Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Bermuda Triangle Mystery — Solved, 1975 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Александър Хрусанов, 1981 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5,1 (× 12 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- MesserSchmidt (2007)
Издание:
© Lawrence David Kusche
THE BERMUDA TRIANGLE MYSTERY — SOLVED
Harper & Row New York, 1975
© Александър Хрусанов, преводач, 1981 c/o Jusautor, Sofia
551.59
Лорънс Дейвид Куше
Загадката на Бермудския триъгълник
Преводач Александър Хрусанов
Рецензент Юлия Вучкова
Редактор Милан Асадуров
Редактор на издателството Георги Димитров
Художник Иван Кенаров
Худ. редактор Владимир Иванов
Техн. редактор Добринка Маринкова
Коректори Елена Върбанова и Паунка Камбурова
Американска, първо издание
Дадена за набор на 26.XI.1980 г.
Подписана за печат на 17.III.1981 г.
Излязла от печат м. април 1981 г.
Формат 70×100/32 Изд. № 1427
Печ. коли 22,50
Изд. коли 14,57
УИК 14,84
Цена 1,51 лв.
ЕКП 95326; 21431 2421-39-81
08 Книгоиздателство „Георги Бакалов“ Варна
ДП „Балкан“ — София, пор. № 1459
История
- — Добавяне
Ноември 1956
Патрулен бомбардировач
Патрулен бомбардировач на Военноморските сили изчезнал в петък, 9 ноември 1956 г., близо до Бермудските острови, без да изпрати съобщение по радиото за предстоящо бедствие. Не намерили никакви останки.
„Ню Йорк Таймс“, 11 ноември 1956 г., с.80:
„Вчера кораби и самолети на Военноморските сили и Бреговата охрана издирваха липсваш патрулен самолет… с 10 души на борда във водите северно от Бермудските острови.
Смята се, че самолетът бил… видян в пламъци в петък през нощта.
В съобщение за бедствие SOS от товарния кораб «Каптин Лиръс» в 20 часа 51 мин. в петък се говори за «самолет над нас в пламъци», от местоположение на около 400 мили на изток-югоизток от Ню Йорк…
В 21 часа 15 мин. товарният кораб съобщи (л), че на борда била чута и усетена силна експлозия. В друго съобщение от кораба се казва, че на около четири мили от него бил видян предмет, приличащ на спасителен сал със светлина. Но в съобщението от кораба се прибавя, че салът бил закрит от дъжда, високите вълни и падналия мрак.
Според Военноморските сили атмосферните условия по времето на сигнала за бедствие били: разпръснати облаци на 450 метра височина, дъжд с добра видимост и умерени вълни…
Цитира се вицеадмирал Фредерик У. Макмахън, който бил заявил, че видяният самолет «може да е бил, а може и да не е бил» самолетът на Военноморските сили. Останалите представители на Военноморските сили в Норфък и Бермудските острови, базата на самолета, явно са приели, че е той. Няма други съобщения за изчезнал граждански или военен самолет.
Изчезналият самолет е «Мартин Марлин Р-5М»… Той съобщил по радиото последното си местоположение в 20 часа 30 мин. в петък, докато се намирал приблизително в района, откъдето идва съобщението на товарния кораб.
Станцията на Военноморските сили на САЩ в Бермудските острови, където самолетът бил включен в Ескадрила 49… известява, че според последното съобщение местоположението на самолета било на 352 мили северно от Бермудските острови…
Търсенето започнало в петък през нощта; в него се включили три самолета и един катер на Бреговата охрана… два разрушителя и шест самолета на Военноморските сили.“
„Ню Йорк Таймс“, 12 ноември 1956 г., с.36:
„Снощи самолети и кораби на Военноморските сили бяха изпратени към точка на 300 мили северозападно от Бермуд-ските острови, след като от испанския товарен кораб «Астро» съобщили, че видели в 18 часа бели пламъци…“
Никакви следи от самолета не били намерени и в района не открили нищо. Няколко дни по-късно търсенето било прекратено. Военноморските сили дават кратко заключение за инцидента:
Въздушна база на Военноморските сили, Норфък, щата Вирджиния:
„Р-5М“ летяща лодка. 9 ноември 1956 г. „Изчезнала край брега на Мериланд. Никакви останки или оцелели, но падането наблюдавано от товарен кораб.“
Изчезването на самолета „Мартин Марлин“ е почти точно същото като изчезването на самолета „Мартин Маринър“ при търсенето на „Полет 19“ единадесет години преди това. И двете експлозии стават, докато самолетите, изглежда, летят нормално на достатъчна височина над океана, и двете са наблюдавани от кораб. Във всеки от случаите бурното море и тъмнината са попречили да се намерят останки и вероятно оцелели хора, а докато настъпи денят, вятърът и вълните са имали много часове, за да разпръснат всякакви следи от катастрофата.