Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
няма

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
dkeranov (2020)

Издание:

Автор: Стефан Нойков

Заглавие: С „Левски“ по дългия път през времето

Издател: Книгоиздателска къща „Труд“

Град на издателя: София

Година на издаване: 1994

Националност: българска

Печатница: ДФ „Полиграфически комбинат“

Редактор: Владимир Петков

Консултант: Любомир Алдев

Художник: Александър Стефанов

Коректор: Румяна Стефанова; Венедикта Григорова

ISBN: 954-528-020-4

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10506

История

  1. — Добавяне

Стачка. И първи застраховки

Представям си, драги читателю, изненадата на спортната общественост през лятото на 1929 г., когато се разнася новината, че дванадесет от играчите на „Левски“ са обявили стачка и отказват да участват в тренировки и мачове, отказват да участват и в националния отбор. Такова нещо в нашия футболен живот дотогава не е ставало. А в състава на „Левски“ по това време между другото фигурират и известни имена — олимпийците ветерани Александър Христов, Симеон Янков и Гено Матеев, както и изгряващи „звезди“ като Асен Пешев, Асен Панчев, Никола Николов, Никола Димитров–Фъц, вратарите Владимир Ватев и Ради Мазников и др. Мотив за стачката: лоша финансова политика на управителния съвет, разхищения на клубни средства.

Най-напред реагира Българската национална спортна федерация — тя обявява стачниците за изключени от спортното движение. Смущението нараства, спортната общественост и особено почитателите на „Левски“ следят с напрежение развоя на събитията.

Както обикновено става в такива случаи, започват преговори и в крайна сметка разрешението е намерено: в управителния съвет като подпредседател е включен Никола Мутафчиев–Количето, който представлява играчите и защитава техните интереси. По негово предложение и настояване клубът сключва застраховки на 19 свои състезатели „срещу нещастни случаи по време на игра или тренировка“. За времето застраховките са високи: по 75 лв. на ден за лекуване, 100 000 лв. (курс 1929 г.) при инвалидност.

Друг подобен случай в нашия футбол по онова време не ми е известен.