Метаданни
Данни
- Серия
- Бригадата (2)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Битва за масть, 2003 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Ива Николова, 2004 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 4,8 (× 13 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Александър Белов. Бой без правила
Руска, първо издание
Редактор: Лилия Анастасова
Художествено оформление на корица: Димитър Стоянов — Димо
ИК „Ера“, 2004 г.
ISBN: Липсва информация
Издание:
Автор: Александър Белов
Заглавие: Бой без правила
Преводач: Ива Николова
Година на превод: 2004
Език, от който е преведено: руски
Издание: първо
Издател: ИК „Ера“
Град на издателя: София
Година на издаване: 2004
Тип: роман
Националност: руска
Печатница: Експреспринт ООД
Редактор: Лилия Анастасова
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/7669
История
- — Добавяне
9.
Те се разписваха в Грибоедовски районен съвет, където се намираше най-модерната и хубава ритуална зала в Москва.
Макар че новите тенденции сякаш изобщо не бяха стигнали до това място. Явно регистрирането на живота и смъртта беше толкова консервативно нещо, че в тази сфера възприемаха нововъведения последни.
И по тази проста причина, докато слушаха тържествената реч на длъжностното лице, гостите непрекъснато се кискаха.
Все още не много старата, но доста съсипана от живота лелка беше разтворила огромна папка с изобразени върху нея преплетени венчални пръстени и тържествено четеше ритуалния текст:
— Скъпи младоженци! Помнете колко поетично го е казал Енгелс: „Семейството не е един обикновен съюз между любящи сърца, а основно звено в безкрайната верига от поколения, оръдие на еволюцията, опора на държавата и първична клетка на обществото.“
Освен длъжностното лице над мъдростта на Енгелс не се кискаше май единствено майката на Саша. Татяна Николаевна имаше много сериозен вид, а в очите й блестяха сълзи. За сметка на това Фил и Космос се тресяха от смях. Пчелата се държеше малко по-прилично, тъй като имаше много отговорна задача. Беше кум, но в този момент повече от всичко на света му се искаше да е на мястото на Саша.
Най-сетне премъдростите свършиха. Длъжностното лице вдигна очи към младите. Наближаваше най-важното тайнство на гражданското бракосъчетание.
— И така, Олга Евгениевна Сурикова, съгласна ли сте да се омъжите за Александър Николаевич Белов?
Тя погледна към Саша с лукава усмивка. Той леко стисна дланта й.
— Да.
— Александър Николаевич Белов, съгласен ли сте да се ожените за Олга Евгениевна Сурикова?
— Да.
— Моля булката да положи подписа си.
Оля повдигна полите на ефирната си рокля, приседна до крайчеца на бюрото и се подписа. Саша сложи парафа си, без да сяда.
— А сега, свидетелите…
Естествено, Пчелата и тук беше пръв, тъй като хукна към бюрото преди свидетелката.
— Младежо, избързвате — възпря го с усмивка длъжностното лице.
— Абе, той няма никакво възпитание — разнесе се гласът на Космос. Доволен от собствената си шега, той добави едно „хе-хе-хе“ като същински Фантомас, който току-що е хвърлил поредната си жертва от покрива.
Гостите се засмяха, а младоженците най-сетне се отпуснаха. Ритуалът вървеше към края си.
— А сега в знак на уважение и любов можете да си размените пръстените.
Саша и Оля се спогледаха и пристъпиха към процедурата по поставянето на халките.
— Олеле, пръстенът не може да влезе… — прошепна тя. — Обичам те.
— Шът, ей сега ще влезе… Ето — също много тихо каза той. — И аз те обичам.
— Обявявам ви за съпруг и съпруга — намеси се за последен път длъжностното лице.
Гостите един през друг се развикаха и се разшумяха. Загърмяха тапи на шампанско.
Горчиво! Оля и Саша май дори не успяха да осъзнаят как напуснаха гражданското и се озоваха начело на празничната маса. Виковете „горчиво!“ не само не стихваха, но ставаха все по-настойчиви. Очевидно целувките нямаше да имат край.
