Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Маршът на Турецки (56)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
Москва сити, ???? (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране
Еми (2017)
Корекция и форматиране
egesihora (2019)

Издание:

Автор: Фридрих Незнански

Заглавие: Москва сити

Преводач: Светлана Димитрова

Година на превод: 2003

Език, от който е преведено: Руски

Издание: Първо

Издател: „Атика“

Град на издателя: София

Година на издаване: 2003

Тип: Роман

Националност: Руска

Печатница: „Атика“

Художник: „Елзевир“

ISBN: 954-729-179-3

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/3856

История

  1. — Добавяне

Из досието, съставено от ст. лейтенант Е. Благина: Пистата „Нагатино“

В Русия многократно са се водили разговори за нуждата да бъде построена писта за състезанията „Ф-1“. Ако се направи кратък екскурс в историята на въпроса, ще се получи следното:

1993 година. Опит да се построи писта за 300 хиляди зрители в Калининград. Проектът носел забележителното име „Руска корона“. Даже била намерена фирма инвеститор, която потвърдила, че е готова да даде необходимите за строителството средства. В крайна сметка парите така и не били внесени, проектът останал нереализиран.

1994 година. Някаква си компания „Каринг инвест“ получава парцел до Ярославъл. Около предполагаемия строеж се издига ограда, с което строителството приключва заради фалита на фирмата.

1996 година. Акционерно дружество „Логосваз“ планира да привлече 80 милиона долара кредит за строителство на писта за „Ф-1“ недалече от град Чехов. Кредитът е получен, построено е вилно селище за служителите на фирмата, за повече парите не стигат.

1998 година. Губернаторът на Тула обявява намерението си да ощастливи областта с писта. Официално е обявен инвеститорът — ливанец с неливанско име, Фон Хайдербранд, който уж е готов да вложи в проекта 130 милиона долара. Обаче много скоро става ясно, че проектът е въздух под налягане, ливанецът няма да даде парите, и всички веднага забравят за намерението на губернатора.

Съвсем очевидно е, че периодично възникващият интерес към този проект не е случаен: състезанията от „Формула-1“ могат да привлекат 400–500 хиляди чужди туристи на година, при това, ако наградата не надвишава 1 милион долара, приходите от проведените състезания за Гран при ще бъдат, както е показала западната практика, от 6 до 50 милиона долара.

2000 година. Московската управа има намерение да построи трасе с дължина 5 км. Район за застрояване — Новоподрезково, стойност — 200 милиона долара. Проектът предвижда построяването на игрище за голф и паркинг за 40 хиляди коли. За реализацията на проекта даже е била създадена нетърговска организация с поетичното име „Дирекция по реализацията на проекта за строителството на писта за «Формула-1» и игрище за голф с инфраструктура“. Проектът остава на хартия въпреки мощното лоби в управата на Москва и администрацията на президента.

Но това е история. А ето в наши дни. Тук стават наистина забележителни неща. Появява се проект за строеж на трасето в Молжаниново — северна покрайнина на Москва, недалече от Шереметиево. На пръв поглед са налице всички предимства за такъв избор: близо до международното летище, големи свободни незастроени площи. И това е много важно, защото при построяване на трасето тука, в Молжаниново, а не в комплекса „Москва сити“, е замислено да бъде преместена почти цялата развлекателна индустрия на столицата, да се създаде един московски Лас Вегас: казина, ресторанти и барове със стриптийз, а също така много луксозни хотели… Инициативата за построяването на пистата и игрище за голф в Молжаниново има горещата подкрепа най-вече на заместник-кмета Борис Рождественски. Пресметнато е, че за реализацията на проекта са необходими 300 милиона долара. Ако се възроди идеята за пистата за „Формула-1“, още повече — приблизително 500 милиона.

Едновременно с това възниква още един проект — строителство на пистата в Нагатино. Но на този проект никой не гледа сериозно. Ето октомврийското интервю със специално поканения в Русия Анди Бекълстоун, вицепрезидент на асоциацията на „Формула-1“ (FOA).

