Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Следа от носорог
Зимбабвийски етюди - Година
- 1996 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 4,5 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Форматиране
- bdimov (2021)
Издание:
Автор: Павлина Михайлова
Заглавие: Следа от носорог
Издание: адаптирано онлайн издание
Издател: ГАЛ-ИКО
Година на издаване: 1996
Тип: научен текст
Националност: българска
Редактор: Вълчо Михайлов
ISBN: 954-8010-58-5
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/16121
История
- — Добавяне
Скъпи, глупави и късметлии
Ритат топка и слушат хеви метъл. Един екземпляр в Канада се продава за 15 хиляди щатски долара, докато в Зимбабве струва само 700. Яйцата им се „обграждат“ върху стерилни пелени и всяко пиле получава номер като бебе. А откакто еколозите призоваха човечеството да се откаже от телешкото и стана известно колко малко мазнини, холестерол и много протеини съдържа тяхното месо, те се превръщат в хит за Европа и Северна Америка.
Щраусът отново стана популярен, този път заради месото си. От три години фермерите в Намибия, Зимбабве, Ботсвана и ЮАР са полудели. Защо ли? — Защото чистата печалба от отглеждането на двойка щрауси е равна на печалбата от тридесет крави!
Когато менажерът на фермата за щрауси ми каза, че няма да влезе в люпилнята, защото имал някаква настинка, не се учудих. Когато трябваше да се събуя, за да прецапам дезинфекционния разтвор, пак не се учудих. Но когато започнаха да обясняват, че яйцата се подреждат според положението на пилето в тях — главично или седалищно, и да се споменават думи като „движение на ембриона, пъпна връв, кислород“, които се проследяват в продължение на дванадесет часа, т.е. докато трае излюпването, не се сдържах и възкликнах: „Само човек може да бъде толкова упорит, че да получи от четиридесет щраусови яйца четиридесет пилета!“
Противно на природните закони. Защото ако размножаването им беше лесно, щяхме да си отглеждаме щрауси вместо кокошки. Факт е, че малките са твърде податливи на всякакви бактерии, гъбички и паразити, поради което средно 10% от тях оживяват в естествената си среда. Разболее ли се едно, епидемията във фермата е сигурна.
Друг известен факт — тяхната интелигентност. Не става въпрос за това, че при всяка опасност заривали глава в пясъка. Поредната фантасмагория за навиците на животните, измислена от хората. Напротив, според очевидци майката е готова да преследва и рита нападателя без много-много да му мисли. Въпросът е, че просто няма с какво. „Бих отбелязал, — каза мениджърът с извинителна усмивка, — че те не са особено умни“. Което звучи по-скоро като комплимент за птица, чиито мозък тежи една хилядна от теглото й. И която застива като парализирана, ако покриеш главата й с качулка. А най обича да крачи гордо и да кълве въздуха с човка.
За да не скучаят, а да връзват мускули, на щраусите са предоставени футболни топки. Слушането на хеви метъл по 12 часа дневно им помага да се адаптират към тежките шумови натоварвания по време на продължителните презокеански полети. Защото голяма част от птиците напускат родината си и заминават за фермите на Северна Америка.
Самолетният билет на двойка щрауси от Зимбабве до Канада е със задължителен тримесечен карантинен курорт в Англия и струва 6 хиляди щатски долара. Затова повечето предпочитат да изнасят месо вместо живи птици. Още повече че пазарът на двойки за развъждане рано или късно ще бъде задоволен. Но само ЮАР може да постигне стандартите на ЕС за внос на щраусово месо, чието търсене нараства с всеки изминал ден.