Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Il Milione, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Мемоари/спомени
Жанр
Характеристика
Оценка
4,2 (× 5 гласа)

Информация

Корекция
vasko_dikov (2011 г.)
Корекция
NomaD (2012 г.)

Издание:

Марко Поло. Милионът

Държавно издателство „Отечество“, 1986

Редактор: Лъчезар Мишев

Художествено оформление: Юли Минчев

Художествен редактор: Йова Чолакова

Технически редактор: Иван Андреев

Коректор: Елисавета Караминкова

Пътепис

Версия на съвременен италиански език и бележки от Джорджо Тромбета-Панигади

История

  1. — Добавяне

69. Празникът на Великия хан

Всички татари имат обичай да празнуват рождените си дни. Великият хан е роден на 28 септември и народите в империята чествуват този ден като най-важен през годината, като изключим новогодишния празник, за който ще ви разкажа по-нататък.

В деня на своята годишнина Великият хан облича дрехи от ковано злато[1]; с подобни дрехи, но не така скъпи се обличат дванадесетте хиляди благородници и рицари. Всички носят големи златни колани, дар от Великия хан. Дрехите им са прекрасни, обшити със скъпоценни камъни и перли, които струват понякога повече от десет хиляди бизанта[2]. Трябва да знаете, че тринадесет пъти в годината императорът подарява такива скъпи дрехи на дванадесетте хиляди благородници и царедворци. Дрехите са винаги в един и същ цвят, какъвто използува императорът[3].

Никой владетел на света не би могъл да прави подаръци като тези на Великия хан и само той може да поддържа такива обичаи. Неговият рожден ден е голям празник за всички татари на света, както и за всички провинции в състава на империята. Всеки поданик през този ден предлага на владетеля дарове според ранга си, възможностите и степента на услугата, която се надява да получи. Великият хан възлага на дванадесет от своите принцове да раздадат тези привилегии по справедливост. А народът се моли боговете да закрилят, императора и да му дарят дълъг живот. Така преминава този празничен ден.

Сега ще ви разкажа за друг един празник, който се чествува в началото на годината и е наречен Белият празник.

Бележки

[1] Сиреч направени от златни плочки.

[2] Златна византийска монета все още в употреба във Венеция по времето на Марко Поло.

[3] Тази подробност се потвърждава от онова, което можем да прочетем в официалните китайски хроники от епохата, където се говори за дрехи, обличани при официалните церемонии и подарявани от императора на сановниците в двора тринадесет пъти годишно.