Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 2003 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 4,8 (× 6 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Андрея Илиев. Епизод от войната
Редактор: Георги Величков
Корица: Калин Николов
Издателство „Аргус“, 2003
ISBN: 9545701064
История
- — Добавяне
19.
Към десет часа телефонът иззвъня. Марк се събуди и с разкъсвана от болки глава вдигна слушалката.
— Как си?
Сабине. Гласът й бе неспокоен.
— Как да ти кажа…
— Мислех си…
— Знам — усмихна се той. — Уплашила си се да не сънувам пак оня сън.
— Да — призна Сабине.
Стана му хубаво и той побърза да отклони разговора.
— Шефът мърмори ли?
— Никакъв го няма — оживи се тя. — Така се е вживял в задачата, която му даде, че снощи не се е прибирал вкъщи.
— Това не е много добре.
— Е, не се тревожи. Обадил се е на жена си, че ще прескочи до София… Стар номер. Кръшнал е.
— Дано — лаконично отбеляза Марк. — А ти?
— Уредих си среща с директора на банката. Мисля, че ще изкопча името.
— Как?
— Ей, ти да не ревнуваш?
Той прехвърли слушалката на другото си ухо.
— Добре, не си признавай. Но ми стана хубаво, Марк. Ще ти се обадя пак.
Той въздъхна и реши, че главоболието му няма да се откаже от една закуска. Прегледа хладилника — салам, масло, сирене, домати, буркан с маслини и бира. Включи котлона, сложи кафеника. Хлябът бе изсъхнал, но ходенето до супермаркета му се стори излишно разточителство.
Докато дъвчеше замръзналия салам и дебнеше кафето да не изкипи, си спомни какво бе чел някъде в някаква книга — през двайсет и първи век хората щели да се хранят с хапчета и сигурно нямало да имат зъби. А колко малко всъщност се бе променил светът. Поне тук, на Балканите… Но тичаха вече, бяха изпълзели стръмнините на страшната икономическа криза и слизаха надолу. Да, предпазливо, защото страхът от нов икономически ритник бе реален, но темпото вече се засилваше. Щом и „Ватерло“ е тук…
Марк се замисли. Дали аномалиите във фермата съществуват и на територията на „Ватерло“? Трябва да опита един полет с вертолет… Дали дават вертолети под наем на местното летище? Трябва да попита… Но сам… сам. Без пилот. Той ще кара. Ако и там е Зона, ще има изненади. Те контролират особено ревниво въздушното пространство.
Зона… Какво всъщност знаеше той, редовият командос, за Зоната? Аномалии… странни хора, НЛО, часовниците, животните… Но защо? В базата им обясняваха това с новия ред, който извънземните въвеждат в завладените райони. Нима „Ватерло“ е техен? Нима на десетина километра от града има чужда колония? И никой не подозира?… Какво чудно в това? Нима на острова не е било така? Всичките чудеса там и страданията на фермерите не предизвикали и ей толкова реакция на властите. И кой знае дали щяха да съществуват групи „Кондор“, „Бенгалски тигър“ и „Кобра“, дали той, Джон Елрой Макгавърн, щеше да се превърне в Марк Флорина и дали изобщо щеше да види в живота си тая земя и Сабине, ако една летяща чиния не се бе разбила в хълмовете източно от градчето и ако един фермер, собственик на стотина кози, не бе забелязал това. От запитването до летището става ясно, че в този район не се е вдигал и летял самолет от седмица, а компаниите твърдели, че всичките им машини са налице. Военните отговорили, че не са засичали никакви летящи обекти, още повече падането им. Кметът бил склонен да махне с ръка, ако от мястото, което козарят сочел, не се вдигал висок стълб дим — гората горяла. Той настоял за пожарникарски вертолет и го получил.
Всички водещи металургични фирми в света отрекли наличието на технология, позволяваща производство на изпратените им образци. Това предизвикателство било достатъчно — и оптимисти, и песимисти застягали багажа за острова.
Междувременно там се разиграл нов акт от драмата, който накарал всички да се сетят за разказите на фермерите.
Малка английска яхта с две жени на борда, тръгнали да пръскат парите на мъжете си и да търсят развлечения по света, спряла на брега. Ей така — минавали и решили да спрат. Защо точно там и те не можели да обяснят.
