Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Числа и съдби
Ключ към разбиране на миналото, настоящето и бъдещето - Оригинално заглавие
- Числа и судьбы — ключ к пониманию прошлого, настоящего и будущего, 2004 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Татяна Кузманова Балова, 2006 (Пълни авторски права)
- Форма
- Разни
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 4,7 (× 11 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране и разпознаване
- sir_Ivanhoe (2008)
- Корекция
- ira999 (2008)
Издание:
А. Ф. Александров. Числа и съдби: Ключ към разбиране на миналото, настоящето и бъдещето
Руска. Първо издание
Издателство „Гарант-21“
Превод от руски: Татяна Кузманова Балова, 2006
Редактор: Лилия Анастасова
Предпечатна подготовка: Тодор Манов
Дизайн на корицата: „ЕЛЗЕВИР“, 2006
Формат 84/108/32. Печатни коли 24
ISBN 10 954–754–078–5
ISBN 13 978–954–754–078–1
ИД „Рипол классик“, 2006
История
- — Добавяне
НЕСЪЩЕСТВУВАЛОТО ВРЕМЕ
В книгата на Б. Л. Богаевски „Крит и Микена“ (Ленинград, 1924) четем: „… в Египет… е конструирана първата календарна дата: 19 юли 4241 (или 4236) година.“ Нека се опитаме да анализираме двете възможни дати.
1. Първи вариант на календарната дата: 4241 година 7-и месец 19-и ден преди 1-а година от н.е.
Изчисление на допълнителните цифри (по новата формула):
Първо число (3 позиция): (4+2+4+1+7+1+9)+1=28+1=29.
Второ число (4-а позиция): 2+9=11.
Трето число (1-а позиция): 29+2×9=29+18=47.
Четвърто число (2-а позиция): 4+7=11.
Краен вид на изчислението:
4241 7 19 преди 1-а г.н.е. 47 И 29 Ц
Причината да запишем датата: 29 и 11 е енергията (2) на човек, занимаващ се с история (9), издигната до знак на високомерие (11 — лидер на всички). Тази нелицеприятна оценка не се отнася за Б.Л. Богаевски, тъй като той само е използвал чуждата идея за пренасяне на временните понятия от съвременната епоха в далечното минало, където тези понятия са били неуместни, а следователно — безсмислени.
Целта на създаване на датата: 47 и 11 е човекът (4), който изучава света (7), се стреми към лидерство над всички или се е възгордял (11). Както вече знаете, ако числото от четвърта позиция преминава на втора, това значи пълно изчерпване на самите причини и завършване на всяко начинание или събитие. В случая това означава, че подобна дата не е могла да съществува — това е мисловен образ, желание или чиста фантазия на автора на датата.
2. Да изчислим втория вариант на първата календарна дата:
4236 7 19 преди 1-а г. от н.е.
Първо число (3-а позиция): (4+2+3+6+7+1+9)+1=32+1=33.
Второ число (4-а позиция): 3+3=6.
Трето число (1-а позиция): 33+2×9=33+18=51.
Четвърто число (2-а позиция): 5+1=6.
Краен вид на изчислението на датата:
4236 7 19 преди 1-а г. н.е. 516336
Причината за създаване на датата: 33 и 6 — знанието (3), изградено върху изучаването на вече готово знание (3), довело до лъжлив резултат (6).
Резултат от създаването на датата: 51 и 6 — логиката (5) и лидерството (1), водещи по измамен път на познание (6). Отново има преминаване на число от четвърта позиция на втора, което пак показва несъстоятелност на датата, която никога не е имала място, която е грешка (6) в познанието.
Това не са единствените опити да се търсят ключови дати в най-древната история на човешката цивилизация. В книгата „Всичко започва от десятъка: този многолик данъчен свят“ (М., 1992) в уводната статия четем: „Естествено, става дума за такива пикантни открития, каквото е например «установеният» от математиците на «библейска основа» факт на сътворението на света в 9 часа сутринта на 23 октомври 4004 година преди новата ера.“ Нека се опитаме да проверим „установения факт“, за да защитим честта на честните математици и да ги предпазим от подобна ирония. Трябва да разберем, че във всеки конкретен случай се сблъскваме с мнението на отделни хора и няма защо да обобщаваме и приписваме погрешни съждения или изчисления на отделни представители на точните науки на самата наука и на всички учени. Като математик по образование ще се опитам да защитя колегите си от незаслуженото обвинение в шарлатанство.
Нека изчислим допълнителните цифри на посочената дата, като не забравяме, че тя трябва да бъде записана по следния начин: 4004 година 10-и месец, 23-о число 9 часа пред 1-а година от н.е. Ще е справедливо, ако в допълнение към вече записаната дата разгледаме втори вариант, който е логически необходим, тъй като е напълно възможна грешка не в самата дата, а само във времето (9 часа сутринта). Точно за да избегнем подобна незначителна грешка, ще изчислим друга дата: 4004 година 10-и месец 23-и ден преди 1-а година от н.е.
