Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Някога в Горна Джумая
Фрагменти от миналото - Година
- 1994 (Пълни авторски права)
- Форма
- Историография
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране и корекция
- nextstopblagoevgrad (2021)
- Форматиране
- Silverkata (2024)
Издание:
Автор: Борис Керемидчиев
Заглавие: Някога в Горна Джумая
Издание: второ
Издател: Стримон прес
Година на издаване: 1994
Тип: историография
Националност: българска
Печатница: „Пирин-принт“ ЕООД, Благоевград
Редактор: Николай Керемидчиев
Художник: Цветанка Грънчарова
ISBN: 954-8089-03-3 (грешен)
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11697
История
- — Добавяне
Водоснабдяването
Един от тежките проблеми на населението в града по онова време бе снабдяването с питейна вода. То ставаше главно с множество изкопани бунари /кладенци/, чиято вода беше блудкава и безвкусна. Хигиената също бе на много ниско ниво и това бе причина за многобройните болести, инфекции и епидемии сред населението.
В централната част на града, на площада, където е сега паметника на Гоце Делчев, имаше кладенец с помпа, който обслужваше по-голямата част от живеещите наоколо граждани. Но който искаше да пие хубава, студена и вкусна вода, отиваше да си налее от „студения извор“ в североизточния край на града, близо до джамията.
Едва през 1934 година, когато в общината започна работа инж. Петров от Дупница, се задвижиха нещата около прекарване на водопровод до града. Главен инициатор и радетел за това дело бе инженерът. Водата бе хваната от един каптаж, малко над сегашния плаж, който отстоеше на около 3 км от града. Малко по-късно и по улиците на града, по кръстовищата, започнаха да изникват множество чешми. Постепенно навлязоха и в дворовете на гражданите. Като количество водата не бе много, но задоволяваше нуждите на малкия градец, чиито къщи бяха предимно едноетажни.
На няколко места в града имаше и чешми, от които бликаше гореща минерална вода. Те бяха изключително откъм десния бряг на река Бистрица — до големия тютюнев склад на Панайот Райнов в центъра на града, до печатница „Гутенберг“ /зад сегашната баня/ и под „Владишкото“. Това бе изключително удобство за домакините, които и в най-студените зимни дни разполагаха с топла вода за своите семейни нужди.