Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Kant e l’ornitorinco, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
няма

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
NomaD (2020 г.)

Издание:

Автор: Умберто Еко

Заглавие: Кант и птицечовката

Преводач: Ина Кирякова

Година на превод: 2004

Език, от който е преведено: италиански

Издание: първо

Издател: Дом на науките за човека и обществото

Град на издателя: София

Година на издаване: 2004

Тип: монография

Националност: италианска

Редактор: Кристиан Банков

Художник: Веселин Праматаров

ISBN: ISBN 954-9567-19-2

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/7883

История

  1. — Добавяне

3.7.5. Други типове

Поставих си за цел да се огранича само до случаите, при които става дума за обекти или събития на осъществен или възможен перцептивен опит, вместо да задълбавам в това какво се случва, когато говорим за Италианска банка, правителство, мажоритарна система, аренда, съдба, изпитание, метонимия, точност, инстинкт и т.н. Но до каква граница можем да говорим за обекти на възможна перцепция?

Може ли да има перцепция на Апенинския полуостров? Днес да, както за луната — и то без да се налага да го гледаме от луната — достатъчно е да бъде заснет от спътник. А преди да се появят спътниците, имало ли е един КТ на италианския Ботуш? Разбира се, че да, както е знаел всеки италиански ученик, така както и всеки френски ученик е имал един КТ за Шестоъгълника. И все пак тогава никой не е възприемал тези територии в цялост. Но чрез последователни приближения, като са се картографирали почти в мащаб едно към едно крайбрежията, е било създадено едно изображение (разбира се, вариращо във времето според проекциите или несъвършенството на наблюденията, както е ставало при древните карти), което е предавало когнитивния тип на географските понятия Италия и Франция.

Има ли когнитивни типове на исторически личности? За някои от тях, за които съществува много богата и популярна иконография (като Гарибалди например), със сигурност има. Има ли един КТ на Роджър Бейкън? Съмнявам се, има само едно НС, което впрочем не е известно на всички („средновековен философ“) и едно МС, което е на разположение на специалистите. Мисля, че отвъд дадена граница се създават много заплетени ситуации. Със сигурност нямаме един КТ за някои химически вещества, но имаме такъв за други като солната киселина поне дотолкова, доколкото имаме такъв и за пора (срв. Neubauer и Petöfi 1981); един химик обаче може да има много по-широка компетентност за солната киселина. Нямаме един КТ за диабета (различно е да се каже, че лекарят има КТ на симптомите на диабета), но ни се струва, че можем да установим с един поглед кой има хрема, дотолкова, че за болния от хрема можем да дадем карикатурно или мимическо представяне.

В каква степен все още е малко познат архипелагът на когнитивните типове — това ни показва един от най-обичайните опити.