Читателски коментари от нт

Под игото от Иван Вазов


ОТценяваме го бе, мило Ели, как да не го ОТценяваме. Само дето не сме на вече 12 и сме чели и други книги.

Тука избягваме да псуваме дечица. Приемаме тропането им с краче и размахването на пръстче с умиление. Повечето дечица ще си пораснат съвсем нормални и няма да се превърнат в чудовища като връстничето им Грета.

Имаме си тук дори истински дърти космати тролове и повече кифли отколкото Хлебозавод №2 може да произведе за цяла година, но и с тях много-много вече не се занимаваме.

Така че, споко!

Енджойвай се на „Под игото“ без всякакви угризения. Мани ги тъпите неграмотни съученици.

Бих ти препоръчал и „Българи от старо време“. Също е супер! Там любим образ ми е котурака Бундук. Навремето даже цяло есе писах за него :)

Синият залез от Павел Вежинов


Едно вълнуващо докосване до изключителния талант и възможности на младия Вежинов.

Асоциацията с ранния Ремарк е неизбежна, а непредумишленото сравнение, от което просто не успявам да избягам, е в полза на Вежинов.

Прекрасен роман, който освен литературните си качества ни носи нещо направо невиждано: среща с България в края на 30-те; истинската България, преди да бъде размазана от червеноармейския ботуш; преди да бъде изтрита и изцяло подменена от комунистическата пропаганда; преди да бъде заличена от спомените на родителите на нашите родители под заплахата от репресии; България, за която ние не знаехме нищо и за която и до днес в обществените представи всичко е лъжа.

За съвременния читател „Синият залез“ звучи като произведение в жанр алтернативна история. Събирал съм фрагменти, малки късчета от тази истина през годините, но тук направо получих свръх-доза. Истината е вълнуваща, а последвалата история дълбоко трагична. Прекрасно е, все пак, че до нас достигат понякога такива художествени документи. Един ранен романот Вежинов — и милион комунистически парцала с лъжи биват анихилирани на мига. Варна — атмосферата на България преди гръбнакът на тази крехка европейска нация да бъде строшен. Алтернативна история. Нашата истинска история.

Майстора и Маргарита от Михаил Булгаков


Mephi, бихте ли изброили три книги, които смятате за много добри, дори за шедьоври?

Младежи от Дж. Д. Селинджър


Радвам се, че най-сетне и на тези „Три разказа“ им дойде времето.

Приятно четене, приятели!

Буря се надига от Робърт Джордан, Брандън Сандърсън

нт (16 септември 2019 в 03:38)

„тропиците и мърдалите“: Култов лаф!

Особено „мърдалите“. Предполагам че не е търсено, но е страхотно намерено.

Бравос!

Мидълсекс от Джефри Юдженидис


На личностно ниво сексуалните девианти е редно да бъдат третирани както всички останали болни — със съчувствие и хуманно.

На социално-политическо ниво на LGBT-доктрината трябва да се дава постоянен, решителен и тотален отпор.

Превръщането на девиацията в норма води до смърт на цивилизацията и обществото.

Хиперион от Дан Симънс


Бихте ли посочила някои от ’къде къде по-интересните произведения от този жанр’, които лично вие сте прочела и харесвате?

Мисля че за всички ще бъде много интересно и образователно да научат.

Позор от Дж. М. Кутси


Може би е излишно, но реших да го напиша. Може пък за някого да е полезно.

Четох Disgrace преди 12 години на английски.

Беше втората книга на Джей Ем Кутси, която прочетох след Youth.

Не бях подготвен и мисля че това е книгата с най-шокиращите, брутални и реалистични сцени, която изобщо съм чел.

Авторът е изключително добър писател.

Сещам се за Disgrace често и за съжаление мисля, че в мен е останала известна неизличима травма. Ако можех да избирам бих предпочел да дам Undo и да не бях я чел.

Антикапиталистическото мислене от Лудвиг фон Мизес

нт (17 февруари 2019 в 08:59)

Чудесно е, че „Антикапиталистическото мислене“ на Лудвиг фон Мизес е вече достъпно в електронен вид на български!

Хомо Фабер от Макс Фриш


Хубав роман с привкус на класическа древногръцка трагедия.

Модерен, брилянтно написан с великолепни диалози и описания.

