Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1979 (Пълни авторски права)
- Форма
- Повест
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- moosehead (2011)
Издание:
Йордан Милев. Шегобишко
Редактор: Ваня Филипова
Художник: Христо Жаблянов
Художествен редактор: Иван Стоилов
Технически редактор: Маргарита Воденичарова
Коректор: Мери Илиева
Издателство „Народна младеж“, София, 1979
ДП „Тодор Димитров“, София, 1979
История
- — Добавяне
Индийският йога свири като синигерче
— Отърваха се и тоя път — рече Стария Гургул и разпери широко криле.
— Отърваха ли се? — попита Гургулицата.
— Спасиха се! — отвърна той.
Макар че в повечето случаи разбираше за какво става дума, тя питаше по няколко пъти за едни и същи неща. Обичаше да й гука. Гълъбовият му глас галеше перата й. Тя тръсваше глава и мънистата от синкавия гердан около гушата подскачаха като пухчета и пак лягаха там, за да я направят най-красивата гълъбица.
Кръжаха над шумака. Връщаха се от дръндарската кошара. Видяха и слона в стадото, разбраха, че в Змейовата пещера Туртака и Кривака, Карамел Му и Пано не са открили нищо.
— Ето тук ме стъписа Змея — обясняваше Пано на двамата общински стражари, застанали пред входа на пещерата, — водя аз слона на паша по тия места, че много обичам да паса слонове по месечина, и викам за всеки случай: „Има ли някой тук?“ О, душо циганска, като пъдпъдурка скочи сърцето ми, ще изхвръкне. От дън земя долетя страшен глас: „Имаа!“ Предпочетох слонът да ме глътне, но той си пасеше по месечина и не ме глътна.
— И после? — попита Туртака.
— И после? — обади се Кривака.
— После още два-три змея взеха да повтарят след първия змей: „Имааа… имаа!“ Стиснах зъби, затворих очи, събрах кураж и попитах: „Кой си ти?“ А той: „Този, който много пъти си срещал край Криволичи“.
— Присънило му се е! — отсече Карамел Му и сложи карамел му в устата си. Отдавна не беше мляскал. — Когато циганин легне под стария дъб, всякакви сънища могат да му се присънят.
— Карамел Му е прав! — обади се Кривака. — Я да му ударя един кривак на тоя маймунек, стига ни е разигравал като маймуни.
— Не лъжа бе, хора — хленчеше Пано. — Много ми приличаше тоя глас… напомняше ми за…
— За кого? — прекъснаха го и тримата, ококорени от нетърпение.
— За Шегобишко!
— Я да те наложа аз с кривака — продължи Кривака, — къде се е чуло и видяло змей на момче да се превърне. Чувал съм за обратното нещо.
Карамел Му запя:
— Мене ме, мамоо, змей любиии-и…
— За песни ли е сега? — сряза го Туртака.
— Ще те наложа аз — хич дума да не става, че тоя път ще минеш метър.
Кривака свали ножа от общинската пушка, позаглади го няколко пъти върху дланта си, грапава като брус, и се отправи към отсрещния храст. Отряза дълга дрянова тояга — кривак на криваците, — очегари я оттук-оттам. Върна се при тримата и се обърна към Пано:
— Я излез малко по-настрана!
Пано изврещя като яре:
— Олеле, бащицее… не прави девет циганчета сирачета!
— Какви ти сирачета — ядоса се Кривака и замахна, — на̀, на̀… няма ли най-после да спреш с тия кражби на хорски коне.
— И на слонове! — допълни Карамел Му, който беше престанал да пее.
Пано така изфуча към шумака, че дряновата тояга се заби като гюлле в земята.
— Айде, айде — каза Туртака, — ще изровиш още една Змейова дупка.
Тримата тръгнаха към село.
— Отърва се и тоя! — рече Стария Гургул.
— Отърва ли се?
— Спаси се… и повече няма да помисли за чужди коне.
Стария Гургул и Гургулицата летяха около час, разглеждаха с, любопитство какво става долу на земята, гмурнаха се в старото лозе до стария дъб и ха да изкълват един гроздак, но се отказаха. Стори им се кисел. Търсеха ранозрейка. В тоя миг чуха къдравия глас на врабчето:
— Чик-чирик, чик-чирик!
