Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Story of Perseus, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
Оценка
5,3 (× 3 гласа)

Информация

Сканиране и корекция
sqnka (2018)
Допълнителна корекция и форматиране
Silverkata (2019)

Издание:

Автор: Чарлс Кингсли

Заглавие: Персей

Преводач: Емил Минчев

Година на превод: 2010

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо (не е указано)

Издател: ИК „Персей“

Град на издателя: София

Година на издаване: 2010

Тип: роман

Националност: английска

Печатница: „Инвестпрес“ АД — София

Излязла от печат: 01.04.2010 г.

ISBN: 978-954-8308-49-6

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/9409

История

  1. — Добавяне

Епилог
Потомците

Персей и Андромеда имаха шестима синове.

Първият — Перс, се бе родил в двореца на цар Кефей и царица Касиопея и бе отгледан от тях, поставяйки началото на велика династия, от която щяха да се страхуват всички гърци.

В Микена се родиха Алкей, Стенел, Елей, Местор и Електрион. Там на бял свят се появи и единствената дъщеря на Персей и Андромеда — Горгофона, наречена така заради баща си, за когото се говореше като за „убиец на горгона“. Когато порасна, тя се омъжи за Периер.

Алкей се ожени за Астидамия, дъщеря на Пелопс. Двамата имаха син Амфитрион и дъщеря Анаксо. Персеевият внук Амфитрион стана най-прочутият борец в гръцкия свят, побеждавайки 2650 пъти в състезания.

Никипа, друга дъщеря на Пелопс, се омъжи за Персеевия син Стенел и му роди Алкиноя и Медуза, а доста по-късно и син.

Елей имаше единадесет синове, но те загинаха трагично.

Местор се ожени за друга дъщеря на Пелопс — Лизидика, която му роди дъщеря Хипотоя. Посейдон се влюби в нея, отвлече я и я пренесе на Ехинадските острови. От съюза им се роди Тафий, който колонизира остров Тафос и нарече местното население там телебои. Той имаше син Птерелай, който Посейдон направи безсмъртен.

Електрион взе за жена племенницата си Анаксо и от този брак се родиха красавицата Алкмена и синовете Горгофон, Филоном, Келеней, Амфимах, Лизином, Хейромах, Анактор и Архелай. Имаше и извънбрачен син Ликимний от фригянката Мидея.

Стана така, че най-силният Персеев внук — прославилият се с победите си в многобройни състезания борец Амфитрион, се омъжи за най-красивата Персеева внучка — Алкмена. Но тя бе толкова хубава, че прелестта й не остави безразличен Зевс и той, приел образа на Амфитрион, в негово отсъствие прекара три нощи с Алкмена, от което тя зачена син. След връщането на мъжа си красавицата зачена син и от него.

Когато наближи раждането на сина му, Зевс обяви пред боговете, че този от потомците на Персей, който първи се появи на бял свят, ще се възцари над Микена и ще стане велик владетел, на който всички останали потомци трябва да се подчиняват. Имаше предвид сина си.

Но Хера, научила на връзката на мъжа си с Алкмена, уговори богинята на акуширането Илития да задържи раждането на Зевсовия син и брата му близнак, син на Амфитрион. В същото време пък самата Хера предизвика преждевременното раждане на сина на Стенел.

Така първи се появи седеммесечният Евристей и той стана цар на Микена, като родените по-късно синове близнаци на Алкмена трябваше да му се подчиняват цял живот.

Близнаците се казваха Алкид, син на Зевс, и Ификъл, син на Амфитрион. Омразата на Хера към Зевсовия син нямаше край. Докато той спеше в люлката, тя му прати две змии, но той ги удуши с ръце. Когато порасна, силният и смел Алкид трябваше да се подчинява на подлия Евристей, който го прати да извърши дванадесет подвига. И той се справи блестящо, като си спечели огромна слава. Светът го познава не като Алкид, а под името Херкулес.

Но това е вече друга история.

 

 

Разказват, че след смъртта на Персей и Андромеда, както и на царица Касиопея и цар Кефей, Зевс ги превърнал в съзвездия, за да са пред погледа на хората за вечни времена, да бъдат техен пример и вдъхновение.

Край