Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1984 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,6 (× 5 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Хаим Оливер
Как станах кинозвезда
Роман
Първо издание
© ХАИМ ОЛИВЕР, 1985
© ГЕОРГИ ЧАВДАРОВ, художник, 1985
с/о Jusautor, Sofia
ДБ — 3
ИЗДАТЕЛСТВО ОТЕЧЕСТВО, СОФИЯ, 1985
Рецензенти: Елка Константинова, Димитър Коруджиев
Редактор: Ганка Константинова
Художник: Георги Чавдаров
Художествен редактор: Венелин Вълканов
Технически редактор: Спас Спасов
Коректор: Ирина Кьосева
Код 11 95373-12331/6257-4-85
Националност българска.
Дадена за печат Х. 1984 година.
Подписана за печат I. 1985 г.
Излязла от печат III. 1985 год.
Издателски коли 12.50. Печатни коли 12,50.
Усл. издателски коли 13,36. Формат 16/60/90.
Тираж 25 115 броя.
Цена 0,88 лв.
Държавно издателство „Отечество“ — София, 1985
Държавна печатница „Г. Димитров“ — София
История
- — Добавяне
Първа част
Пътят към безсмъртието
1. Как започна всичко
Мами казва — като в американски филм. Но аз добре си спомням, че всичко започна с едно телевизионно съобщение.
Беше събота вечер, татко и аз седяхме пред телевизора и чакахме да стане двайсет и три часа, за да гледаме деветата серия на един филм на Студио „Хикс“. Казваше се „Откуп — милион долара“. В него, се разправяше за едни бандити, дето отвличат едно момиченце в едно подземие и искат от родителите откуп от милион долара, за да го освободят. Мами ми кърпеше дънките и ми викаше, хайде, Енчо, да спиш, че безсънието е най-лошият враг на певците, то не само омътнява гласа, но и разваля тена на лицето.
На мене обаче хич не ми се спеше, защото исках да разбера, ще намерят ли родителите на отвлеченото момиче един милион долара. Пък и татко ме подкрепи и каза на мами, няма нищо, нека детето да погледа, какво от това, утре е неделя, ще си отспи.
Така е с мами и тати, все са на различно мнение по важни въпроси. И най-вече спорят за мен и за моето бъдеще. Работата е там, че татко завежда склада на градските аптеки, него много го уважават, защото може да ти достави каквото си щеш лекарство. При него идват даже от Кореком. И затова той ме учи, че и аз трябва да се ориентирам към някоя солидна професия, а не да се запилявам с разни ми ти лигави женски измишльотини и да ставам певец по естрадите и така нататък. Мами, разбира се, не е съгласна с това и оттам идват всички разправии.
И така значи, точно в разгара на спора дали да си лягам или не, на телевизора се появи говорителката, знаете я — онази, черноокичката с хубавата усмивка, и каза: „Внимание, важно съобщение!“
— Тихо! — провикна се тати. — Сигурно е резултатът от мача в Мадрид.
Но говорителката каза ето какво:
„Както вече съобщихме, предстои пускането в производство на новия български филм «Детството на Орфей». Сценарист е писателят Владилен Романов, режисьор Михаил Маришки, композитор Юлиан Петров-Каменов. Основни изпълнители ще бъдат деца. Продукция «Детството на Орфей» кани желаещите да участвуват във филма да се явят на 26 април, неделя, 10 часа, в Пионерския дворец в София за първи подбор на актьори и епизодици. Кандидатите не бива да бъдат под десет години. Ще се предпочитат деца, които владеят някакъв музикален инструмент: китара, флейта или дори арфа, и умеят да пеят. Театралните и музикални състави ще бъдат поканени на отделна среща“.
В този момент адски писък заглуши гласа на говорителката. И като се обърнах, видях, че мами се е строполила на креслото и се държи за сърцето, като едва диша. Помислих, че е получила инфаркт и че умира. Татко си помисли същото, защото веднага се наведе над нея, шляпна я по бузите и уплашено зашептя:
— Ей, Лоре, Лоре, какво ти стана, бе?
Но мами не отговаряше и само още по-силно стенеше:
— Ох, божичко, божичко!… Най-после!…
Като разбра, че мами още не е умряла, тати извади от аптечката шишенце с валериан, но тя го отблъсна с две ръце и се изправи, и каквато си беше дебеличка, чорлава и с големи очи, се обърна към мен и се провикна:
— Чу ли, Енчо? Чу ли? Най-после удари и твоят час!