Кор.: При нас в Москва през септември идва Херман Хилке, знаменитият архитект, който построи великолепното трасе в Сепанг, Малайзия. Г-н Хилке огледа територията в Молжаниновския район на Москва и доколкото ни е известно, вече е сключил договор за проектиране на писта в Молжаниново, в района на летище Шереметиево. Вие знаете ли за това?

А. Бекълстоун: Да, разбира се. Отдавна съм информиран за този проект. Хилке предполага, че територията недалече от летището е много добра за трасе. Между другото, тъкмо Херман ме посъветва сам да дойда в Москва, за да посетя мястото: според него то е много подходящо за построяване на писта от международна класа.

Кор.: А какво ще кажете за другия московски проект — в Нагатино? Ако не е тайна, какви са резултатите от вашата среща с представителите на московската управа?

А. Бекълстоун: Да, информиран съм за този проект. Не бих казал, че съм възхитен от него. Препоръчах на неговите инициатори да направят прецизен анализ на почвите в този район, защото Нагатино е полуостров или даже остров, където явно не достига площ за построяване на съпътстващата пистата инфраструктура, а след това да поканят за консултации Хилке…

Изглежда, сякаш практически въпросът е решен в полза на Молжаниново. Обаче минава месец, втори — и всичко кардинално се променя. Ако през октомври проектът за строителство в Нагатино даже не е разглеждан сериозно, то вече през декември става ясно, че неизвестно кога и неизвестно от кого е взето решение да се строи именно в Нагатино. Можем само да се досещаме, че една от главните причини за такова решение е било обстоятелството, че едва ли в града биха се намерили много желаещи да преместят своите казина и нощни клубове от центъра на столицата някъде в покрайнините. И макар че минусите на нагатинския проект са съвсем очевидни, те ни най-малко не притесняват онези, които го подкрепят.

Какви са минусите? Ами, първо, строителството на пистата едва ли не в центъра на столицата вече предизвиква бурни протести от страна на жителите. Второ, площта на онази част на полуострова, където се предполага да бъде построено трасето, е приблизително 120 ха (според други изчисления, направени от „зелените“, е само 90). За сравнение: пистата в Сепанг заема площ от 350 хектара. Обаче авторите на проекта уверяват представителите на FOA, че земята е достатъчна за всички набелязани обекти. Решено е да се увеличи годната територия за сметка на няколко милиона кубометра пръст, която строителите ще изкопаят на повърхността при прокарването на Лефортовския тунел на Третото околовръстно шосе. Профилът на пистата трябва органично да се впише в ландшафта на Нагатино, а всички притеснения на „зелените“ за възможно увреждане на околната среда да се вземат предвид.

Зад този проект стои доста влиятелно лоби. Достатъчно е например да се каже, че попечителският съвет на културно-спортния комплекс (КСК) „Нагатино“ възглави самият кмет на столицата, с което фактически постави реализацията на проекта под свой контрол… Като резултат от това вече през декември Анди Бекълстоун след двучасова беседа с пратениците на кмета заяви в Лондон, че иска да отбележи уникалното разположение на полуострова като решаващо предимство на новия проект, оценен от московските специалисти на 100 милиона долара. Препоръчаната от А. Бекълстоун британска строителна група „ВВС“ вече изпрати експерти, които също оцениха разходите, свързани с трасето на 100 милиона долара, като разчитат строителството да завърши за 2 — 2,5 години.

В същото време по други оценки за строителството на трасето, хотелите, центъра за развлечения, баровете, ресторантите и казината ще бъдат необходими от 100 до 400 милиона „гущера“, като се има предвид, че направата на един километър от трасето на „Формула-1“ струва 12 милиона долара… Независими експерти, свързани с данъчната полиция, смятат, че строителството на пистата и съпътстващата я инфраструктура като цяло ще струва на града 1 милиард долара. Ако си спомним, че за нито един от аналогичните замисли засега не се намериха инвеститори, всички тези проекти, възникващи в Русия от 1992 година, не са нищо повече от фикции за пране на пари…