Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Bermuda Triangle Mystery — Solved, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
5,1 (× 12 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
MesserSchmidt (2007)

Издание:

© Lawrence David Kusche

THE BERMUDA TRIANGLE MYSTERY — SOLVED

Harper & Row New York, 1975

© Александър Хрусанов, преводач, 1981 c/o Jusautor, Sofia

551.59

 

Лорънс Дейвид Куше

Загадката на Бермудския триъгълник

Преводач Александър Хрусанов

Рецензент Юлия Вучкова

Редактор Милан Асадуров

Редактор на издателството Георги Димитров

Художник Иван Кенаров

Худ. редактор Владимир Иванов

Техн. редактор Добринка Маринкова

Коректори Елена Върбанова и Паунка Камбурова

Американска, първо издание

Дадена за набор на 26.XI.1980 г.

Подписана за печат на 17.III.1981 г.

Излязла от печат м. април 1981 г.

Формат 70×100/32 Изд. № 1427

Печ. коли 22,50

Изд. коли 14,57

УИК 14,84

Цена 1,51 лв.

ЕКП 95326; 21431 2421-39-81

08 Книгоиздателство „Георги Бакалов“ Варна

ДП „Балкан“ — София, пор. № 1459

История

  1. — Добавяне

Октомври 1954
„Сюпърконстелейшън“

През октомври 1954 г. самолет „Сюпърконстелейшън“ на Военноморските сили на САЩ изчезва малко на север от Триъгълника с 42 души на борда. Макар да имал два мощни радиопредавателя, той не изпратил зов за помощ. Стотици самолети и кораби претърсили района, но не открили никаква следа. Капитан трети ранг Андрю Брайт, директор на отдела „Военноморска авиация“, признал, че не съществува официално обяснение за изчезването.

 

„Ню Йорк Таймс“, 1 ноември 1954 г., с.1: „Четиримоторен самолет на Военноморските сили «Сюпърконстелейшън» с 42 души на борда е изчезнал по време на полет през Атлантическия океан и се смята за «загубен», съобщи снощи представител на Военноморските сили. Всички налични кораби и самолети са включени в масова операция за издирване и спасяване, която обхваща ивица с широчина 120 мили от Ню Джърси до Азорските острови…

Четиридесет и двамата пътници и членове на екипажа, включително четири жени и пет деца, излетели … в 21 часа 39 мин. Самолетът бил на път за Лажайш, Азорските острови, а след това за Порт Лиоте[1] в Африка, но паднал някъде по пътя.

С последното си съобщение транспортният самолет предал координатите си в 23 часа в събота от място, отдалечено на около 350 мили от брега на Мериланд…

Операциите по издирването започнаха в 1 часа вчера, след като самолетът пропуснал два пъти подред да влезе във връзка с брега, както е обичайно на всеки час. Към операцията се присъединяват кораби и самолети от всички краища на източното крайбрежие от Бермудските острови, от Азорските острови и от Средиземно море…

Съобщено бе, че условията за търсене вчера били, общо взето, благоприятни…

Самолети и кораби със специални радарни установки за действие през нощта продължили търсенето и след като паднал мрак. От Военноморските сили съобщиха, че самолетът имал пет спасителни сала за по двадесет и пет души, 102 спасителни жилетки, 90 костюма за извънредни условия, радиопредавател за бедствено положение и сигнален пистолет с 12 ракети.“

Военноморските сили продължават търсенето още няколко дни, без да изоставят надеждата, че големият самолет е успял успешно да кацне принудително във водата и че оцелелите хора са успели да се качат в спасителните салове. Търсенето било прекратено на 4 ноември поради „крайно лоши атмосферни условия“.

Бележки

[1] Остаряло име на град Хенифра в Мароко. Б.ред.