— Казва, че й е рано да узрее.
— Наесен, наесен — гукаше Гургулицата.
— Наесен е друго, щеше да бъде добре сега да занесем на гургулетата зърно ранозрейка.
— Наесен, наесен — гукаше Гургулицата.
— Наесен те няма да бъдат вече гургулета! — завърши той.
Извиха се над бостаните. Върху колеца, където висяха дрехите на плашилото, не бе останало нищо. Слънцето ли беше изгорило старите дрехи на дядо Тошо и елечето на Дръндаря, вятърът ли ги беше отвял… Колецът стърчеше гол като върлина и никакви скорци и гарвани не се плашеха вече от него.
Стария Гургул отърси пера. Стори му се натежал от житен прах.
— От годините, от годините! — гукаше Гургулицата край него.
Двамата сведоха гълъбови очи. И какво да видят: по пътя към дръндарската кошара вървяха дядо Тошо и Дръндаря. Стадата пасяха, кротнати край реката, посред тях стърчеше слонът.
— Магаре си нямам — говореше Дръндаря, — краката ми се откъснаха да обикалям по стърнищата и угарите. Брей, ама то като има човек късмет! Добре, че дойде индийският йога. „Вземи го тоя слон“, казва. Думам му аз — магаре ми трябва, а не слон. „Халал да ти е! — настоява той. — Без пари го вземи. Ще ти върши работа за десет магарета. Само го пои със суроватка и го пускай да пасе заедно с овцете!“ Каза, че когато свърши пашата, по Димитровден, щял да дойде да си го прибере. Искал да се връща в Индия — нови факирства да учи.
— Да учи, мечка му стара!
Дядо Тошо и Дръндаря влязоха в дръндарската кошара. Пред входа ги посрещна Туктам. „Тук са, тук са — махаше с опашката си той, — а може и да са там!“
Не ставаше дума за Змейовата пещера.
Стария Гургул и Гургулицата се спуснаха към шумака. Умориха се вече. А и не бяха клъввали нищо от сутринта. Само зърното от оня голям гроздак в старото лозе още им киселееше. Гмурнаха се под сводовете от гъст листак. Избраха най-удобния клон, разходиха се по него, казаха си още няколко гу-гу-та и притвориха в дрямка гълъбовите си очи.
Сега да се върнем в дръндарската кошара. Там ставаха такива неща, че Чуруличка и Попарко ту чуруликаха от радост, ту се свиваха като врабчета от страх.
— Ох, страх ме е — чуруликаше Чуруличка, — къде посред нощ из шумака. Олеле, майчице, тръпки ме побиват.
— Недей да чуруликаш така! — караше и се Попарко. — Като те слушам, започва да ми се грачи.
— Не бойте се, деца — каза индийският йога, днес беше мълчалив и много добър, — аз ще ви водя. Щом сте с мен, нищо няма да ви се случи.
И той им разказа, че шумакът не е толкова страшен нощем. Там живеят хора като тях, даже и по-добри. Не са змейове, а хора, които също като Шегобишко не искат да станат орли на цар Пишман, но като орли се борят против него.
— На хората вече им стана пишман от царуването му! — почти шепнешком рече индийският йога, защото Туктам излая навън.
Индийският йога надникна през прозорчето. Децата се свиха като гургулета.
— Спокойно, спокойно — каза индийският йога, — разперете криле: дядо Тошо и Дръндаря идат насам.
— Дядо Тошо ли? — рипна Шегобишко. — Къде е?
Три дни не беше го виждал. Застана до вратата. Затвори очи.
Чу се проскърцване на резе. Скръцна вратата. Шегобишко разпери ръце и без да поглежда, понесен от радостта, увисна върху шията на… Дръндаря.
— Дядо, дядо… — викаше момчето, — колко е страшно на земята без дядо!
— Така е, момчето ми — рече Дръндаря, — ха сега прегърни и дядо си.
Шегобишко отвори очи. Идеше му да се разплаче. И докато се чудеше какво да каже, потъна като гълъбов пух сред топлите ръце на дядо Тошо.
