Павлина Михайлова
Следа от носорог (37) (Зимбабвийски етюди)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Научен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
4,5 (× 2 гласа)

Информация

Форматиране
bdimov (2021)

Издание:

Автор: Павлина Михайлова

Заглавие: Следа от носорог

Издание: адаптирано онлайн издание

Издател: ГАЛ-ИКО

Година на издаване: 1996

Тип: научен текст

Националност: българска

Редактор: Вълчо Михайлов

ISBN: 954-8010-58-5

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/16121

История

  1. — Добавяне

Тютюневата компания на папа Килев

Няма нищо любопитно в това, че за персона номер едно в тютюневата промишленост за 1994 г. списанието „Тобако Джърнъл Интернешънъл“ обяви г-жа Дорис Килев. Всяка година някой в света трябва да получи високото признание.

Не буди особен интерес и фактът, че тя е президент на най-старата тютюнева компания в Зимбабве. А фамилното й име звучи твърде по български? Какво толкова, през 1908 година някакъв си българин на име Киряк Килев отишъл в Африка, започнал да отглежда тютюн, създал своя компания и умрял. Втората му снаха Дорис, австрийка по произход, наследила компанията и сега се радва на спокойни старини.

Пропускате една дреболия — освен компания и огромен капитал, Киряк Килев си създал и име, което до днес се произнася с уважение не само в Зимбабве, но и по цял свят. Без значение колко души у нас са чували за него. През ноември 1994 г. се навършиха петдесет години от смъртта на този българин, който никога не пропускал да подчертае, че се гордее с произхода си.

Киряк Килев е роден през 1881 г. в с. Еникьой, Ксантийско. Имал седем братя и сестри. Както всички деца на село, Киряк от рано се включва в стопанската работа. Успява да учи до шестнадесетата си година, после се отдава на нелегална дейност срещу турците, които скоро обявили награда за главата му.

След потушаването на Илинденското въстание през 1903 г. семейството на Киряк се преселва в Асеновград, а той заминава за Одеса. Започва работа в тютюнева фабрика и се оженва за Роза Подкович, рускиня. След пет години двамата се връщат обратно в България. Килев се среща с представител на Британската южноафриканска компания (основана от Сесил Роудс), който търсел експерти по отглеждането на дребнолистния ориенталски тютюн, и подписал с него трудов договор. След шест седмици по суша и вода Киряк Килев се отзовал в Солсбъри (днешно Хараре).

Задълженията му били да обикаля фермерите и да ги учи как се отглежда, бере и суши тютюна. Само една година била достатъчна за Килев, за да се увери, че може да работи като частен консултант. Той прекратил договора си. За събитията, които последвали, можем лесно да се досетим.

Киряк живеел в колиба, както останалите жители на Солсбъри. Когато пристигнала жена му с Георги, техния първороден син, той направил зеленчукова градина и обор. После му се родили още две деца — Петър и Катя. През 1915 г. семейството си купило земя и създало своя ферма за тютюн. Сами произвеждали сирене, кисело мляко и масло, продукти, непознати дотогава в тази част на Африка. Построили по-голяма къща, направили първата фурна за хляб в града. През 1923 г. си купили нови 600 дка и Киряк Килев станал един от най-големите производители на тютюн в Южна Родезия. Днес „К. Килев Зимбабве Лтд.“ е най-старата тютюнева компания в страната, издържала всички изпитания на времето.

Всичко това звучи като една прекрасна приказка, в която не може без добрата фея. На практика, Киряк Килев разчитал единствено на себе си, когато решил да замине за тази непозната част на Африка (даже не държава), където градовете гъмжали от змии, маймуни и леопарди. Където върлувала маларията и сънната болест, нямало никаква медицинска помощ и лекарства.

Папа Килев, както го наричали неговите партньори и приятели, бил смел, духовит, много трудолюбив, честен и с добро самочувствие. Щедър — Киряк Килев построил няколко сиропиталища в Южна Родезия, ЮАР и Канада. Обзавел един почивен дом за родезийските войници, които участвали във Втората световна война на страната на съюзниците. Бил един от основателите на дружеството за подпомагане на СССР, създадено през 1941 г. Дарявал пари на болници. За някои от тези дарения семейството научило след неговата смърт.

От двадесет години насам тютюневата компания се ръководи от Дорис Килев. Бих могло да се каже, че тя е достоен заместник на тъста си. Толкова жизнерадостна и остроумна, че „събира“ погледите на стари и на млади. Много хора смятат, че г-жа Килев е най-преуспялата тютюнева дама в света.

Киряк Килев умира от инфаркт през 1944 г. в Кейптаун. Там е и неговият гроб. Двамата му сина са починали, жива е само дъщерята Катя, която е на 80 години. Днес много от неговите внуци и роднини работят в тютюневия бизнес. Те носят с гордост българското име Килев.

Б.р. Дорис Килев почина на 26 януари 2010 г. на 89-годишна възраст.