Тъкмо опъвали палатката на брега, когато от джунглата, на стотина метра от тях, на пясъчната ивица излезли трима души, облечени в бели, сребърни дрехи, подобни на кимона и без яки. Лицата им били бледи, с големи сиви очи и еднакви като близнаци. Едната жена извикала и те се извърнали. И двете почувствали, че сякаш иглички пронизали телата им. И мигом изчезнали. Двете треперели — уж нищо особено, а ги било страх, като че стоят на ръба на дълбока бездна. Зарязали палатката и побягнали към яхтата. Късно — до сами нея от въздуха безшумно, без да прави вятър и без да мръдне песъчинка, слизала сфера с размери около десетина метра, обляна в червена светлина. Отворила се врата, паднала стълба с три стъпала. И стремително, като войници от боен хеликоптер, отвътре изскочили трима високи, огромни мъже. Жените спрели — силите им секнали изведнъж… Когато след четири дни почукали на вратата на полицейски участък на триста и седемдесет километра от мястото, където била яхтата им, те нищо не си спомняли.
И докато вестниците строяли пикантни версии за приключенията на дамите, полицейският началник на острова получил телеграма да се погрижи за яхтата. Седемте полицаи я намерили непокътната, но имали неблагоразумието да потърсят похитителите. Влезли в джунглата и изчезнали… След три седмици се появили и не помнели нищо — достатъчно основание да ги подложат на старателен медицински преглед. Той установил, че седмината са напълно нормални, напълно здрави и че всичките имат по три белега — на прасеца, бедрото и гърба — подобни на излекуван цирей, които те отричали да са притежавали преди изчезването си.
Полицията е майстор на преструвките, особено в слепота и глухота, но засегнеш ли нейни служители, тежко ти. Мигом били алармирани всички началници по-нагоре. В резултат била сформирана първата група „Кондор“, рекрутирана от специалните части на ООН за борба с тероризма. Момчета подбрани и неслучайни. Половин час след като десетте командоси влезли в джунглата, връзката с тях била загубена и те просто изчезнали.
Обявената всеобща тревога завършила печално — стоварените бронетранспортьори застинали и нищо и никой майстор не бил в състояние да задейства двигателите им. А когато опитали да обстрелват джунглата с лазерните си оръдия, те също блокирали. Два от петнайсетте вертолета, опитали да облетят района, паднали като круши и екипажите им загинали.
Тогава започнала сериозната работа. Към случая били привлечени физици, биолози, химици, медици, космически специалисти. След шестмесечна подготовка в джунглата била изпратена групата „Бенгалски тигър“. Тя също изчезнала. Но по някои изтървани думи Марк бе разбрал, че никой не е очаквал и друго. Тя просто е била жертвана, за да успее третата — „Кобра“. Момчетата носели повече апаратура по себе си, отколкото оръжие. И тях ги няма, но в ефира понякога се чуват гласовете им, които търсят Центъра. Къде са, що са — никой не може да каже…
Но благодарение на регистрираната от апаратурата им информация „Кобра“ успя. Командосите изненадаха извънземните, убиха десетки техни роботи — защото черните гиганти бяха роботи, които се самоунищожаваха до последния атом, щом биваха улучени от куршум, а Марк стигна и до космическия им кораб. Мината не задейства, но те напуснаха острова, а, дай, Боже, и Земята — близо четвърт час след като се върна при позициите на специалните части в края на джунглата, свръхчувствителните радари засякоха за секунда излитането на огромен НЛО.
От печката най-после замириса на изгоряло кафе. Марк се смръщи при вида на полупразния кафеник и почернелия емайл около нагревателната плоча. Прибра остатъците от закуската, облече син памучен анцуг и излезе навън.
Първият километър според часовника мина добре, беше му леко и приятно, но той не се самозалъгваше — знаеше, че след него ще дойдат сривът и страшната умора. Тичаше и си мислеше, че ако на тринайсетата минута не е към края на третия километър, най-добре да се откаже. Значи двете години търкаляне из болницата, хотелите и криеницата с Интерпол безвъзвратно ще са го пратили на боклука. „Командосът е командос всяка секунда! — ревеше инструкторът на тренировките. — Не може да си командос и да се натъпчеш на закуска като прасе; не може да си командос и да седнеш да обядваш, без да си пробягал трите мили; не може да си командос и да седнеш да вечеряш, ако през деня поне веднъж не си се уплашил и не си овладял този страх; не може да си командос и да се навреш при някоя проститутка, без да си строшил поне три тухли с гол юмрук (тук той проявяваше известен либерализъм — разрешаваше смяна на тухлите с «гадната физиономия на някой задник»)“.
Вътрешното му чувство за разстояние категорично отбеляза завършването на третия километър и Марк погледна часовника — дванадесет минути и петдесет секунди. Той подскочи радостно и увеличи рязко темпото. Но сривът дойде след стотина метра и той спря задъхан и пулсиращ като огромно изпотено сърце. Подпря се на близката ограда, препънат на две, с отворена суха уста.
