Метаданни
Данни
- Серия
- Ледоразбивачът (1)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Ледокол. Кто начал Вторую мировую войну? (Неофантастическая повесть-документ), 1994 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- , 1996 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
-
- Адолф Хитлер
- Втора световна война
- Йосиф Сталин
- Теория на конспирацията
- Условно-алтернативен сюжет
- Фашизъм — комунизъм — тоталитаризъм
- Шпионаж
- Оценка
- 5,2 (× 32 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
- divide (2011 г.)
Издание:
Виктор Суворов. Ледоразбивачът
Трето издание
Превод: Борис Мисирков, Надя Чекарлиева
Художник: Михаил Танев
Формат: 32/84/108
Печатни коли: 23
Издателство „Факел експрес“, 2001 г.
ISBN: 954-7772-10-1
История
- — Добавяне
3
Съвсем очевидно е, че армиите от „предвоенния период“ по маневреност, техническо въоръжаване, огнева, ударна и бойна мощ били на неизмеримо по-високо равнище от армиите от гражданската война. Но разликата се състояла не само в това. Тогава армиите били разпръснати в шест различни направления, сега били събрани само на две, при това далеч не равномерно: срещу Япония, конфликтите с която не секват — пет армии, срещу Германия, с която е подписан мир, и нейните съюзници — дванайсет армии.
С това бурният процес на създаване на армии не престанал. През юли 1940 година на германската граница се създава още една армия… 26-а.
Какъв е този номер? Как да си го обясним? Никога в Червената армия не е имало такива номера и редът на даване на номера стриктно се спазвал. Следващият номер трябвало да бъде 18. Откъде накъде 26-а? Защо се нарушава номерацията?
В писанията на съветските маршали и на известните комунистически историци няма да намерим отговор на този въпрос. Но ако изучим внимателно целия процес на създаване на армиите, самата история ще ни подскаже отговора. През 1940 година номерацията на армиите не била нарушена. Просто по онова време всички номера от 18 до 28 включително вече били заети. След като разгръща пет армии срещу Япония и дванайсет срещу Германия и нейните съюзници, през лятото на 1940 година съветското правителство взема решение за създаването на единайсет армии. Една срещу Япония, десет — срещу Германия.
В тази грандиозна серия 26-а армия се създавала до самата граница и във формирането си изпреварила останалите. Но всички други армии от тази серия също се намирали в стадий на формиране или вече било взето решение за създаването им. Армиите от тази серия приключили формирането си малко по-късно от 26-а, но безспорно е това, че те се създавали ПРЕДИ германското нахлуване.
23-та и 27-а армия тайно се появили в западните военни окръзи през май 1941 година. През същия месец от мрака изплувала вече познатата ни армия призрак — 13-а. След няколко седмици още една такава армия — 9-а — се превърнала от мержелеещ се мираж в реалност. На 13 юни 1941 година, в деня, когато било предадено съобщението на ТАСС, се появили и всички останали призраци: 18-а, 19-а, 20-а, 21-ва, 24-та, 25-а (срещу Япония) и 28-а, образувайки една непрекъсната поредица от номера.
Да. Официално всички тези армии приключили формирането си през първата половина на 1941 година. Но това е само краят на процеса. А къде е началото му? Това комунистическите историци го крият и имат причини да постъпват така. Създаването на тези армии твърде много издава коварството на Сталин: докато Хитлер бил враг — армии нямало, докато делели Полша, когато съветските и германските войски се намирали лице срещу лице, на Сталин му било достатъчно да има на запад 7–12 армии, но ето че Хитлер се обърнал гърбом към Сталин, хвърлил вермахта срещу Дания, Норвегия, Белгия, Холандия, Франция с явното намерение да стъпи и във Великобритания. По съветските граници кажи-речи не били останали германски войски. И тъкмо в този момент Съветският съюз започва тайно да създава огромно количество армии, сред които била и 26-а. Колкото по на запад, на север и на юг се отдалечавали германските дивизии, толкова повече съветски армии се създавали срещу Германия. Нека си представим, че Хитлер беше продължил нататък, че беше стоварил свои войски във Великобритания, завзел Гибралтар, Африка и Близкия изток, колко ли армии би създал тогава Сталин на беззащитната германска граница? И с каква цел?
И Сталин разгръщал армиите си преди прочутите „предупреждения“ на Чърчил и дори преди възникването на плана „Барбароса“.