Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Reincarnation of Peter Proud, 1974 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Мая Калоферова, 2002 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- NomaD (2024 г.)
- Допълнителна корекция
- sir_Ivanhoe (2025 г.)
Издание:
Автор: Макс Ерлих
Заглавие: Прераждането на Питър Прауд
Преводач: Мая Калоферова
Година на превод: 2002 (не е указана)
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Атика
Град на издателя: София
Година на издаване: 2002
Тип: роман (не е указано)
Националност: американска (не е указана)
Печатница: „Атика“
ISBN: 954-729-162-9
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/19347
История
- — Добавяне
Глава единадесета
Кабинетът на Бентли се намираше на булевард „Родео“. Неголям, но обзаведен с вкус. Парапсихологът го посрещна с усмивка и му посочи стола.
— Седнете, д-р Прауд.
Беше едър мъж на около петдесет години, със стоманеносива коса и пронизващ поглед изпод дебелите вежди. Според Питър той повече приличаше на треньор по футбол, отколкото на специалист по психология.
Бентли му подаде сребърната си табакера:
— Цигара?
— Не, благодаря.
— Сам Гудман беше много потаен по вашия въпрос. Спомена ми само, че сте имали интересни психопреживявания и че те здравата са ви разтревожили. Каза, че били направо фантастични, уникални. А Сам не си служи често със суперлативи — той се усмихна, — така че аз веднага се хванах.
— Страшно съм разтревожен, д-р Бентли. Честно казано, ужасно се страхувам.
— Бихте ли ми разказали за какво става дума?
— Просто не знам откъде да започна.
— Да започнем отначало. Разкажете ми нещо за себе си. Кой сте, с какво се занимавате, кои са родителите ви. След това ми кажете какво ви тревожи. Разкажете ми всичко, както се е случило, без да пропускате нищо.
Питър погледна часовника си.
— Това ще отнеме доста време.
— Спокойно. Време имаме достатъчно. А аз обичам да слушам — той посочи малкия магнетофон на бюрото. — Имате ли нещо против да го включа?
— Не.
— Добре, някои хора се притесняват. Но предпочитам да разполагам със запис. — Вдигна микрофона и каза: „Пети февруари, 1974. Първи разговор с Питър Прауд. Препоръчан от д-р Сам Гудман.“ — После Бентли се облегна назад и направи знак на Питър да започва.
През всичкото време парапсихологът остана неподвижен и не отмести погледа си от Питър. Когато Питър заговори за поредицата от сънища, Бентли придоби особено заинтригуван вид. Питър му разказа абсолютно всичко, пропусна само посещението си у Върна Бърд, защото се чувстваше неловко. Боеше се, че Бентли ще го вземе за малоумен. Когато свърши, Бентли продължи да го гледа.
— Да, мога да кажа само, че сте доста рядка птица.
— Така ли?
— Чувал съм мнозина да говорят за минали прераждания. Един бил спътник на Одисей, друг бил овчар и говорил с Исус Христос в Галилея, трети се бил с галите под ръководството на Цезар. Но вие сте първият в този кабинет, който твърди, че пренаталните му спомени са съвсем скорошни. — След кратка пауза: — Сигурен ли сте, че нищо в сънищата ви не се променя? Че няма нови неща?
— Да.
— Много интересно. Дори бих казал, направо фантастично. Сам Гудман е прав.
— Въпросът е дали ще можете да ми помогнете.
— Не зная. Все още се опитвам да осмисля това, което ми разказахте.
— Бих направил всичко, само да разбера какво ми е. Поне някаква идея…
— Мога да кажа следното. Щом специалисти като Стауб не са успели да разберат, то аз не бих могъл да ви предложа нищо по-добро. Във всеки случай не според общоприетите начини. Преди да навляза надълго и нашироко в работата, с която се занимаваме — в областта на пси-явленията, трябва да ви кажа следното: имаме известни основания да смятаме, че колкото и да е ограничено полето на проучванията ни, постоянно повтарящите се сънища като вашите биха могли да бъдат сигурно доказателство за действителна пренатална памет. Фактът, че едни и същи подробности се повтарят дословно всеки път, подсилва допълнително тази теза. А това, че са толкова близки по време, ги прави още по-интересни. Разбира се, от ваша гледна точка те са мъчителни и обезсилващи както умствено, така и физически. След време биха могли сериозно да ви навредят. Следователно необходимо е да потърсим връзка с тях, ако е възможно, разбира се. Моето предложение, д-р Прауд, е да опитаме регресивна хипноза.
