Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Маршал Жуков, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
6 (× 1 глас)

Информация

Сканиране и корекция
WizardBGR (2024)

Издание:

Автор: Николай Яковлев

Заглавие: Маршал Жуков

Преводач: Росица Григорова

Година на превод: 1987

Език, от който е преведено: руски (не е указан)

Издание: първо

Издател: Партиздат

Град на издателя: София

Година на издаване: 1987

Тип: очерк

Националност: руска (не е указана)

Печатница: ДПК „Димитър Найденов“ — Велико Търново

Излязла от печат: 16.XI.1987 г.

Редактор: Емилия Масларова

Художествен редактор: Свилен Христозов

Технически редактор: Борис Въжаров

Художник: Веселин Павлов

Коректор: Тотка Бахчеванова

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/19948

История

  1. — Добавяне

Халхъйн гол

Неочаквано поръчение

Учение, учение, учение! На 1 юни 1939 г. заместник-командващият Белоруския военен окръг Жуков провеждаше в щаба на корпуса в Минск разбор на поредната полева командно-щабна игра. Телефонът от Москва го прекъсна насред думата — незабавно да се яви в Народния комисариат на отбраната. Без да се отбива у дома, той отиде на гарата и с първия влак замина за столицата.

„Защо, как така?“ — питаше се Жуков в ЗИС-101, който се носеше стремително по улиците на Москва. Спретнатият командир, който го чакаше на гарата, само му каза — народният комисар ви чака! В приемната го слисаха с новината: приготвят му куфар за далечно пътуване!

К. Е. Ворошилов го посрещна насред кабинета, попита го как е със здравето и веднага започна делово:

— Японските войски внезапно са нахлули в приятелска Монголия, която съгласно с договора от 12 март 1936 г. съветското правителство е задължено да защитава от външна агресия. Ето картата на нахлуването с обстановката на 30 май.

Жуков погледна картата. Да, вражеските войски вече се бяха вклинили в територията на Монголия източно от река Халхъйн Гол. В съзнанието му като мълния проблесна мисълта: водят се боеве, но защо изпращат именно него?

Той не знаеше, че предния ден, на 1 юни, Ворошилов бе свикал съвещание. Началникът на Генералния щаб, маршалът на Съветския съюз Б. М. Шапошников изложил обстановката на Халхъйн Гол. Ворошилов отбелязал, че за „ръководител на бойните действия най-подходящ ще бъде някой добър кавалерийски началник“. Веднага на преден план излязла кандидатурата на Жуков — ръководството на Генералния щаб го ценяло високо като много добре подготвен военачалник. Ворошилов одобрил авторитетното предложение на Генералния щаб. И ето спретнат, съсредоточен, „добрият кавалерийски началник“ сега разучаваше картата пред народния комисар.

Гласът на Ворошилов го изведе от съсредоточеността:

— Започнала е сериозна военна авантюра. Можете ли незабавно да отидете там със самолет и ако се наложи, да поемете командването на войските?

Без да откъсва поглед от картата, Жуков отговори — готов е да тръгне „начаса“. Последни напътствия в Генералния щаб, главното е да се ориентира в обстановката на Халхъйн Гол и да предложи какви да бъдат по-нататъшните действия.

В 16 часа на 2 юни самолетът на Жуков излетя от Централното летище на Москва. Под крилото се мярна Ленинградският проспект, чашата на стадион „Динамо“. Курс на изток.

Предстояха им повече от две денонощия полет. Жуков мислеше съсредоточено какво го чака в местоназначението — в монголския град Тамцак Булак. Скоро ще види всичко със собствените си очи… Ето я пистата в безкрайната степ, няколко десетки юрти, сред които се губят шепа постройки от глина. Градът!