— Дядо, дядо — викаше внукът, — какво правят Норка и Ружка.
— Добре са, сине, все за тебе ме питат.
— А Кокорбашко?
— Пее и преди петляно време и пита къде си.
— А баба?
— Остави се, сине — отвърна дядо Тошо, — така се изплаши с това твое изчезване, че малко оставаше да тръгнем пак към оня вампир Нинашка. Куршум да ти лее, от змея да те спасява.
— Олеле, страх ме е — подскочи Чуруличка.
Думата змей я накара да потръпне. Дядо Тошо я погали по главата:
— Няма никакъв змей, не се бой. Баба ви Кута само ги измисля тия вампирски работи. Двама сина прежали тя — и все мисли, че черен змей ги откъсна от ръцете ни. То и третият — бащата на Шегобишко — се изгуби по това пусто джеде… Откакто се помина майката на Шегобишко, никакъв го няма. Ни вест, ни кост — жив ли е, здрав ли е.
Индийският йога притисна към себе си Шегобишко. Приглади с топла ръка златистата му коса. Попарко забеляза, че в очите му имаше сълзи. За пръв път виждаше йога да плаче.
— Дядо, дядо — обади се Шегобишко, — като си мислех за теб в Змейовата пещера…
— Беше ти много мъчно! — продължи дядо му.
— Вярно е, мъчно ми беше… и затова написах…
— Писмо ли?
— Не, дядо! — отвърна момчето. — Написах стихотворение за теб.
— Къде е?
— Ей сега ще го намеря.
Шегобишко дълго рови в шарената си торбичка. Извади една гъба, имаше няколко желъди, комат сух хляб. По едно време откри парче измачкана хартийка, поиздуха я от трохите и рече:
— Ето го, дядо, заповядай! Писах го малко преди писмото, което ви донесе Туктам.
Дядо Тошо взе хартийката, приближи я до очите си — от ден на ден виждаше все по-трудно — и прочете надписа от едната й страна. Затаи дъх. Сякаш далечен и много близък глас му шепнеше: „На дядо, най-добрия от всички!“
Някой тропна в пруста на къщето. Влезе Дръндаря.
— Време е да вървим. Мръква се вече. Откъде да знаем дали Туртака и Кривака няма да наминат насам. Току-виж, че пак ги подгонил старши полицейският стражар Лазар Жабара.
— Да са само те, лесно ще се справим — отвърна дядо Тошо, — ама да не дойде и Карамел Му, че откъде ще му търся в тоя шумак бонбони.
Чуруличка ситнеше в колоната и не смееше дума да обели. Най-отпред вървеше Дръндаря, следваха дядо Тошо, хванал за ръка Шегобишко. След него подтичваше Попарко, гонеше го Чуруличка, а най-отзад вървеше приведен индийският йога. Той се снишаваше край върбите, оглеждаше се, ослушваше се — птица ли се обажда, или някой свири с уста. И пак настигаше групата.
Прекосиха ливадата, дъхава от сено. Шегобишко намери някакво закъсняло цвете, наведе се да го помирише, а Чуруличка му се скара:
— Стига толкова, тръгвай! Ще се измирише и повече няма да мирише.
Минаха край бостана на дядо Тошо. Дръндаря подритна с крак две любеници, грабна ги под мишница и пак поведе колоната към шумака.
Индийският йога каза на Шегобишко:
— Оттук ще имаш грижата да ни носиш любеници и пъпеши. Докато не изгори врежакът.
Стана още по-тъмно. И точно Чуруличка да извика: „Олеле, страх ме е!“, когато чу гласа на Дръндаря:
— Спри и чакай!
Индийският йога се изкачи на висок бук, постоя малко на клона… и засвири като жълто синигерче — тънко, тревожно, на къдрави пресекулки. Сякаш Шегобишко се люлееше на великденска люлка и свиреше с уста.
— Ту-каа сме, ту-каа сме — обади се Стария Гургул.
— Ту-каа сме, ту-каа сме — повтори и Гургулицата.
— Мълчете, приятели — шепнешком промълви индийският йога, — не се отнася за вас.