Джо Наваро, Тони Сиара Пойнтър
Опасните личности (10) (Профайлър от ФБР учи как да разпознавате и да се защитавате от зловредни личности)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Dangerous Personalities (An FBI Profiler Shows You How to Identify and Protect Yourself from Harmful People), (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
4,2 (× 5 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване
Sunshine (2017)
Корекция и форматиране
Стаси 5 (2019)

Издание:

Автор: Джо Наваро; Тони Сиара Пойнтър

Заглавие: Опасните личности

Преводач: Детелина Иванова

Година на превод: 2016

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Изток-Запад

Град на издателя: София

Година на издаване: 2016

Тип: документалистика

Националност: американска

Печатница: Изток-Запад

Излязла от печат: март 2016

Редактор: Хриска Берова

Коректор: Габриела Манова

ISBN: 978-619-152-819-6

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/667

История

  1. — Добавяне

Глава 1
„Всичко се върти около мен“

Нарцистичната личност

От всички етикети, които небрежно се лепят наляво и надясно, „нарцисист“ вероятно е един от най-често употребяваните и най-малко разбираните. Терминът е популярен и произхожда от древността (гръцкият мит за Нарцис, който се влюбил в отражението си), но истинският му смисъл може да бъде объркващ.

Много хора смятат нарцисиста за човек, който нарича хотели на свое име или винаги иска да бъде в светлината на прожекторите — може би герой в риалити формат. Наистина много хора обичат светлините на прожекторите. Но видът нарцисист, за който говорим, отива далеч отвъд това да се стреми към слава, при това по начини, които са вредни и опасни. Отсега нататък ще използвам термините „нарцисист“ и „нарцистична личност“ като взаимозаменяеми.

Нарцистичните личности ги е грижа само за тях самите, за собствените им нужди и приоритети. И вие, и аз обичаме вниманието, но нарцисистът жадува за него и манипулира хората и ситуациите, за да го получи. Докато вие и аз работим здраво, за да постигнем успех, нарцистичната личност действа подмолно, за да успее, и може да мами, да лъже, да украсява истината или да крои схеми, за да напредне, без да го интересува дали това ще навреди на някого.

Нарцисисти могат да бъдат открити във всяка прослойка на обществото ни до самия му връх, където мрачните анали на историята показват, че са започвали войни и са унищожавали големи популации хора. Но могат и да се открият в офиса или на столчето в бара до вас, у дома, в екипа ви, в класната стая и дори в духовната ви общност.

„Пепеляшка“ — класическата приказка за жестоката мащеха и доведените сестри, погълнати от себе си, въплъщава експлоататорската същност на нарцисизма. Това са хора, които водят себично съществуване за чужда сметка. Най-прочутата версия на „Пепеляшка“ е тази на Дисни, но в исторически план съществуват над 300 варианта на приказката.[1] Очевидно много култури са сметнали за нужно да ни предупредят за този тип личност, и то с основание.

Подобно на мащехата и доведените сестри на Пепеляшка, тези личности почти никога не виждат вината в себе си и смятат всеки, който не ги цени така високо, както те ценят себе си, за нищожество, което трябва да бъде унижавано и тормозено. И докато в „Пепеляшка“ на Дисни има вълшебен хепиенд, в реалния живот няма фея кръстница или принц, който да ни спаси. Когато си имаме работа с нарцистични личности, защитата ни зависи само от нас.

Бележки

[1] Перо, Шарл. „Пепеляшка“.