— Бягането не е за мъже — хихикна някой от другата страна.
Марк се извърна — иззад тухлите надничаше добродушен чичко в сини дочени дрехи и червена противослънчева козирка с надпис „Кока-кола“.
— Мъжът е създаден за други радости, момче.
Марк поклати глава: и тоя е болен от болестта на господин Балкански. Ако го питаш, за закуска, обед и вечеря — оная работа…
— Бог ни е създал да стоим в тия горещи дни под дебела орехова сянка и да пием изстудена в кладенец бира!
Той го погледна така жално, че мъжът мигом предложи:
— Ще удариш ли една? Не? Малко диня тогава?
— Диня може.
Мъжът като че ли се поколеба, но се наведе и след малко бавене му подаде червен резен.
— Мислех да я инжектирам с мастика и да я тикна за час-два в хладилника, ама…
— Колко струва? — попита Марк с пълна уста.
— А, да ги нямаме тия! Я виж колко са.
Марк понечи да надникне, но току пред лицето му тракнаха огромни бели зъби, злобен, плътен лай смрази кръвта му. Той се дръпна инстинктивно назад с пребледняло лице и изтърва динята.
— Шаро, назад! — завика градинарят. — Марш оттук! Кога се домъкна?
Марк приклекна на улицата и притвори очи.
— Хей!
— Няма ми нищо — побърза да го успокои той.
— Абе нищо… Изтърва ли резена?
— Изтървах го.
— Уплаши ли се? — загрижен го огледа чичкото.
— Да — с неохота си призна Марк.
— Уф, каква стана тя… Искаш ли още диня?
— Не.
— Мръсно животно!… Как ще ти е до ядене.
Във вилата стоя под душа почти половин час. Няколко пъти сменя водата от гореща на ледено студена. Когато излезе, чувстваше се по-добре.
Към три часа следобед телефонът пак иззвъня.
— Наспа ли се? — попита Сабине вместо поздрав. — С главата как си?
— Защо?
— Има работа — рече тя сериозно. — Директорът ми даде името и адреса. Идваш ли?
— Колата е при теб — изсумтя Марк.
— Поръчала съм ти такси.
— Ти си гениална — похвали я умерено той.
Облече се за няколко минути. Когато излезе, пред вилата наистина го чакаше жълт мерцедес с огромна антена.
В центъра първото, на което налетя, бе госпожа Йосифова. Със стремително движение тя се залепи за него като гербова марка и зарида.
— Ах, господин Флорина!…
— Но, госпожо… — опита се той да се освободи от хватката на ръцете й.
— Не си ли доволен, Марк?
— От какво, госпожо?
— От вечерта… нашата вечер… теменужената ни вечер, както казва поетът…
Марк най-сетне успя да я откопчае от врата си, изтласка я на половин метър от себе си и за да не припадне, побърза да й отговори.
— Разбира се, че съм доволен, госпожо.
— Защо не идваш тогава?
— Как… без покана как?
Лицето на госпожата замръзна от смайване.
— О, Боже мой!… Три пъти поръчвах да те изпратят! Ами да! Пак ме безпокоят!… Чукат, подвикват… Само ти ще ми помогнеш!
— Никой не ми е предавал, госпожо.
— Никой? — зяпна тя. После очите й се свиха заканително. — О, това е работа на оная кучка Пена!
— Моля?
— Секретарката! „Ще предам на шефа, госпожо… Радвам се, че ни предпочитате, госпожо…“ Никаквица! Селяндурка!…
Гневът заслепява и Марк използва това му качество, за да се измъкне с едно „Ще се видим, госпожо“.
— Кога? — изплака тя и тъй като нямаше кой да я поеме, ако припадне, решително се отказа от това.
— Скоро, госпожо, скоро!
Едва се вмъкна в градинката пред хотела и налетя на Сабине.
— Това оная стара джанта Йосифова ли беше? — рече тя невинно, но с цвят на лицето, твърде близък до оня, който почтената госпожа придоби, когато стана въпрос за нея.
— Йосифова.
— Беше ти се обесила на врата — протоколно отбеляза Сабине.
— За да ми каже на ухото, че три пъти се е опитала да ме покани на гости чрез теб.
— Ти имаше работа — сопна се тя.
