Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Някога в Горна Джумая
Фрагменти от миналото - Година
- 1994 (Пълни авторски права)
- Форма
- Историография
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране и корекция
- nextstopblagoevgrad (2021)
- Форматиране
- Silverkata (2024)
Издание:
Автор: Борис Керемидчиев
Заглавие: Някога в Горна Джумая
Издание: второ
Издател: Стримон прес
Година на издаване: 1994
Тип: историография
Националност: българска
Печатница: „Пирин-принт“ ЕООД, Благоевград
Редактор: Николай Керемидчиев
Художник: Цветанка Грънчарова
ISBN: 954-8089-03-3 (грешен)
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11697
История
- — Добавяне
Великият македонски събор
1933 година
Много български градове приютиха бежанците от Македония, дошли тук след Илинденското въстание и войните от 1913 и 1918 г. В столицата те бяха най-много, обединени в дружества — Битолско, Велешко, Кумановско, Кукушко и др. В по-малките градове се създадоха т.н. „културно-просветни братства на българите от Македония“, които не се разделяха с надеждата, че един ден отново ще се върнат в родните огнища. Водеха действително активен живот — организираха вечеринки, чествания, изнасяха сказки и беседи за видни дейци на националноосвободителното движение.
През м. февруари 1933 г. в Горна Джумая се проведе голям национален събор на българите от Македония. От Варна и Пловдив, Плевен и Асеновград, Бургас и София към Горна Джумая се стекоха над хиляда бежанци. Малкият град се видя в чудо. В студения февруарски ден теснолинейката от Дупница едва влачеше препълнените си с хора открити вагони. Създадената добра организация от страна на домакините помогна по-лесно да се преодолеят трудностите. Трогателна картина представляваше посрещането на делегатите от местните граждани. След това гостите бяха разквартирувани по къщите.
Навсякъде ги посрещаха топло и с обич. Бедни бяха бежанските къщи откъм имане, но затова пък хората в тях широко отвориха сърцата си за своите братя по съдба. Срещаха се близки, завързваха се нови познанства. До домашното огнище оживяваха незаглъхващи спомени за свиден роден край и скъпи хора. Еднаквата нерадостна съдба бе сродила всички, превърнала ги бе в едно голямо семейство.
В неделния ден на пл. „Македония“ се откри съборът на бежанците. За председател бе избран старият революционен деец кукушанецът Христо Станишев. Делегати от чужбина присъствуваха на събора. Най-напред говори хърватинът Марко Дошен. Той напомни прословутия израз, който сърбите често използуват: „Това, що е ваше, е и наше, но това що е наше, не е ваше!“ Неговата реч и до днес си спомням. Големи симпатии със словото си предизвика снахата на д-р Христо Татарчев, основателя на ВМРО. „Въпреки че съм швейцарка, каза тя, децата си съм възпитала в патриотичен дух, както дядо им Христо и баща им Асен — да обичат родния край, макар и далеч от него!“
Изказаха се още чужденци, делегати от страната, поднесоха приветствия представители на добруджанските, тракийските и одринските българи, чиято съдба е сходна с тази на бежанците от Македония. Съборът продължи целия ден, а в понеделник в читалищния салон се откри конгресът на бежанците. Прочувствено слово произнесе директорката на сиропиталище „Битоля“, в което се възпитаваха деца-сирачета на загиналите от войните от 1913 и 1918 г. Тя с остри думи заклейми човеконенавистната война и апелира за материални помощи, за да бъдат отгледани тези невинни души, жертви на политическото безумие.
Конгресът завърши с избирането на национален комитет на бежанците, начело с прилепчанина Георги Кондов.