Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Il Milione, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Мемоари/спомени
Жанр
Характеристика
Оценка
4,2 (× 5 гласа)

Информация

Корекция
vasko_dikov (2011 г.)
Корекция
NomaD (2012 г.)

Издание:

Марко Поло. Милионът

Държавно издателство „Отечество“, 1986

Редактор: Лъчезар Мишев

Художествено оформление: Юли Минчев

Художествен редактор: Йова Чолакова

Технически редактор: Иван Андреев

Коректор: Елисавета Караминкова

Пътепис

Версия на съвременен италиански език и бележки от Джорджо Тромбета-Панигади

История

  1. — Добавяне

70. Белият празник

Новогодишният празник се чествува през месец февруари по нашия календар[1]. Великият хан и целият народ празнуват тържествено началото на новата година.

Обичаят е всички, от Великия хан до последния поданик, да се обличат в бяло, затова всеки търси и намира някаква бяла дреха. Бялото облекло се смята за добро знамение и пожелание за сполука, която да съпътствува човек и да му носи щастие и благополучие през цялата година.

Все в този ден васалите на императора му поднасят, всеки според възможностите си, скъпи подаръци от злато, сребро и перли. А обичаят изисква, доколкото това е възможно, подаръците също да са в бял цвят.

В новогодишния ден на Великия хан се представят повече от сто хиляди здрави и силни бели коня и повече от пет хиляди слона, покрити със златотъкани попони. Всеки от тях носи ковчеже, пълно със сребърни и златни накити, както и други скъпи вещи. Шествието на слоновете пред императора е церемония, която не може да се види никъде другаде в света.

В сутрешните часове на празника, преди още почестите да бъдат раздадени, царе, принцове, херцози, маркизи, барони, рицари, астрономи, дресьори на соколи, офицери, губернатори, военни и граждански началници, всички се събират в голямата зала пред Великия хан. Онези, които не успеят да влязат, остават извън двореца, но на такова място, че императорът да може да ги вижда. А присъствуващите в залата се разполагат така: отпред синовете, внуците и роднините на владетеля, после царете, благородниците и всички останали според йерархическия ред.

Когато поканените седнат на определените им места, един свещеник става и произнася на висок глас: „Поклонете се и благоговейте!“ Щом чуят тези думи, всички свеждат чело до земята и се молят за императора, когото почитат като бог, и това действие те извършват четири пъти. После се качват до един олтар, където върху алена маса е вдълбано името на Великия хан и са поставени димящ жертвеник и кадилница с тамян, с която кадят олтара и масата, а после се връщат по местата си.

След тези молитви се извършва поднасянето на подаръците, за които ви говорих преди. После, само след като Великият хан види всички подаръци, поканените могат да седнат на масата разположени, както ви обясних, и започват да се хранят. Така минава новогодишният Бял празник.

Сега ще ви разкажа друго необикновено нещо, което Великият хан има обичай да върши: подаряването на дрехи на някои от благородниците, които присъствуват на празника.

Към двора на Великия хан се числят дванадесет хиляди благородници, наречени, както ви казах, куезитани, сиреч най-верни. На всекиго от тях владетелят подарява тринадесет облекла с различен цвят, украсени с перли и скъпоценни камъни. Подарява им също красив и скъп златен колан и обувки от еленова кожа, изработени със сребърна нишка. Надарените с тези одежди са толкова изящни, че заприличват на царе. Указано е за кой празник какви одежди трябва да облекат. Великият хан разполага също с тринадесет чифта дрехи като тези, които е подарил на царедворците, но по-изтънчено ушити и от по-скъпи платове.

Но искам да ви съобщя и друго необикновено нещо: по време на празненствата докарват един голям лъв пред императора. Щом го съзре, звярът се свива в краката му, сякаш го е познал. Лъвът е без вериги и никой не го държи. Това наистина е едно чудо.

Но нека сега ви разкажа за големия лов, който Великият хан устройва.

Бележки

[1] Китайската година била лунна и започвала с новата луна, която предхожда влизането на Слънцето в съзвездието Риби. И днес още новата лунна година е най-важният китайски празник.