След няколко връщания и питания, лутане и взиране по табелките най-после се добраха до улица „Календарна“. Номер двадесет и четири висеше на метална врата с решетки, а зад нея дълга алея, накичена с лози, водеше към масивна едноетажна къща. Марк натисна звънеца, хванат доста грубо върху тухлената колона с гипс. Вратата в дъното хлопна и по плочките към тях тръгна пълна ниска жена с къса прошарена коса.
— Тук ли живее господин Димитър Алеков? — попита любезно Сабине.
Лицето на жената потъмня, очите й леко се присвиха.
— Живееше — отговори тихо и потръпна, сякаш й стана студено.
Сабине се стъписа, но Марк реагира почти мигновено.
— Ние сме от банката. Той има сейф при нас.
Докато очите на непознатата подскачаха объркано от единия на другия, той успя да посочи с глава лявата колона на огромната дворна врата. На нея висеше пожълтял и полуизгнил некролог, когото към тухлите все още крепяха може би само някакви тайнствени сили.
— Но как… аз…
— Така и предположихме — разпери ръце Марк. — Инак бихте потърсили сумата.
Жената го гледаше нетърпеливо в устата, сякаш парите вече капеха оттам.
— Но заповядайте!
— Предполагам, че говорим с госпожа Алекова?
— Разбира се, разбира се… Извинявайте, че не се представих… Объркахте ме. Заповядайте.
Холът, в който влязоха, бе широк и подреден по задължителния калъп — библиотека със сервизи вместо книги по лавиците. Телевизорът бе толкова стар, че сигурно трудно хващаше каквато и да е програма. Семейство Алекови откровено предпочиташе спестяването пред разните му глезотии в бита.
— Госпожо, трябва да ви зададем някои напълно формални въпроси. Предполагам, че те ще ви навеят тъжни спомени, ще ви причинят болка и скръб по незабравимия господин Алеков, но… дълг! — започна със служебен тон Марк.
— Разбирам ви, господине. Вече единайсет години…
Двамата се спогледаха. Марк рече сухо:
— Госпожице, подгответе се да записвате.
Сабине се сепна и извади от чантата си бележник и писалка „Паркър“. Госпожа Алекова бе нокаутирана.
— Писецът златен ли е?
— Разбира се, госпожо.
— Къде работеше господин Алеков?
— Минен инженер, господине. Беше много добър минен инженер. Работеше в мина „Лазур“.
— Това не е ли сегашната „Ватерло“? — спря да пише Сабине.
— Да, госпожице. След като нашите специалисти решиха, че „Лазур“ няма бъдеще, я закриха. Няколко месеца мъжът ми стоя без работа. Но дойдоха тия от „Ватерло“, започнаха проучвания. Старите кадри потрябваха отново. Но Митко не можа да се радва дълго…
— От какво почина той?
— Лекарите на „Ватерло“ казаха, че от инсулт.
— Там ли почина той?
— Не — оживи се тя и се приготви за една дълга история, но Марк я прекъсна.
— На работа ли е бил?
— В пощата, господине. Оттам го откарали в местната болница. „Ватерло“ пое всички разходи по погребението.
Госпожа Алекова най-после се сети, че е време да заплаче и извади от джоба на роклята си груба носна кърпа.
— После?
— Донесоха урната…
— Значи са го кремирали?
— Да, господине.
— Имате ли снимка на господин Алеков, преди да се случи с него… хм… това?
— Разбира се — подсмръкна доста делово тя и стана.
Марк и Сабине събраха глави над албума. Оттам ги гледаше хубав, елегантен мъж в сив костюм и грижливо сресана коса. Сабине го побутна и попита с очи: този ли е?… Марк кимна.
— Фирмата плати ли ви обезщетение?
— Не — поклати енергично глава госпожа Алекова. После се стресна: — Защо? Трябваше ли?
— Не съм запознат със случая — измъкна се Марк. — Пък и аз съм само дребен банков чиновник, госпожо. Би трябвало да се консултирате с адвокат. А що се отнася до сейфа на господин Алеков…
— Да? — зяпна тя.
— Би трябвало да се явите със смъртния акт на съпруга си…
— Още утре!
— Не е спешно, госпожо…
— Ау! Защо да ви обременявам излишно.
— Госпожице, записахте ли всичко? — обърна се Марк към Сабине. — Е, ние изпълнихме дълга си…
— Чакайте — отчаяно извика госпожата. — Да ви почерпя. Такава вест!
— Но, госпожо…
— Сладко от смокини, господине! Плюс лимонада.
След кратко боричкане и дърпане численото превъзходство си каза думата и двамата успяха да напуснат двора. А поне до ъгъла чуваха обещанията на госпожата за експедитивност:
— Още утре, господине!…