Една снимка на света през 1957-а все едно направена с фотоапарата на Ремарк, но от друг фотограф, негов спътник — достатъчно близък, но също и различен — опитен и умел със свой собствен стил в боравенето с блендата, оптиката и цветната температура.

Прочетена сега, 60 години след написването ѝ „Хомо Фабер“ има и неочакваната стойност на исторически материал, документиращ процесите, идеите, съмненията и мечтите, зараждащи се в десетилетието след войната. Zeitgeist-a довел то това, което имаме днес — главоломен упадък на изгубилия себе си Запад. Онзи следвоенен оптимизъм, че науката може да реши всички проблеми.

Фабулата изисква читателят да я ’приеме’ да подтисне недоверието си (suspension of disbelief).

След това приемане, следва едно от тези литературни преживявания, които оставят траен спомен.

Четивен, интересен, плътен, съвременен роман.

Вместо катарзис това, което остана у мен е усещането за пропуснатия шанс; за проиграните мечти; за предателството към усилията на тези, които са преживели войната и са искали да не допуснат повече тези съдбоносни грешки. Но грешките са други, а резултатите ще бъдат вероятно по-лоши от тези през 30-те и 40-те години на 20-и век.

Онази Европа, в която живеят само европейци вече не съществува, а това е по-трагично от най-голямата лична трагедия.

Печал, но тя си е моя и Макс Фриш няма вина за това.

Приятно четене!

Съветските дипломати съобщават от Михаил Черноусов

нт (10 февруари 2018 в 00:32)

notman, искрено благодаря за линка! Не съм чел Мизес, макар, разбира се, да ми е добре познат по име.

Качих книгата на киндъла си и мисля, че съвсем скоро ще я започна. В момента чета Роджър Скрутън.

Понякога ми е странно, че се случи така, че дори в любимия литературен форум ни се налага да водим спорадична виртуална битка за истината, но е от такова фундаментално значение за бъдещето, че просто е трудно човек напълно да се въздържа.

Аз дълги години го правих — заблуден от привидното затишие в моята тук провинциална, периферна държавица. (Мислех си: хората си гледат работата, не се интересуват от идеология, не са запознати със стоте милиона жертви на социализма, но инак всичко си върви, както винаги и хората са по-добри, може би малко твърде наивни.) Последните години нещата драстично ескалираха и единственото, което мога и правя е да разговарям с познатите си, да опитвам да им задавам въпроси и да събуждам у тях инстинкта за оцеляване и мислене; да им посочвам несъответствието между лозунги и действителност.

Когато взех трудното решение да емигрирам, никога и през ум не беше ми минало, че ще ми се случи да живея соца втори път. Наистина модифицирана версия, но еднакво мракобесна, фалшва, непродуктивна и потисническа. Израствайки зад Желязната завеса, знаехме твърде малко за процесите, които се протичали откъм 60-те години на Запад.

В моята действителност, за да има някакъв шанс за промяна, първата битка която трябва да спечелим е с политическата коректност и темите-табу. Толкова много са и всеки ден има все нови и нови забранени думи, забранени теми — едно безкрайно съревнование кой може да капитализира най-добре статута си на жертва, за да получи повече при силовото прехвърляне на средства от тези, които работят (главно белите мъже от всяка сфера на живота — от строителни работници до софтуерни инженери) към тези които врещят най-силно (фминист(к)и, всякакви цветнокожи, млади марксисти-безделници, които не са работили един ден през живота си, ’зелени’-комунисти, които не се интересуват от защитата на животните, а най-важно за тях са гей-браковете и избираемия пол за децата в детската градина, ЗКПЧ-тата от университетите и т.н.). За да няма изненади при гласуванията, постоянно и под всевъзможни претексти се импортират хора с ниско айкю от третия свят, които са поначало и вечно зависими от социалните програми и винаги гласуват за повече ’демократичен социализъм’.

Белите са тотално деморализирани. Обществото (им) се разпада пред очите ми, докато идеолозите постоянно внасят нови и нови ’граждани’ от третия свят и Азия, и окуражват тяхната сегрегация, запазване на културната им идентичност, и здрави социални връзки. Абсурдите и дегенерацията са направо невъобразими и всички до един имат общ лайтмотив — равенство — марксическата и нео-марксическа идеология.

