Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Does it Pay to Pray?, 1982 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- [Няма данни за преводача; помогнете за добавянето му], ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Религиозен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 1 глас)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Автор: Уилиям Макдоналд; Карл Нот
Заглавие: Молитва и ежедневие
Преводач: Момчил Петров
Година на превод: 2014
Език, от който е преведено: английски (не е указано)
Издание: второ (не е указано)
Издател: Верен
Град на издателя: София
Година на издаване: 2014
Тип: беседи
Националност: американска (не е указано)
Редактор: Детелина Георгиева
Художник: Мая Димова
ISBN: 978-619-7015-29-4
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10496
История
- — Добавяне
Какви са условията, за да получим отговор на молитвите си?
За да има последователен, ефективен молитвен живот, човек трябва да бъде вярващ (Йн. 9:31). Многобройните обещания, че Бог ще отговаря на молитвите ни, предполагат, че човекът, който се моли, е истинско Божие дете чрез вяра в Иисус Христос като Господар и Спасител. Това не означава, че Бог никога не чува молитвите на грешници. Много пъти Той се открива на невярващите именно като отговаря на техните отчаяни молитви. Но тези случаи са изключения.
Второ условие, за да получи човек отговор на молитвата си, е да няма в живота си неизповядан грях (Пс. 66:18). Той трябва да живее в близко общуване с Господа. Трябва да стои в Христос (Йн. 15:7). Това не е възможно, ако в сърцето си човек храни беззаконие. Нито пък може да стои в Христос, ако не се подчинява на Господа в области на своя живот, за които Бог ясно е говорил в Словото Си (Йн. 15:10) — да стои човек в Господ означава да Му се подчинява. Ето няколко примера за грехове, които възпират Бога да отговори на молитва — нежелание да простим на другите (Мат. 5:23, 24; 6:15; Марк 11:25); искане с егоистични мотиви (Як. 4:3); неразбирателство в брачните взаимоотношения (1 Петр. 3:6, 7); каквото и да е непокорство (1 Йн. 3:22); липса на състрадание към бедните (Пр. 21:13) и идолопоклонство (Езек. 14:3), наречено още сребролюбие в Божието Слово — един ширещ се сред много съвременни християни грях. А има и други! Едно от преките благословения на живота в святост е ефективният молитвен живот.
Човек трябва да се моли с вяра (Мат. 9:28; 21:22; Як. 1:6). Той трябва да вярва, че Бог иска и е способен да отговори, и че нищо не е твърде трудно за Него. Това вярване не е обща теория, която човек трябва да споделя, а се отнася до конкретните молитви, които представя пред Господа. Той трябва да вярва, че Бог ще направи онова, което е обещал, че Той възнаграждава онези, които Го търсят усърдно (Евр. 11:6).
Човек трябва да пристъпва към Бога с истинно сърце, т. е. трябва да бъде искрен (Евр. 10:22). Неискрено е например да молиш Бога да направи нещо, което ти сам можеш да направиш. Молитвите да бъдем по-послушни на Бога или по-постоянни в ежедневното си време за Него са примери за неискреност. Също така неискрено е да се молиш по начин, който има за цел да предаде някакво послание на онези, които слушат. Понякога хората се опитват да решат конфликти, да развълнуват общественото мнение или да кажат последната дума в спора си с някого чрез своите молитви. Такива неискрени молитви не стигат по-високо от тавана и ние трябва да се радваме за това. Неискрено е човек да се моли, като просто сипе думи. „Нищо не е по-неприемливо за Бога от това, да продължаваме да говорим, след като сме спрели да се молим“ (д-р Саут, цитиран от Бриджис в книгата му по Еклисиаст).
Човек трябва да се моли в името на Господ Иисус (Йн. 14:13, 14; 16:23).