Борис Керемидчиев
Някога в Горна Джумая (29) (Фрагменти от миналото)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Историография
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
няма

Информация

Сканиране и корекция
nextstopblagoevgrad (2021)
Форматиране
Silverkata (2024)

Издание:

Автор: Борис Керемидчиев

Заглавие: Някога в Горна Джумая

Издание: второ

Издател: Стримон прес

Година на издаване: 1994

Тип: историография

Националност: българска

Печатница: „Пирин-принт“ ЕООД, Благоевград

Редактор: Николай Керемидчиев

Художник: Цветанка Грънчарова

ISBN: 954-8089-03-3 (грешен)

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11697

История

  1. — Добавяне

Първите радиоапарати

Известно е, че първото българско радиопредаване се излъчва през ноември 1929 година. Инициатори са група ентусиасти — инженери и техници от София, които използуват създадената от тях малка радиостанция. През 1930 г. започна да функционира предавателят „Родно радио“, който година по-късно е преименуван на Радио София.

Предаванията не са редовни — два-три пъти седмично, по около три часа дневно — информация от БРА, съобщения, борсови сведения, реклами и музика. Поради малката мощност на предавателя програмата се слуша предимно в София. По-късно — през март 1934 г. — влиза в действие нов предавател в Павлово, който е с по-голяма мощност и дава възможност програмата на Радио София да се слуша и на много други места в провинцията.

В Горна Джумая първият радиоприемник закупи зъболекарят д-р Ангел Миловански. Чрез него на 19 май 1934 г. в града научихме за извършения в столицата държавен преврат от Военния съюз и политическия кръг „Звено“.

След като през 1937 г. бе построени големият предавател на Вакарел и програмата на Радио София се увеличи на 8–9 часа дневно, интересът към радиоприемниците значително нарасна.

Първият търговец в Горна Джумая, който започна да продава радиоапарати беше Кочо Толев. Той предлагаше българския приемник „Ира“, който бе много опростен и без скала за избиране на станции. Само с едно копче в две положения слушателите можеше да „хващат“ Радио София или немската радиостанция „Донау“, предаваща на български език.

Холандските радиоприемници „Филипс“, които малко по-късно излязоха на българския пазар, бяха с високо качество и голяма селективност. В Горна Джумая те се продаваха от манифактуриста Шаламанов, в чиито магазини можеха още да се закупят грамофони и грамофонни плочи. След време Шаламанов стана представител и на немската фирма „АЕГ“, чиито радиоприемници също се търсеха.

През 1937 г. в града откри представителство и фирмата „Телефункен“. То се намираше в електробюрото на инж. Андон Евтимов, в което се продаваха и ремонтираха радиоприемници и грамофони.