Генерален щаб още през 1939 година. В този случай просто ще загубим бдителността си и ще си ги представяме като най-обикновени армии за нахлуване. Но те са абсолютно необикновени! Нито в Германия, нито в която и да било друга страна нямало нищо подобно. Всяка от тези армии по броя на танковете си била равна приблизително на половин вермахт при абсолютен качествен превес. Но и това не е всичко. Съветското командване имало в ръцете си достатъчно количество механизирани корпуси, които не влизали в състава на армиите, но били разположени близо до границите. Просто включете един самостоятелен механизиран корпус в състава на обикновена армия и тя веднага ще стане ударна. Или вкарайте втори точно такъв корпус в състава на ударната армия за нахлуване и тя ще стане свръхударна (или и аз не знам как да я нарека). И всичко това, без да се сменят номерът и наименованието на армията. А може в състава на свръхударната армия да се вкара и трети механизиран корпус и тогава броят на танковете в една армия ще надхвърли целия вермахт… Кажете ми, как да нарека такава армия? И ако наричаме германските танкови групи по 600–1000 танка механизми за агресия, как да наречем армии с по две-три хиляди танка във всяка?