— Петнайсет! Шестнайсет! Седемнайсет! — скандираха гостите.
Наеха за сватбата не само банкетната зала, която се оказа твърде тясна, а целия ресторант „Будапеща“. Масите бяха подредени във формата на буквата „П“, а в средата й седяха младоженците, свидетелите, роднините и най-близките им приятели.
Отдясно на Саша бяха настанени гостите от страна на булката. Това бяха солидни мъже, дами с дълбоки деколтета, девойки и младежи с изтънчени маниери.
От лявата страна картината беше по-различна. Едри младежи с бръснати вратове, техните хубавки, но лишени от възпитание приятелки, солидни чичковци в разноцветни сака и вратовръзки от ламе. Последните очевидно бяха едри бизнесмени.
— Осемнайсет! Деветнайсет! Двайсет! — продължаваха да скандират всички.
Оля трябваше да бъде спасена. Защото, ако всичко това продължеше още малко, като нищо можеше да се задуши.
— А сега да си налеем и да пием! — прекъсна гостите Саша. — Догоре и до дъно!
— Саша, не мога повече, болят ме устните — оплака се младоженката, оправяйки свлеченото си було.
— Ще се преструваме — заговорнически прошепна в ухото й той.
Катя — лелята на Саша, забеляза, че Татяна Николаевна не е в състояние да откъсне очи от сина си и снаха си, и енергично я смушка. Сетне сипа на сестра си салата от раци и я прегърна през раменете.
— Де да можеше сега да го види баща му — въздъхна Татяна Николаевна.
— Космос, я налей и на нас!
— Лельо Катя, лельо Таня, за вас — червено или бяло? — скочи той.
— Знаеш ли какво, Космос, я ни налей на нас със сестра ми нещо по-силно. Да жениш син е все едно да го изпращаш на война.
До бабата на Оля се бе настанил един възторжен приятел на семейството на име Георгий — достолепен белокос естет. Той беше музиковед, а освен това и театровед.
От време на време той хвърляше погледи към вулгарните красавици от „приятелския“ лагер и не спираше да разсъждава на глас:
— Булката напомня за Брюлов, Блок и Сен-Санс едновременно… Това е направо невероятно в епохата на късното преустройство… Истински брилянт!
— Забравяте, Георгий, че брилянтът изисква подходящ обков — въздъхна бабата на Оля.
Двама сервитьори внесоха поднос с огромна печена риба. Саша видя, че те се насочват към тях, и с престорен ужас се развика:
— Рибата е за браточките!
Възползвайки се от момента, двама души от страната на младоженеца се изправиха. Двойката наистина беше сладурска. И двамата мъже с размери на шопари бяха спретнати и издокарани.
— Скъпи Саша и Оля — тържествено започна по-възрастният, — така се случи, че от нашите хора успяхме да дойдем само ние. Но Глигана и момчетата помолиха да ти предадем, че те уважават и те поздравяват по случай сватбата ти с тази толкова красива жена… Ето ти и нашият подарък.
Шопар номер две измъкна изпод масата голям кожен калъф и го отвори. Първият извади от калъфа ловна пушка с богато инкрустирани цев и приклад.
— Направена е за краля на Афганистан. Изработката е ръчна, Саша.
Изпод същата маса се появи и букет от няколко десетки бели рози.
— Пожелаваме на булката да цъфти като хиляда рози, а на теб, Саша, успешен лов!
— Благодаря ти, Коля! — сложи ръка на сърцето си той. — Предай на Глигана, че първото убито животно ще бъде в негова чест. А второто — в чест на всички присъстващи.
— Саня е най-благороден от всички — любувайки се на сина си, прошепна Татяна Николаевна на сестра си. — Катя, ама, какво означава това — че Саня ходи на лов, така ли?
— Ходи, ходи — махна с ръка Катя и й доля водка.
