Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Il Milione, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Мемоари/спомени
Жанр
Характеристика
Оценка
4,2 (× 5 гласа)

Информация

Корекция
vasko_dikov (2011 г.)
Корекция
NomaD (2012 г.)

Издание:

Марко Поло. Милионът

Държавно издателство „Отечество“, 1986

Редактор: Лъчезар Мишев

Художествено оформление: Юли Минчев

Художествен редактор: Йова Чолакова

Технически редактор: Иван Андреев

Коректор: Елисавета Караминкова

Пътепис

Версия на съвременен италиански език и бележки от Джорджо Тромбета-Панигади

История

  1. — Добавяне

5. Великият хан поверява на братята поло послание до папата

Когато Великият хан Кубилай[1], който бил император на всички татари и заповядвал над царствата и провинциите на онези необятни области, изслушал разказите и сведенията на двамата братя за света на западните хора, останал толкова поразен и заинтригуван, че решил да изпрати послание до папата. Повикал Матео и Николо Поло и ги помолил да се нагърбят с това посланичество.

Те отговорили, че на драго сърце ще го сторят. Тогава Великият хан накарал да повикат един негов барон, който се казвал Когатал, и го помолил да придружи двамата братя до папата, а оня приел с удоволствие. Великият хан заповядал да приготвят пропуски, за да могат двамата братя и неговият барон веднага да поемат на път, като им предал посланието, което трябвало да връчат; между другото заръчал да помолят папата да изпрати в двора му сто свещеници, опитни познавачи на либералните изкуства[2] и годни да убедят езическото население на източния свят[3], че вярата им е погрешна и дело на сатаната, и да докажат, че истинската и правилна религия е християнската. Накрая поискал от двамата братя да му донесат миро от кандилото, което горяло над божи гроб в Ерусалим.

Бележки

[1] Става дума за Кубилай хан, роден през 1214 г. и умрял през 1294 г. Внук на Чингис хан, основател на династията Юан, която царувала в Китай от 1280 г. до 1368 г. Преместил столицата на империята от Каракорум в Камбалук (днешен Пекин).

[2] Граматика, диалектика, реторика, аритметика, геометрия, музика и астрономия, основа на хуманитарното и научно преподаване.

[3] Преобладаващата религия била будизмът.