През това време на малкия екран се появи оня от Студио „Хикс“, дето стреля с пистолета в окото, и започна деветата серия на „Откуп — милион долара“. Татко и аз искахме да гледаме, но къде ти! Мами веднага загаси телевизора.
— Стига с тия бабини деветини! — извика тя. — В нашия дом настъпва велик прелом, а вие си губите времето с разни ми ти милиони долари!
— Чакай бре, жена! — опита се да я успокои тати. — Какво те е прихванало? Защо ни забраняваш да гледаме телевизия?
— Защото — отговори тя безпощадно, — не чу ли какво рече говорителката?
— Чух. И какво?
— Как какво бе, Цветане? Та Енчо трябва да играе в този филм!
Тати въздъхна така, като че говореше не на мами, а на мене:
— Слушай, Лоре…
— Лорелай! — поправи го тя веднага.
Мами не обича да я наричат Лора. По̀ й харесва Лорелай. Веднъж тя ми обясни, че Лорелай е красавица от една песен на немския поет Хайне. Та тази красавица стои на едни скали в реката Рейн, пее омайни песни и с тях привлича корабите, които злокобно се разбиват на парчета, а моряците потъват в реката, удавени завинаги.
— Добре де, Лорелай! — отстъпи както винаги тати. — Дай да се разберем. Какъв артист е нашият Енчо? Полегни си и утре няма да ти има нищо. А сега, моля ти се, остави ни да гледаме.
Но мами никак не искаше да си полегне. Сновеше напред-назад в стаята и само повтаряше:
— Такъв случай не бива да изпускаме. Сега или никога! — После изведнъж се спря като закована и попита: — Кой ден сме днеска?
— Събота, 25 април — отговори тати и отново запали телевизора.
Мами пак го загаси.
— 25 април? А утре е 26! Значи до утре имаме само една нощ! Божичко, как сме го изпуснали това съобщение по-рано, че да се подготвим както трябва! Но нищо, ние пак ще треснем ония тонковци от кинематографията с всичките им сценаристи и режисьори. Така го решавам аз и така ще бъде! Утре рано заминаваме за София. Цветане, приготви колата!
В този момент мами ми изглеждаше величествена като паметник. Такава осанка има тя, когато пее в градския хор, само че тогава е с бяла везана блуза и дълга черна пола. Такава беше тя и миналата година, когато игра в читалището в самодейната оперета „Славеят от Чатануга“. Мами има хубав глас и е най-добрата касиерка в пощата.
— Слушай, жена — обади се тати, — в съобщението казаха, че музикалните състави щели да бъдат прослушвани друг път. „Златните камбанки“…
Мами го прекъсна ехидно (много ми харесва тази дума!):
— Ама ти да не мислиш, че ще позволя на Енчо да бъде безличен миманс, а? Той отива самостоятелно! Няма какво да прави в „Златните камбанки“, отдавна вече ги е надраснал. Че кой друг има глас като неговия? Чист сопран, бистър като кристал, също като моя…
И тук изведнъж се разплака. Ей така, без никакъв повод. Заплака с такива едри сълзи, че чак чернилото от клепачите й потече покрай носа.
— Ох, момчето ми — хлипаше тя, — от мен не можа да излезе нищо свястно, защото светът е лош. Не станах ни оперна певица, нито примабалерина, ни киноартистка. Нека сега поне ти да литнеш високо-високо, толкова високо, че да стигнеш звездите… И тогава аз ще бъда най-щастливата майка на света!
Престана да плаче, изпъчи се и заповяда:
— Всички в леглата! Утре тръгваме рано. Искам да бъда в София преди десет часа, за да поразузная колко пари струват тия сценаристи и режисьори, дето ще ни изпитват.
Така и не можах да разбера какво стана в Студио „Хикс“ с отвлеченото момиче и дали родителите му са намерили един милион долара.
Преди да се разделим, мами ни предупреди така:
— И никому нито дума за нашето културно мероприятие! Пълна тайна, че току-виж ни завидели и почнали да слагат пръти в нашето семейно колело. Светът е лош.
— Лоре, стига с тия детинщини! — смъмри я кротко тати, но мами беше твърда като стоманата, с която конструираме Машината.
— Не! — рече тя. — Искам да ми се закълнете, че ще пазите тайната, докато ви освободя от нея.
— Добре де! — отговори тати. — Така да е.
— Ти също, Енчо! Закълни се! — заповяда мами.
Аз също се заклех, като в ума си мислех за Милена от третия чин — дали да й кажа за мероприятието или не…