— Боже, боже, какъв неравен брак! — за кой ли път се размърмори една огненорижа деколтирана дама в постбалзаковска възраст. — Нашата Олюшка и този предводител на команчите! И какво обкръжение само има! Ако тия ги срещнеш в някоя тъмна уличка, ще започнеш да заекваш… Ако родителите на Оля бяха живи, нямаше да я оставят в ръцете на тези диваци.
— Шампанско, мадам — надникна предпазливо, но с интерес в деколтето й нейният съсед.
Докато белеше портокал на Оля, Саша чу този забележителен реприз и се наведе към нея.
— Истински Монтеки и Капулети, ей богу!
Тя се засмя.
— Според мен всичко е наред.
— Хапни си портокал, миличка. — Той повдигна булото й и леко я целуна по бузата.
На свой ред и Пчелата съсредоточено наблюдаваше тази сцена и неспирно се наливаше с коняк. В същото време Космос предизвикваше твърде сериозния според него Фил:
— Защо не пиеш?
— Аз ли не пия? — учуди се той.
— Направо срам да те хване от хората — настояваше на своето Коса, извръщайки хитрата си муцуна настрани.
— Искаш да им покажа как мога да пия, така ли?
Коса кимна. И Фил наистина започна да прави показно. След като се позабавлява с него, Космос най-сетне сръга с лакът Пчелата, който все така не откъсваше поглед от щастливата Оля:
— Е, не е ли време?
Кумът погледна часовника си, поизправи се и кимна:
— Скъпи гости, скъпи гости! Тишина! Моля за внимание!
Шумът в залата постепенно стихна, гостите усетиха, че ги очаква някаква изненада, тъй като свидетелят на младоженеца ги призоваваше с твърде загадъчен и многозначителен тон.
— Днес за нас е голям ден. И ние с вас ще празнуваме до сутринта, а след това — до следващата сутрин. И така нататък, докато не посинеем. Но младоженците скоро ще си тръгнат, понеже, както сами разбирате, те имат много по-важна работа.
Дори Саша наблюдаваше с интерес Пчелата, тъй като той излъчваше някаква особена вътрешна светлина.
— Затова — продължи Пчелата — ние с приятелите ми се замислихме къде могат да отидат младите през своята първа брачна нощ? Може би в някой суперлуксозен апартамент в хотел „Национал“? Или пък в квартирата на Ленински проспект? Не. Ние преценихме, че това не е правилно, и решихме въпроса другояче. Космосе, Фил…
Младежите с грейнали от щастие лица застанаха до Пчелата. А той като истински командос победоносно вдигна нагоре свития си юмрук:
— С две думи, нека днес и завинаги младите да отидат в своя собствен нов апартамент. Във високата сграда на крайбрежната улица „Котелническа“.
В първия момент в залата се възцари гробна тишина. Пчелата разтвори юмрука си. По показалеца му с лек звън се плъзна и увисна малко синджирче със спретната връзка ключове. И в този миг залата се взриви. Слава богу, не в буквалния смисъл, а от аплодисменти и възторжени викове. Като при това интелигенцията по нищо не отстъпваше на „браточките“.
Саша взе ключовете и прегърна и тримата едновременно:
— Благодаря ви, скъпи мои.
Усмихнат, тихо попита Фил:
— Какво сте направили, да не сте изтрепали собствениците?
— Какви ги дрънкаш? Изселихме тамошните му обитатели — засмя се той.
А край масата Катерина вече поставяше въпроса на практическа основа:
— Интересно, колко ли стаи имат?
— Стига, бе, Катя. Сигурно това е някаква шега — недоверчиво поклати глава Татяна Николаевна.
— Не говори глупости, каква ти шега… Витя — подвикна тя на Пчелата, — а имате ли заповед?
— За арест ли? — пошегува се той.
Белокосият музиковед се наведе към бабата на Оля:
— Видяхте ли, скъпа моя. А вие твърдяхте, че обковът не бил подходящ!