Сърдечни поздрави!

Съветските дипломати съобщават от Михаил Черноусов

нт (8 февруари 2018 в 14:38)

’Полезните идиоти’ на Запад от единици през 20-те и 30-те са вече над 50% от гласоподавателите.

Оказва се, че Макарти е бил прав за всичко, но за съжаление се е провалил.

Жалко, че Филип К. Дик не е наоколо да напише роман за света, в който Макарти успява да спечели битката на живота си, а Ийнок Пауъл става премиер на Великобритания.

Дали някой би издал подобен роман днес? Съмнявам се.

Политическата коректност (измислена от Мао) е по-ефикасна от всяка болшевишка цензура — парализира всички и всичко. Естествено че Жана Д’арк ще бъде негърка в поредния холивудски бълвоч; естествено че първите британци са били чернокожи. Как иначе.

Не, това не е шега. Това е документално свидетелство за безсрамната демагогия и фундаментални лъжи, на които бяхме подложени през годините на социализма и на която е подложен целият Западен свят в момента. Единствената разлика е, че понеже при нас ’социализма’ дойде с кръв, масови убийства, изнасилвания и ’народен съд’, донесен на щиковете на червената армия-’освободителка’, никой що-годе читав и интелигентен човек, оцелял в България не вярваше на комунистическия бълвоч; на Запад преходът е мек и населението е масово хипнотизирвано от три поколения до степен, че обикновения човек от улицата е повече марксист и от най-активните комсомолски секретари, отличили се в организационната работа по септемврийските бригади за домати през 80-те.

ЗКПЧ-тата и ВКР-тата направо бледнеят пред ’журналистите’ от „Ню Йорк Таймс“, „СиЕнЕн“, „Гардиън“, „БиБиСи“ и „Уол Стрийт Джърнъл“.

Подмяната на историята не е шега, а инструмент.

Лъжата за шестте милиона от Ричард Харууд

нт (8 февруари 2018 в 13:59)

Тези две видеа могат да хвърлят частично светлина по темата, ако се интересувате и ползвате английски:

https://youtu.be/5nnLhmXN8IU

https://youtu.be/ohdmWm0sVLE

Мисля, че също сравнително наскоро от израелски източници стана публично известно за ’закръгляването’ на бройката от Визентал с няколко милиона.

Задочни репортажи за България от Георги Марков


Прочете ли, другарю?

Нещо изглежда те е нервирал Марков 40 години след убийството му от ДС/КГБ.

Както е забелязал един ’съвецки’ автор, „ръкописите не изгарят“ лесно.

Махалото най-после тръгна на обратно, дори и на Запад.

Майстора и Маргарита от Михаил Булгаков


Благодаря за линка, notman!

Майстора и Маргарита от Михаил Булгаков

нт (31 декември 2017 в 23:02)

Ха ха ха ха ха! :D :D :) :) :)

Чайка и Чайче от Марко Ганчев

нт (2 ноември 2017 в 01:03)

Класика! :) :) :)

Долината на конете от Джийн М. Оел

нт (15 октомври 2017 в 03:45)

Боже, пази патките — нека си пасат трева.

Не ги насочвай към човекоядство, господи!

Ще се задавят с някой кокал :)

Идеален ден за лов на рибка-бананка от Дж. Д. Селинджър

нт (4 октомври 2017 в 02:48), оценка: 6 от 6

Добре съм, Онорин.

Благодаря за милия въпрос!

Игра на тронове от Джордж Р. Р. Мартин


Мнението на Петя е типично тролско в духа на модерната на запад Identity politics, 3rd wave feminism и всякаква подобна марксистка бълвоч, която целѝ разрушаването на всякакви нормални връзки между мъжете и жените; подмяна на историята на европейската цивилизация, девалвиране на приноса за създаването ѝ от белите мъже и самоубийствената за всички илюзия, че жените могат всичко по-добре, и че единствената причина досега да не са се проявили било потисничеството на патриархалната система на злия бял мъж.

Всички, които са се дрогирали с girl power, ги чака рано или късно среща с действителността, а тя е като тухлена стена — винаги, като се блъснеш, те заболява.

Чакат ги и поканените от феминистките ’бежанци’.

Троловете вън!

Обобщенията за мъжете си ги пишете в дамските тоалетни.