Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Does it Pay to Pray?, (Пълни авторски права)
Превод от
[Няма данни за преводача; помогнете за добавянето му], ???? (Пълни авторски права)
Форма
Религиозен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5 (× 1 глас)

Информация

Корекция и форматиране
logixoul (2020 г.)
Източник
veren.bg

Издание:

Автор: Уилиям Макдоналд; Карл Нот

Заглавие: Молитва и ежедневие

Преводач: Момчил Петров

Година на превод: 2014

Език, от който е преведено: английски (не е указано)

Издание: второ (не е указано)

Издател: Верен

Град на издателя: София

Година на издаване: 2014

Тип: беседи

Националност: американска (не е указано)

Редактор: Детелина Георгиева

Художник: Мая Димова

ISBN: 978-619-7015-29-4

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10496

История

  1. — Добавяне

Каква е връзката между молитвата и поста?

Постенето може да бъде дефинирано най-просто като „въздържание от храна, огладняване“. То е начин за постигане на будност и бдителност в молитва. Когато се молим, след като сме се нахранили добре, ние често сме сънливи. Но когато постим, можем да се молим с подобрена концентрация, стига, разбира се, да не мислим за храна.

Постенето прави молитвите ни по-усърдни. Твърдостта ни в спазването на пост показва, че възприемаме сериозно отношенията си с Бога. Обърнете внимание на следните примери от Писанието, където постът и молитвата са тясно свързани: Втор. 9:18–20; Съд. 20:24–28; 1 Царе 7:5–9; Ездра 9:3–6 и 10:6; Неем. 1:4; 9:1–3; Пс. 35:13; Йоил 1:13, 14; Йн. 3:7–10.

Освен основния смисъл на поста като въздържание от храна, съществува и въздържание от брачен акт. То е споменато в 1 Коринтяни 7:5–6, където е свързано с постенето. Целта му е човек да може да се отдаде изцяло на молитва. Семейните хора трябва да помнят предупреждението да не прекаляват с това въздържание и така да станат плячка на изкушението.

В своята книга „Ефективна молитва“ Дж. Осуалд Сандърс казва: „Макар че в Новия Завет постът винаги е по желание, Писанието разкрива, че към него е прибягвано пред лицето на особено изкушение (Мат. 4:2), при копнеж за по-близка връзка с Бога (1 Кор. 7:5), при дълбока загриженост за евангелизиране на нови области (Деян. 13:1–3), при големи усилия за изграждането на дадена църква (Деян. 14:21–23) или в много трудна ситуация, когато нищо друго не помага (Мат. 17:21).“

Трябва да е ясно, че постенето е безполезно като средство за придобиване на Божието благоразположение. То не е заслуга, която може да ни спечели спасението.

Трябва също така да се отбележи, че по правило постът е личен въпрос между човека и неговия Господ. Той трябва да бъде провеждан тайно и никога с цел да направим впечатление на другите с по-голямата си святост (Мат. 6:16–18). Но има и случаи, когато към молитва и пост е призовано цялото събрание, както виждаме от следните места в Писанието: 2 Лет. 20:3; Неем. 9:1; Ест. 4:16; Деян. 13:2. За съжаление повечето събрания днес напълно пренебрегват този принцип. Матей 6 не забранява публичния пост, също както не забранява и публичната молитва.