— Регресивна хипноза ли?
— Да. Макар и много рядко, ни се удава по време на хипнотичен транс да върнем хората до пренаталните им спомени. С други думи, да си спомнят случки от предишния си живот. Бих искал да опитаме това с вас. Ако успеем, ще отворим една много съществена вратичка.
— Какво имате предвид?
Бентли пое дълбоко въздух.
— Д-р Прауд, във всеки от случаите, когато обектът е бил регресиран до пренатално състояние, „спомените“ му са били толкова назад във времето, че никой не би могъл да ги провери, за да намери доказателства за прераждането. Дори и знаменитата Брайди Мърфи говори за времена, които са толкова назад в миналото, че не могат да бъдат потвърдени. Твърди се, че се е родила през 1798 и е умряла през 1864. Споровете около нея все още продължават и едва ли скоро ще бъдат разрешени, защото няма начин да се установят фактите.
Бентли помълча малко и продължи:
— И изведнъж се появявате вие с вашите сензационни преживявания. Без помощта на регресивна хипноза вие успявате да видите насън фрагменти, в които се връщате едва няколко години назад. Всичките се развиват по едно и също време — ако съдим по Съня с автомобила, както го наричате вие, става дума за периода около четиридесетте. Да не забравяме, че това е само според вашата халюцинация. Което все още не означава, че наистина е така. Аз ще се въздържа да го приема за истина, поне не изцяло. Съществува възможността да сте видели тази кола на снимка, а защо не и в действителност, и тя да се е запечатала в паметта ви. В никой от сънищата ви не се появяват имена — имена на хора, градове или въобще нещо, за което да можем да се заловим и да докажем. Но ако все пак успеем да ви върнем назад до пренаталните ви спомени — слагам едно голямо ако, — тогава може би ще успеете да ни дадете нещо — името на града, в който сте живели, името си или по-точно името на мъжа, когото наричате X. Ако знаехте името на града например, бихте могли да отидете там. Да потърсите някакъв отговор. Ясно е, че ако той съществува в действителност, няма да е трудно да го откриете.
— Господи — промълви Питър, — та това е… ужасно.
— Да, зная — сухо отбеляза Бентли. — Планът е интересен, но не разчитайте на него. Чудеса отдавна вече не се случват, не очаквам да се случат и сега. Но ако сте съгласен, аз съм твърдо решен да опитаме. Ако не успеем с това, ще се опитаме да решим проблема ви с помощта на сугестивна хипноза. Това означава, че ще се опитам да прогоня халюцинациите ви по сугестивен път — както се прогонват зли духове, така да се каже. Е, какво ще кажете?
— Друго май не ми остава.
— Чудесно. Бихте ли дошли при мен утре сутринта в десет часа?
Вратата се затвори и Хол Бентли се отпусна на стола, като притвори очи.
Отначало разказът на Прауд предизвика у него недоверие, но след това го бе развълнувал дълбоко. Стараеше се да се покаже спокоен, да запази невъзмутимия си израз на професионално заинтригуван и нищо повече. Нямаше никакво желание пациентът да види дълбокото му вълнение; това можеше да го смути. Успешното провеждане на хипнотичния сеанс зависи изцяло от доверието, което пациентът храни към психотерапевта; в противен случай би било много трудно сеансът изобщо да се проведе. Освен това хипнотизираният субект е винаги много чувствителен към всичко, което го заобикаля, особено към емоционалното състояние на хипнотерапевта.
Бентли отмени всичките си ангажименти за остатъка от деня. Същата нощ той не успя да заспи.