Борис Керемидчиев
Някога в Горна Джумая (11) (Фрагменти от миналото)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Историография
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
няма

Информация

Сканиране и корекция
nextstopblagoevgrad (2021)
Форматиране
Silverkata (2024)

Издание:

Автор: Борис Керемидчиев

Заглавие: Някога в Горна Джумая

Издание: второ

Издател: Стримон прес

Година на издаване: 1994

Тип: историография

Националност: българска

Печатница: „Пирин-принт“ ЕООД, Благоевград

Редактор: Николай Керемидчиев

Художник: Цветанка Грънчарова

ISBN: 954-8089-03-3 (грешен)

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11697

История

  1. — Добавяне

Ханове и хотели

По времето на нашето преселване в Горна Джумая имаше четири хотела. Най-старият от тях — хотел София, се намираше на ул. „Серска“ на мястото на днешния ресторант „Златното пиле“. На отсрещния ъгъл пък беше хотел „Солун“, който беше собственост на Димитър Падежки. Този хотел изгоря през една нощ на 1925 г.

Година-две преди нашето идване е бил построен големият хотел „Лондон“ на Панайот Тасев, срещу сегашния магазин „Младост“. Той беше от най-висока категория и предлагаше много удобства и лукс на своите гости. Тук отсядаха висши държавни чиновници командировка, тютюнотърговци, артисти, художници, музиканти и други гости на града. Отсреща на същата улица, на ъгъла, където е сега закусвалнята „Здраве“, се намираше хотел „Париж“ на Андон Райнов. В него на 12.IX.1924 г. падна убит един от водачите на т.н. „македонска левица“ Алеко Василев (Алеко Паша). По улицата нагоре към площад „Македония“ над ресторант „Брегалница“ на Гьошо Андонов по-късно надстроиха хотел „Сплендид“. На площад „Македония“ се намираше ресторант „Македония“ — собственост на Атанас Манчев.

Освен хотелите, имаше и няколко хана, които обслужваха главно идващите на пазар селяни. Тези от по-близките села посещаваха хановете от дясната страна на река Бистрица — на Таню Ифандиев, на Ристо Рашов, Диновия хан. На левия бряг на реката по улица „Серска“ бяха големите ханове, между които Осенския, Сушичкия, Къосевия, този на Вангел кресналията. Там спираха да нощуват идващите откъм Банско и Разлог колари, както и тези от Петрич и Свети Врач. Дълго време тези ханове съществуваха и бяха нещо като подкрепителни станции за търговците.

banq.jpg