Изчисление на допълнителните цифри: 4004 10 23 9 преди 1-а година от н.е.
Първо число (трета позиция в записа на допълнителните числа):
4+0+0+4+1+0+2+3+9+1=24, първо число 24.
Второ число (четвърта позиция): 2+4=6, второ число 6.
Трето число (първа позиция):24+2×9=24+18=42, трето число 42.
Четвърто число (втора позиция) :4+2=6, четвърто число 6.
Краен запис:
4004 10 23 9 преди 1-а г. от н.е. 42 6 24 6
Преди да започнем да анализираме получения резултат, трябва да проучим предварително знанията или фактите, с които разполагаме. Нека не забравяме, че според уверенията на авторите дадената дата отговаря на началото на сътворението на света, следователно трябва да е отразена чрез цифрата 7, разположена в едно от допълнителните числа. В случай на липса на дадената цифра в изчислението можем да говорим за грешка в предположението, тъй като само тази цифра отговаря за понятия като свят, цивилизация или мироздание.
Сега да започнем да анализираме наличните цифри. Както ще можете да видите от изчислението, нито едно от допълнителните числа не съдържа цифрата седем: 24, 6, 42, 6 — но има цифри 6, които са взаимно преминаващи с цифрата 7, следователно отговарят за качества, противоположни на тази цифра, а именно: физическия труд, разрушението, водата или наводнението. Да преминем към по-подробно разшифроване на съществуващите цифри.
Причините или основата на възможните събития: 24 6 — както вече знаете, цифрите 2 и 4 отговарят за енергията (2) и човека (4), но цифрата 6 не говори за някакво изграждане или сътворение, тъй като 2 и 4 предхождат цифрата 6 по време (стоят в първото изчисление). Точно затова трябва да говорим, че даденият набор от цифри не се отнася за „първите хора“, които е можел да създаде Бог или природата, а отразява основата или позоваването на съвременните учени, изчислили въпросната дата в текста на Библията. Като изхождаме от това, можем да разшифроваме дадения набор от цифри по следния начин: енергия (2) на хора или учени (4), които са допуснали грешка (6) в своите изчисления.
Резултат от изчислението: 42 и 6 — естествено, че не може да става дума за древна история на цивилизацията.
Отново имаме работа с всевъзможно влияние на авторите на даденото предположение, което означава следното: хората или учените (4), които са изразходвали силите си (2), за да създадат дадената хипотеза или предположение, са сгрешили (6).
Така че не винаги можем да се доверяваме на различни предположения относно древната история на човечеството. Трябва да кажем, че днес между самите историци се водят спорове на тема: „Можем ли да смятаме историческата наука наистина за наука или не?“ Въпросът е доста актуален, като се има предвид, че в историческите теории, представени от различни автори или авторски колективи, има противоречащи си съждения и предположения относно едни и същи събития. Както знаем, в математическата логика и теория се смята, че ако теорията съдържа едновременно две противоположни твърдения, тя трябва да се смята за невярна или несъстоятелна. Преди няколко години почти всички съветски историци се опитваха да докажат предимството на социалистическия и комунистическия начин на живот, пишеха за неизбежната гибел на империализма, а сега същите тези автори с пяна на уста доказват обратното, като наричат революцията от 1917 година преврат, а социалистическите преобразувания в СССР — партийна диктатура или застой.
За да може за в бъдеще да се избягват подобни самоотрицания или нови възгледи за историческата действителност, трябва да се приемат твърди критерии за автентичността на събитията, анализирани от историка. Проблемът на съвременната историческа наука е в нейния субективизъм, при който всеки „достоен за уважение историк“ има право да изказва и да представя като единствено правилно своето тълкуване на миналите събития. В точните науки това е неприемливо, както и във всяка друга наука. Трябва да се намерят и утвърдят единни начини за оценка на събитията, които да не зависят от желанието на изследователя, а да могат да станат критерий за истинност или отправна точка в търсене на истината. Точно с тази цел бе създадена цялата система от методи за цифров анализ, включително и изчислява нето на допълнителните цифри за събитията отпреди новата ера.
Естествено, че на настоящия етап е още рано да се говори за пълнота и завършеност на предлаганата теоретическа и методологична теория , но е необходимо да се за почне практическото й прилагане в историческите изследвания.
Можем да направим равносметка. Метод за изчисляване на допълнителните цифри по датите:
— находки и исторически паметници, творби или ръкописи;
— първи превод или първо издание;
— дати, свързани с новата ера (нова формула).
Дати, посочени в ръкописи или паметници — дава възможност за използване само на съществуващи в момента дати за провеждане на цифров анализ на конкретна находка или събитие. Този метод е особено интересен при изучаването на различни исторически събития, които са слабо описани в източниците или просто липсват, а също при изучаването на писмени източници, които още не са дешифрирани в наши дни, но при условие, че е известна точната дата на откриване на дадения текст от археолозите.