Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Einstein Factor: A Proven New Method for Increasing Your Intelligence, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
4,1 (× 14 гласа)

Информация

Разпознаване, корекция и форматиране
pechkov (2013)
Източник
novaset.net

Win Wenger and Richard Poe, 1996

THE EINSTEIN FACTOR: a proven new method for increasing your intelligence

Prima Publishing, USA

 

Корнелия Стефанова Величкова-Дарева, превод

Любомир Бориславов Пенов, художник

 

София, 2001

СИЕЛА — СОФТ ЕНД ПАБЛИШИНГ

ISBN: 954-649-365-1

 

Д-р Уин Уенджър

Ричард По

 

Факторът Айнщайн

 

Американска

Първо издание

 

Редактор: Анжела Кьосева

Предпечатна подготовка: Иво Петров

Технически редактор: Божидар Методиев

 

Формат 60/90/16; Печатни коли 24

 

СИЕЛА

СОФТ ЕНД ПАБЛИШИНГ

1463 София, бул. Патриарх Евтимий № 80А

тел./факс: 54 10 30; 954 93 97; 951 63 76

www.ciela.net

 

$source: http://www.novaset.net

 

 

Издание:

Уин Уенджър, Ричард По. Факторът Айнщайн

ИК „Сиела“, София, 2001

ISBN: 954-649-365-1

История

  1. — Добавяне

Призрачни връзка

През двайсетте години физиците откриха, че градивните частици на атома — квантите от рода на фотоните и електроните — притежават удивителната и непрестанно променлива характеристика в един миг да приемат нова, коренно различна форма. Измерени по един начин, те се проявяват като частици; измерени по друг — действат като вълни. И което е дори още по-объркващо, ако измервате скоростта на една квантова частица, не можете да измерите масата й, а ако измервате масата — не можете да измерите скоростта. Тази смущаваща особеност довежда датския физик Нилс Бор до хипотезата, че в действителност квантите не притежават такива характеристики като маса, скорост и вълнова честота, а ги придобиват само временно, в отговор на усилията на физиците да ги измерят. Бор смята, че в тяхното естествено състояние квантите съществуват единствено като някаква безформена „пустота“, заредена с потенциални физически характеристики.

Алберт Айнщайн обаче просто не може да приеме подобно обяснение на загадката. И започва да си задава въпроса какво би станало, ако една частица, съставена от два протона, изведнъж се разпадне и в резултат на това те вече могат свободно да блуждаят в пространството? Според закона за съхранението на движещата сила, ако ни е известна движещата сила на единия протон, ще можем да измерим и тази на другия. Да, но според Нилс Бор, нито единият, нито другият протон притежават каквато и да било движеща сила до мига, в който не започнем да се опитваме да я измерим.

Според теорията на датския учен, ако започнем да измерваме движещата сила на единия протон (да го наречем протон А), самото това наше действие ще предизвика протон Б още в същия миг да придобие движеща сила, съответна на тази на протон А — дори ако междувременно двата протона са се озовали в противоположни краища на вселената! Но за да постигнат такова пълно хармонично съзвучие помежду си при координирането на съответните си движещи сили, те явно си прехвърлят информацията през цялата вселена със скорост по-голяма от тази на светлината, сякаш помежду им съществува телепатична връзка. Айнщайн просто отказва да приеме възможността за подобна „призрачна връзка от разстояние“. В една своя статия от 1935 година, написана съвместно с Борис Подолски и Натан Розен, той твърди, че Нилс Бор и неговите последователи сигурно изпускат някоя „скрита променлива“. И стига до заключението, че теорията на Бор е просто непълна и незавършена.