Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- La mort D’Hitler, 2018 (Пълни авторски права)
- Превод от френски
- Гриша Атанасов, 2018 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Автор: Жан-Кристоф Бризар; Лана Паршина
Заглавие: Истината за смъртта на Хитлер
Преводач: Гриша Атанасов
Година на превод: 2018
Език, от който е преведено: френски
Издание: първо
Издател: Сиела Норма АД
Град на издателя: София
Година на издаване: 2018
Тип: документалистика
Националност: френска
Печатница: Алианс Принт
Излязла от печат: Ноември 2018
Отговорен редактор: Христо Блажев
Редактор: Катя Найденова
Коректор: Стойчо Иванов
ISBN: 978-954-28-2754-2
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/8355
История
- — Добавяне
23 април 1945 г.
„Знам, че Гьоринг е прогнил.“
Кризата от предишния ден оставя белези в двата бункера. Част от генералите и ръководителите на нацисткия апарат напускат укритието, както се бяга от зона, заразена със смъртоносен вирус. Кръгът от приближени се свива още повече. Остават последните непоклатими опори, фанатиците на Райха, сред които са Гьобелс, пристигнал предния ден във Führerbunker с жена си и децата си, вярната Ева Браун и сервилният Мартин Борман.
Откакто е взел решението да остане в Берлин докрай, Хитлер изглежда умиротворен. Сякаш изпитва облекчение. Разбира се, физическото му здраве си остава деликатно, лявата му ръка трепери все по-силно и той се оплаква постоянно от болки в дясното око. Налага се Линге да го маже всеки ден с мехлем за очи, съдържащ 1 процент кокаин. Но психическото му здраве не е засегнато според обитателите на бункера.
И все пак една радиограма ще разтърси из основи крехкото успокоение на Хитлер. Съобщението пристига в късния следобед от Оберзалцберг и е подписано от Гьоринг. Командващият на Луфтвафе е бил информиран за решението на Хитлер да му позволи да преговаря от негово име. Нещо немислимо в нормални времена, защото Хитлер винаги е държал да взема сам решенията. Престолонаследникът на режима е стигнал до заключението, че неговият господар вече няма свобода на действията и постъпките. Дали не е вече в ръцете на руснаците? Или няма техническа възможност да предава заповедите си на командването на германската армия? Така или иначе от укрепения си команден пункт в Баварските Алпи той смята, че Хитлер повече не е в състояние да ръководи Райха и той трябва да заеме мястото му. Гьоринг предвидливо информира господаря си за своите намерения и му оставя възможност да го увери в противното и да прекрати всичко. Ето радиограмата, която изпраща на Хитлер: „[…]Ако не получа отговор до 22 часа, ще бъда задължен да приема, че сте загубили вашата свобода на действие. В такъв случай ще трябва да приведа в действие положенията на вашия указ и да вземам решения за благото на нашия народ и на нашето Отечество.“ Борман прихваща посланието веднага щом то е получено в бункера. Секретарят на фюрера ликува. Най-после ще може да се отърве от Гьоринг, от този човек, когото от години смята за некадърен и корумпиран. Той се явява при Хитлер с радиограмата в ръка, като крещи за държавен преврат, за ултиматум, за предателство. И предлага да заминат незабавно за Оберзалцберг, за да възстановят реда в Райха и да хвърлят Гьоринг в ареста.
Борман се е осведомил, че на днешния 23 април Югозападен Берлин е още свободен, могат да намерят пролука, за да се измъкнат. Алберт Шпеер, министър на въоръженията и архитект на Райха, става свидетел на сцената. На първо време вайканията на Борман не правят никакво впечатление на Хитлер. Но се получава втора радиограма от Гьоринг.
От особена важност! Да се предаде само от офицер!
Радиограма №1899. Робинзон до Курфюрст, 23–4, 17 ч. 59. До министъра на Райха Фон Рибентроп. Поисках от Фюрера да ми даде инструкции до 22 часа на 23–4. В противен случай или на тази дата и в този час ще бъде ясно, че Фюрерът е загубил своята свобода на действие в ръководенето на делата на Райха и неговият указ от 29-6-1941 ще влезе в сила. От този момент аз ще изпълнявам, както постановява указът, всички негови функции от негово име и на негово място. Ако до 24 часа на 23-4-45 не получите нищо от Фюрера пряко или чрез мен, ви моля незабавно да се явите при мен с първия полет. Подпис: Гьоринг, Райхсмаршал.
Борман тържествува, ето още едно доказателство за двуличието на Гьоринг. „Това е предателство — доказва на шокирания Хитлер. — Той вече праща телеграми на членовете на правителството, за да ги осведоми, че ще поеме функциите ви тази нощ, в 24 часа.“ Шпеер си спомня реакцията на фюрера. „Със зачервено лице и блуждаещ поглед, Хитлер сякаш бе забравил за околните. «Знам, че Гьоринг е прогнил. Знам го отдавна — повтаряше той. — Той съсипа Луфтвафе. Беше корумпиран. Благодарение на неговия пример корупцията обзе държавата ни. Освен това от години се дрогира с морфин. Знам го отдавна.»[1]“ Гьоринг няма да получи възможност да се защити. Борман се нагърбва да напише радиограма до своя враг:
До Херман Гьоринг, Оберзалцберг. Със своите действия вие извършихте измяна срещу Фюрера и националсоциализма. Измяната се наказва със смърт. Въпреки това, заради заслугите ви към Партията, Фюрерът няма да ви наложи най-тежкото наказание, при условие че подадете оставка от всичките си постове по здравословни причини. Отговорете с да или не.
Едновременно с това командващият частите на СС в Оберзалцберг получава друго съобщение от Борман. В него пише, че Гьоринг е извършил предателство и трябва да бъде задържан незабавно, а ако Берлин падне в следващите дни, Гьоринг трябва да бъде екзекутиран.
Само след половин час в бункера на Канцеларията се получава отговорът на Гьоринг. Той се оттегля официално от всичките си постове поради тежко сърдечно заболяване.