Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Разговор с електрическим мозгом, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
няма

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
ckitnik (2012)

Издание:

Василий Захарченко

Разговор с електрическим мозгом

„Детская литература“

Москва 1975

 

Преведе от руски: Русалона Попова

Стиховете преведе: Валентина Радинска

Редактор: Стоянка Полонова

Художник: Фико Фиков

Художествен редактор: Димитър Чадшов

Технически редактор: Георги Кожухаров

Коректор: Елена Иванова

 

Руска Л. Г. V. Год. 1978.

Дадена за набор на 18.I.1978 година.

Подписана за печат на 25.V.1978 година

Излязла от печат на 10.VI.1978 година

Поръчка № 91. Формат 1/32 70×100

Печатни коли 25,50. Издателски коли 16,52

Цена на книжното тяло 0,75 лева. Цена 0,86 лева

„Народна младеж“ — издателство на ЦК на ДКМС

ДП „Митьо Станев“ — Стара Загора

История

  1. — Добавяне

13 май. Сряда

Вчера Петя Кузовкин беше напълно „размазан“ според собствените му думи. Футболният мач със сборния отбор на Тула завърши с резултат 0:3. Какъв позор!

Петя беше мрачен и с някакво ожесточение работеше по монтажа. Какво ли не измисляше, за да оправдае поражението! И Ваня Петров играел зле, и вратарят Тимохин не бил във форма, и запалянковците твърде слабо крещели, вероятно са симпатизирали на съперниците…

— А и съдията отдавна трябваше да го пенсионират! — завърши Петя, сподирен от общия смях.

Но с думи какво ще помогнеш — по адрес на падналите се посипаха приятелски и иронични съвети.

— Ех, и ти, кибериетико! — рече Коля Трошин, полулегнал до открития панел. — Аз ли да те уча!… Защо не вземеш да разгадаеш с електронната машина тайната на вчерашните победители? Сега всяка игра, казват, можела да се предскаже математически. Как мислите, Николай Иванович?

Николай Иванович откъсна поглед от схемата.

— Е, чак пък всяка… Но миналата година например група западногермански кибернетици анализирали с изчислителна машина вероятността от печелене на рулетка. Дълго събирали и записвали всички ходове и по тях съставили програма. И какво? Монте Карло бе потресен от сензацията — никому неизвестни играчи взели няколко пъти подред големи печалби, поставяйки на тези номера, които предсказвала машината.

— В краен случай ти можеш да моделираш футболна игра — не преставаше Коля Трошин.

Петя Кузовкин само отбиваше веселите нападки и в края на краищата също се развесели. Обаче най-строг съдия се оказа Киберът.

— Ти забеляза ли колко е ядосан днес Петя Кузовкин? — рече ми той по време на нашата вечерна среща. — Чуден човек! Не може да построи и да разиграе една комбинация.

А. Но не е толкова леко да се направи това на футболното игрище. Във всеки отбор има по 11 играчи и е трудно предварително да се предвиди кой, кога и как ще ритне топката.

К. Всичко е възможно да се предвиди и премисли. Ако на мен ми бяха дали нозе и глава, щях да им покажа как се забиват голове!

Погледнах учудено говорещия сандък, обзет от спортния хазарт на истински запалянко, Киберът беше неумолим.

К. Все пак предайте на Кузовкин, че за един бит двама небити дават. А следващия път нека се посъветва с мен. Аз ще му съставя комбинационна схема на играта. Само да имам изходните данни за модела.

А. Престани да се хвалиш, Кибере, бъди по-скромен. Нужни са данни не само за отбора от Новомосковск, но и за съперниците, А откъде ще ги намериш?

След като се върнах в къщи, аз се замислих. Какво наистина може да прави електронната машина в областта на моделирането и решаването на задачи? Та за никого не е тайна, че днес с електрически модели се решават най-сложните задачи. Вместо реални модели, вместо истински конструкции по-просто е да се построят въздушни замъци на електрониката — електрическо подобие на реалния живот. А как се прави това?